statyw K&F Concept A255C2 z głowicą BH-36L

SPRZĘT / statyw K&F Concept A255C2 z głowicą BH-36L / strona 7/7

Porywy wiatru, nawet te o średniej sile czy wartki nurt potoku, również nie robiły wrażenia na statywie K&F Concept A255C2. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten ostatni czynnik. Dość często w okresie od wiosny do późnej jesieni, zdarza mi się fotografować potoki i jeziora. Równie często statyw wówczas ląduje w wodzie. Pozwala to na uzyskanie znacznie ciekawszych kadrów, wyeliminowanie brzegu, czy po prostu lepsze ujęcie tematu. To jednak stanowi dodatkowe wyzwanie dla statywów, szczególnie jeśli mówimy o wartkich górskich potokach, gdzie nóżki stoją na niestabilnym, śliskim dnie. Liczy się wówczas nie tylko brak tendencji przenoszenia drgań powodowanych przez nurt potoku, ale też zdolność do radzenia sobie z wodą i zanieczyszczeniami mogącymi wnikać w ruchome elementy statywów.

W okresie od wiosny do późnej jesieni, zdarza mi się fotografować potoki i jeziora. Równie często statyw wówczas ląduje w wodzie. Pozwala to na uzyskanie znacznie ciekawszych kadrów, wyeliminowanie brzegu, czy po prostu lepsze ujęcie tematu. W takich jednak przypadkach liczy się precyzja spasowania elementów blokad nóg, obecność dodatkowych uszczelnień oraz brak tendencji do wpadania w drgania. Tu takie właśnie kadry z pomocą bohatera tej recenzji tudzież statywu K&F Concept A255C2 z głowicą BH-36L. Wszystkie zdjęcia wykonano w górnym odcinku doliny Wapienicy w Beskidzie Śląskim 03.05.2024, przedstawiają potok Wapienica od którego nazwę wzięła sama dolina. Podczas tego wypadu statyw wykazał swoją wysoką stabilność i brak jakiejkolwiek tendencji do wpadania w wibracje, pomimo że wystawiony był na działanie silnego nurtu w potoku w centrum koryta.

W przypadku naszego bohatera marka dołożyła starań, aby uszczelnić system blokad rozporowych regulujących długość nóżek (wysokość statywu). Każdy element tego systemu posiada dobrze spasowaną uszczelkę, znakomicie chroniąca przed przedostawaniem się do nich drobnych zanieczyszczeń jak piasek. Woda to też środowisko, które szybko sprawdza jakość wykorzystanych stopów. Dotyczy to szczególnie elementów stalowych jak śruby mocujące stopki, czy regulujących zakres wychylenia nogi. Tu również na dzisiejszą chwilkę nie ma mowy o jakichkolwiek problemach, nie pojawiły się żadne ślady korozji, czy innych uszkodzeń powierzchni.

Statyw A255C2 posiada możliwość niezależnej regulacji kąta wychylenia każdej z nóg w skoku co 20° i zakresy regulacji: 35°, 55° i 75°, jedną z nóg po odkręceniu można łatwo i szybko zmienić w monopod.

Jednym z powodów, dla których musiałem porzucić wieloletniego kompana, statyw marki TRIOPO model C-158, były właśnie nie tylko pogorszona sztywność, ale również słabe radzenie sobie z cięższym zoomem. Byłem ciekaw (i zaniepokojony) jak z tym zadaniem poradzi sobie zakupiony zestaw K&F Concept statyw A255C2 z głowicą BH-36L. W teorii zapas nośności był wresz ogromny, przypomnijmy udźwig maksymalny dla statywu wynosi 15 kg, natomiast dla głowicy aż 16 kilogramów (globalna dla zestawu 15 kg). Z doświadczenia wiem, że dobrze spoglądać na takie wartości z dużym sceptycyzmem, dotyczą one bowiem statycznego obciążenia w warunkach laboratoryjnych, czymś zupełnie jest obciążenie dynamiczne w terenie, przy ekspozycji na wiatr.

Majówkowy (02.05.2024) wypad na Trójstyk granic w Jaworzynce Trzycatek był kolejną okazją do przetestowania statywu i głowicy K&F Concept A255C2 + BH-36L

Dla sprecyzowania mowa o zestawie: aparat FUJIFILM X-T20, wraz założonym dodatkowym metalowym gripem, obiektyw TAMRON 18-300 mm Di III-A VC VXD (B061X) («recenzja»), filtrem polaryzacyjnym, holderem systemu Cokin wraz z filtrem prostokątnym oraz nadajnikiem zestawu bezprzewodowego umożliwiającego zdalne sterowanie migawką YouPro YP-870 II («recenzja»), całość ważąca około 1,5 kilograma. Waga ta, a ściślej obciążenia jaki wywiera na głowicę i statyw, ulegają zwielokrotnieniu podczas pracy z maksymalnie wysuniętym tubusem obiektywu, czy w mocno pochylonej pozycji. Jednak ku mojej uldze i z takim wyzwaniem omawiany statyw radzi sobie zdumiewająco dobrze, pochwalić też należy sztywność głowicy. No przynajmniej do chwili jej awarii. Sprawa jednak jak wiemy zakończyła się dobrze, a nawet bardzo dobrze, gdyż finalnie mam w tej chwili dwie sprawne głowice.

Jednym z powodów, dla których musiałem porzucić wieloletniego kompana, statyw marki TRIOPO model C-158, były właśnie nie tylko pogorszona sztywność, ale również słabe radzenie sobie z cięższym zestawem tudzież: aparat FUJIFILM X-T20, wraz założonym dodatkowym metalowym gripem, obiektyw TAMRON 18-300 mm Di III-A VC VXD (B061X) («recenzja»), filtrem polaryzacyjnym, holderem systemu Cokin wraz z filtrem prostokątnym oraz nadajnikiem zestawu bezprzewodowego umożliwiającego zdalne sterowanie migawką YouPro YP-870 II («recenzja»), całość ważąca około 1,5 kilograma. Zasadnicze wyzwanie stanowi tu nie tyle sama waga zestawu, co długość tubusu rzeczowego zoomu, stawiającego spory opór wiatrowi, jak i przesuwającego środek ciężkości zestawu w przód. Po lewej na górze rzeczowy zestaw zamontowany na głowicy Andoer model H-35 («recenzja») i statywie TRIOPO C-158, po prawej ten sam zestaw już na omawianym zestawie tudzież statywie i głowicy K&F Concept A255C2 + BH-36L, podczas fotografowania tafli jeziora Wielka Łąka w Dolinie Wapienicy 03.05.2024 r – widocznego na zdjęciu po lewej na dole, po prawej na dole autor podczas tego samego wypadu w rejonie Przełęczy Karkoszczonka.

Pozostając w kręgu cech zestawu, warto jeszcze dodać kilka słów o właściwościach włókna węglowego z którego wykonano nogi statywu K&F Concept A255C2. W odróżnieniu od aluminium materiał ten cechuje wyższa elastyczność na wyginanie, jednak też równie wysoka podatność na uszkodzenia powłoki zewnętrznej. Nóżki dość łatwo łapią rysy, nie stanowi to oczywiście żadnego problemu pod kątem trwałości i skuteczności modelu, a jedynie estetyki.

Markę należy pochwalić za sam pomysł projektu statywu A255C2. Dzięki przeprojektowaniu korpusu mocującego nogi, likwidacji zazwyczaj wysokiej śruby kolumny centralnej, wreszcie nowatorskiej budowie tej ostatniej, udało się nie tylko odciążyć statyw, ale wydatnie zmniejszyć jego wysokość, jak i obwód po złożeniu. Nie możemy też zapominać o dodatkowej funkcjonalności w postaci odkręcanej jednej z nóg, którą możemy szybko przeistoczyć w praktyczny monopod.

Nic nie można również zarzucić samej głowicy BH-36L, no może zaliczoną wpadką. Tak, tak, wiem, ja znów o tym, to prawda, trudno jednak zapomnieć o takich wpadkach w zestawie za dobrych kilka setek… no ale dość o tym, przyjmuję tu za dobrą monetę postawę serwisu marki K&F Concept, którą naprawdę należy pochwalić, obsługa serwisowa klienta stoi tam na bardzo wysokim poziomie. Głowicę BH-36L cechuje duża sztywność i nośność, prosta obsługa i budowa. Nie można też nie docenić zgodności płytki szybkozłączki ze standardem Arca Swiss.

Płytka szybkozłączki głowicy obecnej w zestawie tudzież BH-36L jest w pełni zgodna ze standardem szybkozłączki ze standardem Arca Swiss.

Korpus głowicy BH-36L dzięki wyprowadzeniu szpary regulującej blokadę ruchu kuli poza jej obrys został obniżony o połowę w stosunku do konwencjonalnych głowic kulowych. Bardzo lubię i cenię to rozwiązanie, pozwala ono nie tylko zmniejszyć wagę głowicy, ale przede wszystkim zmniejszyć jej wymiary co pozytywnie wpływa na całkowitą wysokość statywu z głowicą. Jedyne zastrzeżenie jakie mogę mieć w stosunku do modelu BH-36L to jej cena. Na stronie marki wynosi ona około 250 zł, to sporo, za niewiele wyższą kwotę można nabyć choćby głowicę Benro VX20 + PU50X (~310 zł), czy Vanguard ALTA BH-100 (~ 330 zł), tu więc faktycznie marka K&F Concept poszła chyba nieco za daleko z ceną.

Korpus głowicy BH-36L dzięki wyprowadzeniu szpary regulującej blokadę ruchu kuli poza jej obrys został obniżony o połowę w stosunku do konwencjonalnych głowic kulowych. Model ma wysoki, wynoszący aż 16 kg udźwig, jego wadą może być jednak cena, głowica K&F Concept BH-36L kosztuje około 250 zł, dla porównania widoczna po prawej głowica marki Andoer H-35 («recenzja») o bardzo podobnych parametrach technicznych kosztuje około 120 zł…

Pora na podsumowanie recenzji statywu marki K&F Concept model A255C2 z głowicą BH-36L w zestawie. Lekki, kompaktowy, bez problemu wchodzący do bocznych kieszeni średniej wielkości plecaków, o dużym zakresie wysokości, stabilny, nie przejawiający tendencji do wpadania w drgania. Duża nośność, zarówno zestawu, jak i jeszcze większa samej głowicy, szybka i wygodna obsługa, unikatowy design i przemyślana konstrukcja, która umożliwiła znaczne zredukowanie zarówno wysokości zestawu jak i jego objętości.

Statyw marki K&F Concept model A255C2 z głowicą BH-36LłLekki, to lekki i kompaktowy zestaw, o dużym zakresie wysokości, stabilny, nie przejawiający tendencji do wpadania w drgania. Cechy te w sposób szczególny predysponują go do fotografii podróżniczej, w tym górskiej, w czym mam nadzieję będzie mi towarzyszył niezawodnie przez wiele lat. Tu po lewej autor na polanie nieopodal ruin średniowiecznego zamku Wołek na tle szczytów Beskidu Małego, po prawej widok na kościół i centrum wsi Porąbka nad rzeką Sołą – oba zdjęcia zarejestrowano 13.04.2024 roku.

Nie jest oczywiście też tak że w omawianym zestawie brak jakichkolwiek wad, poważne zarzuty można mieć pod kątem jakości montażu, zarówno statywu jak i głowicy, tu zalecam abyście czerpali z moich doświadczeń i jeśli takowy nabędziecie od razu sprawdzili, czy zestaw został należycie skręcony. Irytuje też brak chowanych kolców w stopkach, czy drobny, ale irytujący błąd konstrukcyjny tudzież prawoskrętny gwint montażowy stopek, podobnie jak dolnej sekcji systemu blokad wysuwu nóżek. Ta ostatnia cecha sprawa, że łatwo można podczas rozkręcania dolnej sekcji nóg statywu wykręcić też z niego i stopki, a wystarczyło przecież zastosować tu odwrotny, lewoskrętny gwint w tych ostatnich.

Duża nośność, zarówno zestawu, jak i jeszcze większa samej głowicy, szybka i wygodna obsługa, niska waga własna, unikatowy design i przemyślana konstrukcja, która umożliwiła znaczne zredukowanie zarówno wysokości zestawu jak i jego objętości – tak pokrótce można scharakteryzować omawiany zestaw marki K&F Concept, to jest statyw A255C2 i głowice kulową BH-36L. Powyżej fotografowanie w rejonie trójstyku granic na Jaworzynce Trzycatek 02.05.2024 roku.

Wymienione przywary nikną wśród bardzo licznych zalet zestawu. Dlatego nie powinny one determinować waszej decyzji o ewentualnym zakupie, dobrze jednak jest być świadomym ich występowania. W świetle opisanych szeroko cech, w tym licznych zalet, szczególnie predysponujących zestaw K&F Concept A255C2+BH-36L do aktywnego wykorzystania w terenie liczę, że godnie on zastąpi swojego poprzednika, służąc bezawaryjnie przez wiele lat.

.

.

Zalety:

  • STATYW:
    • wzorowy stosunek ceny do jakości (szczególnie w cenie promocyjnej)
    • bardzo niska waga wynosząca 1050 g
    • bardzo wysoka nośność wynosząca aż 15 kg
    • wykorzystanie 10 warstwowej tkaniny z włókna węglowego
    • precyzyjnie wykonany system, płynnie pracujący system blokad rozporowych segmentów nóżek (Twist Lock and Unlock)
    • duży zakres wysokości od 38 cm do 143,5 cm (z wysuniętą kolumną centralną)
    • niezależna regulacja każdej z nóg
    • odkręcana jedna z nóg którą można szybko przeistoczyć w monopod
    • piankowa osłona na jednej z nóżek (na monopodzie)
    • unikatowy projekt korpusu i kolumny centralnej dzięki któremu radykalnie zmniejszono wysokość transportową i obwód statywu, odpowiednio: wysokość 42 cm (bez głowicy) i 21 cm obwodu
    • ośmiokątny profil kolumny centralnej o średnicy 1,5 cm
    • szeroki zakres wychylenia nóg
    • łatwa regulacja oporu wychylenia nóg
    • szybki w obsłudze, prosty i innowacyjny system blokady przed wysunięciem kolumny centralnej
    • duże i wygodne w obsłudze pierścienie systemu blokad wysunięcia nóżek
    • dostępność zamiennych stopek
    • świetny design i połączenie dominującej czarnej barwy z pomarańczowymi akcentami
  • GŁOWICA:
    • bardzo wysoka nośność wynosząca aż 16 kg
    • wysoki komfort użytkowy
    • płynna i precyzyjna praca
    • wysoka stabilność bez względu na kąt pochylenia głowicy
    • udany design uzupełniający się z statywem A255C2
    • trwałe, odporne na uszkodzenia powłoki lakiernicze
    • bardzo dobrej jakości materiały
    • stosunkowo niewielka waga wynosząca wraz ze szybkozłączką 323 g i 294 g bez szybkozłączki
    • skala kątowa na podstawie korpusu
    • brak tendencji do wpadania w wibracje
    • brak tendencji do pływania podczas blokowania kuli głowicy
    • płytka i szybkozłączka zgodna z standardem Arca Swiss
    • profilowane powierzchnie pokręteł i dźwigienki ułatwiające chwyt
    • mechanizm umożliwiający zmianę położenia dźwigienki blokady kuli bez jej odkręcania
    • obniżony i przesunięty w tył środek ciężkości sprzyjający lepszej stabilności przy mniejszych wymiarach korpusu
    • dodatkowa zintegrowana z płytką montażową poziomica
  • ZESTAW:
    • kompaktowe rozmiary
    • wysoki udźwig wynoszący 15 kg
    • niska waga równa 1373 g
    • nowoczesne, wysokiej klasy materiały
    • relacja ceny do jakości
    • dobrej jakości futerał transportowy w zestawie

.

Wady:

  • STATYW:
    • niechlujny montaż
    • prawoskrętny taki sam jak blokady wysuwu nóżek gwint stopek, w wyniku czego podczas rozkręcanie / skręcania blokad, łatwo może dojść do wykręcenia samych stopek
    • gumowe stopki bez zintegrowanych kolców
  • GŁOWICA:
    • niechlujny montaż / lub defekt tego konkretnego egzemplarza
    • zbyt wysoka cena na tle podobnych głowic innych chińskich marek
  • ZESTAW:
    • niechlujny montaż
    • brak kluczy w zestawie

.

Przydatne linki:

.

Opracowania powiązane w dziale „SPRZĘT”:

.

oficjalna strona marki:

www.kentfaith.com.pl

.

.

Drogi czytelniku, niezmiernie się cieszę że odwiedziłeś moją stronę. Jeśli niniejsza recenzja okazała się pomocna, miło mi będzie jeśli wesprzesz mnie w mojej drodze, możesz to zrobić dokonując wpłaty na subkonto fundacji SŁONECZKO, wspierając moją walkę z chorobami (dane do wpłat «znajdziecie tutaj») – za każdy najmniejszy datek z góry serdecznie dziękuję!

.


SPRZĘT / statyw K&F Concept A255C2 z głowicą BH-36L / strona 7/7

tekst, opracowanie i grafiki: Sebastian Nikiel 15.06.2024

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, grafiki, loga, zrzuty ekranów aplikacji i stron internetowych, związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.