Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak

RECENZJE / tytuł: „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak.” autor: Beata Sabała-Zielińska

 • tytuł: „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką. Opowieść żony himalaisty”
 • autor: Beata Sabała-Zielińska
 • rok / data wydania: wydanie I / Warszawa 01.03.2016
 • ilość stron: 320
 • rodzaj okładki: twarda
 • lustracje: TAK / kolorowe i czarno-białe
 • papier: ilustracje na papierze kredowym o wysokiej gramaturze, druk na papierze offsetowym
 • wydawnictwo: Prószyński i S-ka
 • skład książki: szyta
 • wymiary książki: 150x211x30mm (szerokość / wysokość / grubość)
 • numer ISBN: 978-83-8069-242-8
 • numer EAN: 9788380692428
 • średnia cena: od 23,86zł do  39,90zł (info: www.ceneo.pl / www.proszynski.pl na dzień 20.02.2017)

„Więcej niż wszystkich alpinistów świata podziwiam ich żony”

Wanda Rutkiewicz

Tytułem wstępu…

Związki ludzie których serce wypełnia pasja, szczególnie pasja górska, bywają nie lada wyzwaniem dla ich życiowych partnerów… często podziwiamy gwiazdy himalaizmu za ich wspaniałe osiągnięcia, zapominając jednak o tym że po drugiej stronie, w cieniu ich sukcesów, stoją cisi bohaterowie – ich bliscy.

Pozostając w ukryciu przed medialnym świecznikiem, trwają, są kotwicą i bezpieczną przystanią do której ci ludzie powracają by odpocząć, by być z bliskimi. Nie lada jest to sztuką by umieć dzielić życie z człowiekiem w którego sercu mieszka miłość nie tylko do danej osoby, ale również do gór.

O książce…

Właśnie o tym partnerstwie, o tym jakże trudnym, pozostającym w cieniu pasji, związku serc, traktuje wyjątkowa książka Beaty Sabały-Zielińskiej „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką. Opowieść żony himalaisty”. Autorka przechodzi głęboką wewnętrzną przemianę odkrywając przed czytelnikiem zdawałoby się oczywistość, ale mimo wszystko nader często nie dostrzeganą – że za sukcesami wspinaczy, za całym patosem, zgiełkiem medialnym wokół takich osób, stoją ich bliscy – ich życiowi partnerzy…

W tym konkretnym przypadku partnerem tym jest Żona tragicznie zmarłego podczas zejścia po udanej zimowej próbie zdobycia Broad Peak w 2013 roku Macieja Berbeki. Próby okupionej najwyższą ofiarą, przez dwóch polskich himalaistów, czego pokłosiem była szeroko zakrojona dyskusja o etyce himalaizmu i partnerstwa w górach. Sporu ciągnącego się tygodniami, w którym zapomniano o pogrążonej w rozpaczy rodzinie Maćka.

Tu właśnie pojawia się autorka która na kanwie wywiadu przeprowadzonego z żoną Maćka – Panią Ewą Berbeką zbudowała niezwykłą, pełną dramatyzmu, ale też i piękna opowieść – opowieść o miłości, o trudach dzielenia się najdroższym człowiekiem z jego pasją, o akceptacji i tolerancji, ale też i spłycaniu tematu zaistniałej tragedii przez media, o ferowaniu niesłusznych wyroków i właśnie pomijaniu tak istotnego aspektu tej tragedii – wymiaru czysto ludzkiego, wymiaru osobistego, dla bliskich zmarłego.

W istocie bowiem jest to książką która na tym jednym tragicznym przykładzie ukazuje nam drugie oblicze pasji – jej koszty dla związków pomiędzy ludźmi, warto o tym pamiętać że często za sukcesami stoją cisi, nieobecni na tabloidach bohaterowie, żony, czy mężowie, warto z całą pewnością przeczytać tą książkę które ukazuje świat himalaizmu, pasji i miłości w zupełnie innym świetle… książkę tę polecam w sposób szczególny ludziom gór, w których sercach żyje pasja, by dostrzec z jak dużymi wyzwaniami zmaga się często partner takiej osoby.

Przypisy:

Broad Peak lub Falchan Kangri – dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu, o wysokości 8051 m n.p.m., oraz wybitności 1701 m. Szczyt znajduje się na południowy wschód od K2, od strony południowo-zachodniej cechuje się wybitną, bardzo stromą ściną o wysokości 2300 metrów.

Po raz pierwszy zdobyty w 1957 roku, a pierwszy raz zimą przez polaków, podczas wyprawy pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w 2013 roku. Szczyt wówczas zdobyli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zginęli w tragicznych okolicznościach podczas zejścia.

info: wikipedia

Przydatne linki:


Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.