HDR zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej

RECENZJE / tytuł: „HDR zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej” autor: Michael Freeman

 • Cykl: „Profesjonalna fotografia cyfrowa”
 • Tytuł: „HDR zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej”
 • Tytuł oryginału: „Mastering High Dynamic Range Photography”
 • Autor: Michael Freeman
 • Tłumaczenie: Tomasz Wolsan
 • Rok wydania: wydanie I – 2008 rok UK / wydanie krajowe I – 2010 rok
 • Ilość stron: 160
 • Rodzaj okładki: miękka
 • Ilustracje: tak / liczne / kolorowe / czarno-białe
 • Papier: wysokiej jakości papier kredowy o średniej gramaturze
 • Średnia cena: od 28,50zł do 52,40zł (info: www.skapiec.pl / na dzień 04.07.2013.)
 • Skład książki: klejona
 • Wymiary książki: 235 x 210mm
 • Numer ISBN: 978-83-7596-088-4
 • Licencjobiorca / wydawnictwo: National Geographic Society / G+J RBA

.

Treść…

Niezwykłe kompendium wiedzy na temat kierunku w fotografii, który w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, coraz powszechniej będąc stosowany przez rzesze fotografów na całym świecie. Kierunkiem tym są oczywiście zdjęcia w skrócie noszące nazwę HDR, czyli zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej (High dynamic range imaging). Kompendium niezwykłe gdyż pomimo iż książka zawiera tylko 160 stron, jej treść to pełen przekrój przez technikę wykonywania zdjęć HDR, od rysu historycznego, przez korzenie ich powstania, cele fotografii HDR, ich zalety i wady, aż po zasady warsztatowe i opis pracy z oprogramowaniem do ich tworzenia.

Kompendium napisane przez jednego z czołowych fotografów w tej dziedzinie – Michaela Freeman, światowej sławy fotografa i podróżnika, który posiada olbrzymią wiedzę nie tylko w zakresie fotografii HDR, lecz a może przede wszystkim fotografii w ogóle. Ma on na swoim koncie wiele publikacji, w tym kilkanaście książek, z którym wiele zostało przetłumaczone na język polski (patrz niżej). Wiedza którą nam przekazuję w książce „HDR zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej” to filar na którym możemy oprzeć własne poszukiwania i pierwsze kroki w fotografii HDR.

Tutaj jednak ważna uwaga, książka nie jest przeznaczona dla osób które w ogóle rozpoczynają swą przygodę z fotografią, wymaga ona bowiem od czytelnika średnio zaawansowanej wiedzy, w tym swobodnego poruszania się wśród terminologii warsztatowej. Książka pełna jest fachowej terminologii, co na wstępie zauważa sam autor, jest to zresztą wymóg konieczny, nie sposób bowiem przejść do zaawansowanych tajników techniki fotografii HDR bez ich znajomości…

Książka wydana jest w wyjątkowo piękny i z dbałością o szczegóły sposób, na wysokiej jakości papierze kredowym. Oczywiście wpływa to na cenę, ma to jednak bardzo istotne swe uzasadnienie, gdyż tylko dzięki użyciu zaawansowanych technik drukarskich, oraz wysokiej jakości papieru, można było najwierniej jak to możliwe oddać tak ważne dla treści szczegóły fotografii, których pozycja jest pełna, a które są jednym z podstawowych środków przekazu wiedzy.

Książka jest pozycją ciekawą i bardzo przydatną, napisaną we wciągający sposób, wprowadza nas w nowy świat  zupełnie inny od znanego dotychczas fotografom, który w przeciwieństwie do konwencjonalnej fotografii pozawala pomimo dużego zakresu rozpiętości dynamicznej fotografowanej sceny ukazać wszystkie jej niuanse, w sposób o wiele doskonalszy od „normalnej” fotografii. Pozwala ukazać szczegóły w cieniach, których próba ukazania za pomocą konwencjonalnej fotografii musiałby się zakończyć prześwietleniem zdjęcia, lub odwrotnie jeśli pragnęlibyśmy uniknąć prześwietleń, znacznym niedoświetleniem świateł i szczegółów w obszarach zacienionych. To zupełnie nowe możliwości, nowy typ fotografii, o wiele bardziej zbliżający ją do tego jak postrzega świat ludzkie oko, a przez to bardziej naturalnej i pełnej, z całą pewnością warto ten świat poznać bliżej, a doskonałym do niego wprowadzeniem jest opisywana pozycja.

Inne pozycje przetłumaczone na język polski autorstwa Michaela Freeman:

Przydatne linki:


Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.