strona 1/4
Trasa:
Inwałd / dworzec PKP – Łazy 504,5 m n.p.m. – Skrzyżowanie Panienka 518 m n.p.m. – Kokocznik 512 m n.p.m. – Kaczyna Kamieniołom (przystanek BUS) – Bliźniaki (Giermotka) 564 m n.p.m. – punkt widokowy pod Bliźniakami – Przełęcz Czesława Panczakiewicza 510 m n.p.m. – Siodło (węzeł szlaków) Pod Łysą Górą 510 m n.p.m. – Łysa Góra 554 m n.p.m. – Iłowiec 477 m n.p.m. – Gorzeń Górny / rozstaje szlaków – Gorzeń Górny – granica gminy Mucharz / przystanek BUS – Świnna Poręba – Gołębiówka – Jaroszowicka Góra 544 m n.p.m. – Bystra 461 m n.p.m. – Klecza Górna / dworzec PKP
szlaki:
kraj: Polska
pasmo:
- Beskid Mały
czasy przejść:
- Inwałd / dworzec PKP – Łazy: 30 minut / szlak:
- Łazy – Skrzyżowanie Panienka: 15 minut / szlak:
- Skrzyżowanie Panienka – Kokocznik – Kaczyna Kamieniołom (przystanek BUS): 40 minut / szlak:
- Kaczyna Kamieniołom (przystanek BUS) – Bliźniaki (Giermotka): 50 minut / szlak:
- Bliźniaki (Giermotka) – punkt widokowy pod Bliźniakami: 5 minut / szlak:
- punkt widokowy pod Bliźniakami – Przełęcz Czesława Panczakiewicza – Siodło (węzeł szlaków) Pod Łysą Górą: 20 minut / szlak:
- Siodło (węzeł szlaków) Pod Łysą Górą – Łysa Góra – Iłowiec – Gorzeń Górny / rozstaje szlaków: 1 godzina 5 minut / szlak:
- Gorzeń Górny / rozstaje szlaków – Gorzeń Górny – granica gminy Mucharz / przystanek BUS: 35 minut / szlak:
- granica gminy Mucharz / przystanek BUS – Świnna Poręba – Gołębiówka – Jaroszowicka Góra: 1 godzina 5 minut / szlak:
- Jaroszowicka Góra – Bystra: 25 minut / szlak:
- Bystra – Klecza Górna / dworzec PKP: 35 minut / szlak:
łączny czas przejścia trasy:
- 6 godzin 25 minut
dystanse:
- Inwałd / dworzec PKP – Łazy: 1,1 km
- Łazy – Skrzyżowanie Panienka: 0,7 km
- Skrzyżowanie Panienka – Kokocznik – Kaczyna Kamieniołom (przystanek BUS): 2,4 km
- Kaczyna Kamieniołom (przystanek BUS) – Bliźniaki (Giermotka): 1,7 km
- Bliźniaki (Giermotka) – punkt widokowy pod Bliźniakami: 0,3 km
- punkt widokowy pod Bliźniakami – Przełęcz Czesława Panczakiewicza – Siodło (węzeł szlaków) Pod Łysą Górą: 1 km
- Siodło (węzeł szlaków) Pod Łysą Górą – Łysa Góra – Iłowiec – Gorzeń Górny / rozstaje szlaków: 3,9 km
- Gorzeń Górny / rozstaje szlaków – Gorzeń Górny – granica gminy Mucharz / przystanek BUS: 2,2 km
- granica gminy Mucharz / przystanek BUS – Świnna Poręba – Gołębiówka – Jaroszowicka Góra: 2,6 km
- Jaroszowicka Góra – Bystra: 1,4 km
- Bystra – Klecza Górna / dworzec PKP: 2,5 km
.
- łączny dystans:19,8 km
.
- Suma podejść: 920 m*
- Suma zejść: 979 m*
- Punktów według regulaminu GOT PTTK: 25*
.
- Najwyższy punkt:
- Bliźniaki (Giermotka) 564 m n.p.m.
.
start:
-
Inwałd / dworzec PKP
meta:
- Klecza Górna / dworzec PKP
.
uwagi:
* dane na podstawie www.mapa-turystyczna.pl
.
Dojazd i powrót…
Trasę rozpoczynamy i kończymy w dwóch oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów miejscach, z tego względu wskazane jest skorzystanie z środków komunikacji publicznej. Punktem startu na szlak jest stacja PKP w Inwałdzie, natomiast metą stacja w Kleczy Górnej. Najprostszym rozwiązaniem będzie tu więc wybór kolei. Planując wycieczkę należy jednak uwzględnić fakt, że pociągi tej relacji stosunkowo wcześniej kończą kursować.
Po lewej korona zapory w Świnnej Porębie wzdłuż którą miniemy podczas wędrówki, po prawej najbardziej z charakterystycznych widoków jakie będą nam towarzyszyć podczas wędrówki – piękny, o zróżnicowanej strukturze las.
Inną alternatywą są kursujące w interesującym nas rejonie prywatne BUS-y oraz linia autobusowa kolei małopolskich relacji Kraków – Kęty numer A040. W tym ostatnim jednak przypadku linia ta omija metę naszej marszruty tudzież Kleczę Górną, jadąc przez oddaloną o trzy kilometry Kleczę Dolną. Oznaczałoby to konieczność wydłużenia trasy o wspomniany dystans, który pieszo powinniśmy poknoć w około 45 minut.
Ruszamy na szlak…
Jeśli wybraliście właśnie kolej jako środek transportu kursują tu regularne połączenia relacji Kraków – Bielsko-Biała – Kraków. Dotarłszy na punkt startu tudzież niewielkiej stacji kolejowej w Inwałdzie, po opuszczeniu pociągu natrafimy na drogowskazy umieszczone na ścianie stacji. Wybieramy interesujący nas żółty szlak w kierunku szczytu Bliźniaki, do którego powinniśmy dotrzeć według wskazań w około dwie godziny. Zakręcamy w lewo, podążając wzdłuż peronu w kierunku widocznej kilkadziesiąt metrów dalej szosy. Na tym etapie nasz żółty szlak prowadzić będzie razem ze szlakiem czarnym.
Po dotarciu do szosy zakręcamy w lewo. Przez kolejnych kilka minut podążać będziemy w górę, pomiędzy domami, w kierunku krawędzi lasu pobliskiego masywu. Minąwszy ostatni dom po prawej stronie szosy, dotrzemy do polany pod lasem. W miejscu tym opuszcza nas szlak czarny zakręcający tu w prawo, my zakręcamy za żółtymi znakami w lewo. Ścieżka prowadząc w górę trzymać się będzie blisko krawędzi lasu. Po lewej pomiędzy drzewami, będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami na okoliczne polany, pola i zabudowania oraz Kościół Narodzenia NMP w Inwałdzie.
Po dotarciu do szosy zakręcamy w lewo. Przez kolejnych kilka minut podążać będziemy w górę, pomiędzy domami, w kierunku krawędzi lasu pobliskiego masywu…
Chwilę potem ścieżka odbije w prawo, wprowadzając w gęsty młodnikowy las. Wijąc się zacznie ostro rwać w górę. Kilka chwil później zmieni się charakterystyka otaczającego lasu, młodniki ustąpią miejsca dorodnym wysokim drzewom, wśród których dostrzeżemy rozłożyste stare klony i dęby. Niedługo potem dostrzeżemy tuż przy ścieżce stary drewniany krzyż. W miejscu tym zakręcamy w prawo, wciąż intensywnie podążając w górę. Po kilkudziesięciu metrach dotrzemy do krawędzi leśnej drogi gospodarczej, przecinającej nasz szlak w poprzek. Przekraczamy rzeczową drogę, kierując się na ścieżkę wyrywającą ostro w górę, prowadzącą pomiędzy paprociami i zaroślami.
…minąwszy ostatni dom po prawej stronie szosy, dotrzemy do polany pod lasem. W miejscu tym opuszcza nas szlak czarny zakręcający tu w prawo, my zakręcamy za żółtymi znakami w lewo. Ścieżka prowadząc w górę trzymać się będzie blisko krawędzi lasu.
Ścieżka cały czas prowadząc lasem będzie intensywnie pięła się w górę. Po kolejnych kilku minutach mozolnego zdobywania wysokości, dostrzeżemy tuż poniżej krawędzi grzbietu żółty znak informujący nas o bliskim skręcie szlaku w lewo. Pokonawszy ostatnie metry, wchodzimy na grzbiet masywu i znajdujące się tam śródleśne siodło. Będzie to przełęcz pod szczytem Łazy 504,5 m n.p.m. w miejscu tym do naszego żółtego dołącza szlak zielony. Ruszając dalej kierujemy się do oddalonego o 10 minut węzła szlaków Panienka.
…ścieżka prowadząc w górę trzymać się będzie blisko krawędzi lasu. Po lewej pomiędzy drzewami, będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami na okoliczne polany, pola i zabudowania oraz Kościół Narodzenia NMP w Inwałdzie – tu na zdjęciach na górze po lewej i prawej. Niedługo potem szlak odbije w prawo, wprowadzając w las, ostro wyrywając w górę. Po kilku minutach dostrzeżemy tuż przy ścieżce stary drewniany krzyż.
Podążając wzdłuż grzbietu ścieżka początkowo intensywnie, potem nieco łagodniej będzie prowadzić w górę. Ponownie zmianie ulegnie charakterystyka otaczającego nas lasu. Dominujące na przełęczy pod szczytem Łazy, niskie młodniki zastąpią wysokie buki, dęby i klony a chwilę potem i świerki. Wkrótce potem ścieżka złagodnieje doprowadzając do śródleśnego skrzyżowania. Będzie to wspominany węzeł szlaków Panienka 518 m n.p.m. znajdujący się nieopodal szczytu Ostry Wierch.
Mijając drewniany krzyż zakręcamy za wciąż prowadząc intensywnie w górę ścieżką w prawo. Po kilkudziesięciu metrach dotrzemy do krawędzi leśnej drogi gospodarczej, przecinającej nasz szlak w poprzek. Przekraczamy rzeczową drogę, kierując się na ścieżkę wyrywającą ostro w górę, prowadzącą pomiędzy paprociami i zaroślami. Niedługo potem, po pokonaniu podejścia, zakręcamy w lewo wychodząc na grzbiet masywu, będzie to przełęcz pod szczytem Łazy 504,5 m n.p.m. Ruszając dalej, ścieżka prowadząc poprowadzi lasem, wzdłuż grzbietu, do oddalonego o 10 minut węzła szlaków Panienka.
Na rozstaju natrafimy na dwie kapliczki, jedną niewielką na starym dębię oraz większą murowaną tuż za nim. Ta ostania została wzniesiona w 2000 roku kamienia, w centrum znajduje się drewniana płaskorzeźbami św. Franciszka oraz św. Huberta, została ufundowana przez myśliwych i leśników. Znajdują się tam również drewniane stoły i ławy oraz tablice edukacyjne. W miejscu tym rozstajemy się z towarzyszącym nam przełęczy Łazy szlakiem zielonym, odbijającym w kierunku Gancarza.
Węzeł szlaków Panienka 518 m n.p.m.
My podążamy za żółtymi znakami na wprost za początkowo lekko, potem nieco intensywniej, wnoszącą się ścieżką. Chwilę potem od traktu, którym podążamy rozwidli się w prawo, w dół odbije inna leśna droga. My wciąż podążając w górę po kilku minutach dotrzemy do kolejnego rozstaju leśnych dróg. Tu zgodnie ze znakiem zakręcamy w prawo. Natrafimy tam też na tabliczkę informującą o oddalonej o około 10 minut marszu kulminacji szczytu Ostry Wierch 562 m n.p.m. Jeśli mielibyśmy ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić ten szczyt. W takim przypadku w drodze powrotnej powracamy w to samo, opisane teraz miejsce, warto jednak wiedzieć, że szczyt jest w pełni zalesiony, bez walorów widokowych.
.
opis szlaku: Inwałd – Bliźniaki – Iłowiec – Świnna Poręba – Jaroszowicka Góra – Bystra – Klecza Górnao / strona 1/4
publikacja: 20.07.2024 / opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel
Informacja: autor dołożył wszelkich starań aby przedstawiony opis był możliwie szczegółowy i poprawny, nie ponosi jednak odpowiedzialności za błędy nawigacyjne osób które zdecydują się na pokonanie rzeczowej trasy. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikające ze złego przygotowania do przebycia rzeczowej trasy, złych warunków pogodowych, oraz zmian w przebiegu ścieżek i szlaków czy ich dostępności, jak i ewentualnych szkód powstałych podczas jej pokonywania. Decyzja o przejściu opisanej trasy jest decyzją indywidualną, która powinna być oparta o analizę własnych umiejętności i kondycji fizycznej.
Informacje prawne: cytaty i informacje o opisywanych obiektach, lub miejscach, wykorzystano w opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego omówienia poruszanych wątków, pozostających w związku z jego głównym tematem.
Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org