Góry-moje miejsce na ziemi edycja V GALERIA

sponsorzy nagród i patronat medialny:

patronat medialny konkursu:

konkurs fotograficzny: „Góry – moje miejsce na ziemi” edycja V / PODSUMOWANIE 09.09.2017

Z zieleni w złoto późnego lata odziała się natura, tu i tam na koronach drzew dyskretnie pojawiają się pierwsze żółte i czerwone liście, niechybny to znak zbliżającej się jesieni – przemijanie… najpierwsza z cech życia, wszystko wokół przemija, tak i piąta edycja naszego dorocznego ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Góry – moje miejsce na ziemi” przechodzi do historii witryny, zanim jednak przejdę do tego co zapewne interesuje wszystkich najbardziej, pozwólcie że już zwyczajowo podzielę się kilkoma wnioskami, uwagami, na temat jego przebiegu.

Przede wszystkim pragnę wszystkim uczestnikom, bez względu na wiek, rodzaj sprzętu którym wykonywali zdjęcia, oraz doświadczenie, gorąco podziękować za udział. Łączna pula nadesłanych zdjęć zamknęła się liczbą 747, zgłoszonych przez 264 uczestników, są to liczby wyższe od roku ubiegłego, co niezmienienie mnie jako organizatora konkursu cieszy, motywując do jego dalszego prowadzania, pracy nad jego przebiegiem, oraz oczywiście walki o jak najatrakcyjniejsze nagrody na uczestników. Konkurs jest tak bogaty jak zdjęcia które do niego napływają, w istocie bowiem to właśnie Wy decydujecie o jego charakterze, o tym jaka będzie to podróż, a była ona w tym roku naprawdę wspaniała, ukazując nam niezwykłe miejsca w większości gór świata, odwiedziliśmy Ural, Alpy, Taury, Dolomity, Himalaje, nawet tak egzotyczne miejsca jak „Góry księżycowe”, czy góry w Indonezji i Islandii, były również imponujące Norweskie fiordy, oraz polarne lodowce. Wśród tych wspaniałych miejsc nie zabrakło również oczywiście i naszych rodzimych gór, zwyczajowo dominowały tutaj pejzaże tatrzańskie, ale były i piękne fotografie Beskidów, Sudetów, Pienin, oraz Bieszczad. Mam nadzieję że ta wspólna podróż była dla Was równie inspirująca jak dla mnie, mam nadzieję że stanie się również inspiracją do własnych górskich wojaży, oraz do poznania piękna gór przez osoby które wcześniej nie miały okazji ich poznać.

Pewną nowością, zgodną z obecnymi trendami technologicznymi były fotografie zgłoszone do konkursu wykonane za pomocą dronów, osobiście upatruję w nich jak pewnie spora grupa fotografów nowych wspaniałych możliwości kreatywnej pracy, oddania piękna otaczającego nas świata w zupełnie nowy sposób. W piątej edycji konkursu „Góry – moje miejsce na ziemi” pojawił się też nowy typ nagrody, dedykowany dla uczestników poniżej osiemnastego roku życia. Co prawda już wcześniej staraliśmy się zdjęcia młodszych uczestników wyróżniać osobno, teraz jednak zostało to nareszcie regulaminowo uporządkowane.

Do kategorii tej zgłosiło się łącznie 28 uczestników, o bardzo zróżnicowanym stopniu wtajemniczenia w arkana fotografii, jak i wieku, jednak wszystkie ich zdjęcia łączyły dwie wyjątkowe cechy – spontaniczność i kreatywność. Najmłodsza z uczestniczek konkursu w tej kategorii miała zaledwie… pięć lat, to doprawdy wspaniałe że już u tak młodych ludzi eksponuje się pasja i wrażliwość, wszak to właśnie ci młodzi ludzie staną się bezpośrednimi naszymi następcami, nie tylko w fotografii, ale przede wszystkim na górskich szlakach. W miejscu tym pragnę również serdecznie podziękować rodzicom i opiekunom którzy nie szczędzą trudu by tą wspaniałą górską pasją zarażać swoje pociechy, przekazując im ponadczasowe wartości. Mamy nadzieję że obecność tej nagrody przyczyni się do dalszego zwiększania udziału młodych fotografów w konkursie.

Nie obyło się jednak i bez problemów, najważniejszym z nich był zgrzyt organizacyjny spowodowany brakiem dostępu do witryny konkursowej przez kilkanaście godzin, z czym pewnie niektórzy z was się spotkali… raz jeszcze pragnę jako organizator i właściciel witryny serdecznie wszystkich przeprosić za powstałe niedogodności, było to jednak pokłosiem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki firmy 1&1 która zdecydowała się opuścić nasz rynek, rozwiązując umowy z wszystkimi użytkownikami. Na szczęścia nowy dostawca usług – Łódzka firma Kylos stanęła na wysokości zadania i przywróciła szybko stronie pełną funkcjonalność. Całe zdarzenie związane było z wymuszoną migracją witryny, o czym szerzej pisałem w artykule „Podążając za technologią – zmiany na witrynie”. W trakcie konkursu witryna została globalnie przeprowadzona już na nowy adres, pod którym będzie odtąd funkcjonować.

Wśród zgłoszeń konkursowych nie brakowało i takich gdzie fotografie zostały okraszone dodatkowym szerokim komentarzem, czasem wręcz wiązała się z nimi jakaś piękna historia, opowiedziana przez uczestnika stawała się częścią nas jako jurorów, serdecznie dziękujemy za te słowa, historie, za dopuszczenie nas do tego często jakże pięknego fragmentu życia z którym wiązało się dane zdjęcie… wśród takich historii było wiele motywujących, utwierdzających w sensie prowadzenia takiego konkursu, słów jakże pięknie opisujących góry… pozwólcie że za zgodą samych uczestników przytoczę tutaj kilka z nich:

To właśnie w górach karmię swoją duszę. Uwielbiam wędrować po górach. Patrzeć z dolin na szczyty i ze szczytów na doliny. Obcowanie z potęgą i pięknem natury uświadamia mi, że często niepotrzebnie zamartwiam się błahostkami, że czasem bez sensu gonię za czymś, co tak naprawdę nie daje szczęścia. Bycie gdzieś daleko, wśród urzekającej przyrody, między szczytami zmienia perspektywę myślenia.

Marzena Luterek

* * *

W tym roku Nasza pięcioletnia córeczka zafascynowała się widokiem gór i sama od siebie wzięła aparat do ręki, oczywiście za naszym pozwoleniem i zaczęła robić zdjęcia. Jadąc autem, kiedy z okien samochodu widziała góry powiedziała do Nas: Jak tu pięknie, jakie życie jest piękne … nie ukrywam, ze bardzo się wzruszyliśmy. Mam nadzieję, ze to początek jej nowej pasji fotograficznej i zachwytu nad odkrywaniem gór i przyrody jej otaczającej.

5 letnia Weronika Woźniak (słowa przekazane przez jej Mamę Karolinę Woźniak)

* * *

Najbardziej niezwykłe w górskich wycieczkach jest to, że w bardzo krótkim czasie zmienia się perspektywa patrzenia na świat. Wystarczy kilka godzin wspinaczki niczym kozice górskie, a pokrywa chmur przestaje być przeszkodą w oglądaniu błękitu nieba. To co znajdowało się nad nami, teraz to my oglądamy z góry. Warto dokonać kilkugodzinnego wysiłku, aby móc zobaczyć jak górskie szczyty stają się wyspami w morzu chmur.

Joanna i Michał Litwińscy

* * *

Ciężko przelać w słowa pewne emocje związane z wędrówkami po górach. To trzeba po prostu samemu zobaczyć i przeżyć, a wtedy na pewno się je pokocha. W życiu wiele rzeczy się zmienia, czasami na lepsze, czasami na gorsze, ale jedno pozostaje niezmienne już od najmłodszych lat – miłość do Tatr.

Justyna Magdalena Gargaś

* * *

Te dodatkowe komentarze, niczym ognisko w zimną noc rozgrzewały serce, radując i upewniając, pozwólcie że po raz kolejny się powtórzę, w sensie prowadzenia takiego konkursu – serdecznie za nie wszystkie dziękuje!

Pora najwyższa przejść do wyników… biorąc pod uwagę tak dużą liczbę zgłoszeń, oraz po raz pierwszy tak silną, o wyrównanym poziomie warsztatowym czołówkę zdjęć, jury stanęło przed nie lada wyzwaniem… w istocie bowiem gdybyśmy chcieli pozostać tak do końca w zgodzie z sumieniem lista nagród musiałby wielokrotnie się wydłużyć, ich pula jednak jest ściśle ograniczona, stąd staraliśmy się wybrać prace tych uczestników które były najbardziej reprezentatywne dla temu konkursu i wykonane w sposób najbardziej oryginalny i kreatywny. Po niełatwych obradach jury w składzie: Sebastian Nikiel (organizator i główny juror), Piotr Dziki (juror) i Szymon Baron (juror), zdecydowało się przyznać wszystkie wymienione regulaminem nagrody, to jest w kategoriach głównych powyżej 18 roku życia: miejsca od 1 do 3, oraz trzy wyróżnienia, jak i jednostopniową nagrodę w kategorii poniżej 18 roku życia. Dodatkowo wyróżniono dwie prace w tej ostatniej kategorii, łącznie przyznano więc dziewięć nagród, plus „Nagrodę Publiczności” przyznaną przez Was, podział nagród plasuje się następująco:

nagrody główne w kategorii powyżej osiemnastego roku życia:

 • MIEJSCE I – Przemek Szewczyk / za zdjęcie: Poranni wędrowcy
 • MIEJSCE II – Jan Siemiński / za zdjęcie: Skagsanden
 • MIEJSCE III – Jakub Witos / za zdjęcie: Zachód Słońca nad Morskim Okiem

wyróżnienia:

 • WYRÓŻNIENIE I – Michał Kasperczyk / za zdjęcie: Wyznawca
 • WYRÓŻNIENIE II – Małgorzata Borkowska / za zdjęcie: Kolorowe góry Islandii
 • WYRÓŻNIENIE III – Patryk Kos / za zdjęcie: Na szlaku

nagroda w kategorii poniżej osiemnastego roku życia:

 • Paweł Golla / za zdjęcie: Majestatyczny górski wodospad

wyróżnienia specjalne / dodatkowe w kategorii poniżej osiemnastego roku życia:

 • WYRÓŻNIENIE ZA KREATYWNOŚĆ I ZAANGAŻOWANIE DLA: Szymona Brzezińskiego – lat 12 / za zdjęcie: Szlak w stronę Słońca
 • WYRÓŻNIENIE DLA NAJMŁODSZEJ UCZESTNICZKI KONKURSU: Weroniki Woźniak – lat 5 / za zdjęcie: Piękne stokrotki w Lutowiskach – Bieszczady

nagroda publiczności:

 • Paulina Kacprzycka / za zdjęcie: Sierpień / ILOŚĆ OTRZYMANYCH GŁOSÓW: 455

W imieniu własnym, jak i całego jury konkursowego, składam serdeczne gratulacje wyróżnionym laureatom konkursu, oraz dziękuję Wszystkim za tak liczny w nim udział, za podzielenie się z innymi majestatem gór, pamiętajcie również że wszyscy jesteście zwycięzcami powracając w góry, czerpiąc z ich siły i zarażając tą piękną pasją.

Podziękowania

Na koniec chciałbym jeszcze złożyć serdeczne podziękowania jurorom, Piotrowi Dzikiemu, oraz Szymonowi Baronowi, za ich wieloletnią pracę i wkład w przebieg konkursu. Dziękuję również sponsorom konkursu, bez których nie udałoby się zebrać tak atrakcyjnej puli nagród, oraz partnerom medialnym konkursu, dzięki wsparciu których konkurs mógł dotrzeć do tak szerokiego grona osób – dziękuję za Wasze zaangażowanie, wkład w promocję konkursu, oraz udaną współpracę:

Sponsorami nagród w konkursie byli:

 • Regatta Great Outdoors – producent markowego sprzętu i odzieży outdoorowej: www.regatta.pl
 • RAVEN – firma handlowa działająca w branży turystyczno – sportowej, wyłączny krajowy dystrybutor wielu uznanych marek outdoorowych: www.ravenco.eu
 • Polskie Towarzystwo Tatrzańskie / oddział Bielsko-Biała – www.bielsko.ptt.org.pl
 • portal „Dziennik Leśny” – www.dzienniklesny.pl 

Patronami medialnymi konkursu fotograficznego „Góry – moje miejsce na ziemi” edycja V, są portale:

Specjalne podziękowanie przesyłam Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu oddział Bielsko-Biała, za ponowne objęcie konkursu honorowym patronatem medialnym, oraz rozszerzenie swojej roli do rangi sponsora i przekazanie na poczet nagród w konkursie „Pamiętników PTT – tom 24”: www.bielsko.ptt.org.pl

Zapraszam do zapoznania się z fotografiami zwycięzców…

LAUREACI / GALERIA POKONKURSOWA:

nagrody główne w kategorii powyżej osiemnastego roku życia:

MIEJSCE I

 • Przemek Szewczyk / za zdjęcie: Poranni wędrowcy

 • duża statuetka „Kryształowe Spojrzenie” wykonana przez organizatora konkursu – Sebastiana Nikla
 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • Voucher na kwotę 300zł od firmy Regatta Great Outdoors uprawniający do zakupu asortymentu marek Dare2b, Craghoppers, Regatta Great Outdoors, w sklepie internetowym: www.regatta.pl / www.sklep-dare2b.pl / oraz sklepach stacjonarnych z asortymentem tych marek (zapoznaj się z zasadami umożliwiającymi wykorzystanie vouchera) / sponsor www.regatta.pl
 • plecak trekingowy marki RAVEN model PLUME 35 / kolor czarno – stalowy / pojemność 35 litrów
 • kubek termiczny marki Rockland model COSMIC w kolorze metalic – kasztanowy / ufundowany przez firmę RAVEN
 • „Pamiętnik PTT” tom 24 – temat przewodni Bałkany – z autorskimi grafikami i wierszami Sebastiana Nikiel / ufundowany przez www.bielsko.ptt.org.pl
 • torba biodrowa / nerka marki Rockland model Waist 1000 / kolor czarno – srebrny / ufundowany przez firmę RAVEN
 • zrekonstruowane „Filmy Włodzimierza Puchalskiego” / sponsor www.dzienniklesny.pl
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG

MIEJSCE II

 • Jan Siemiński / za zdjęcie: Skagsanden

 • mała statuetka „Kryształowe Spojrzenie” wykonana przez organizatora konkursu – Sebastiana Nikla
 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • inteligenty zegarek (smartwatch) model A1 Sport / kolor srebrny, z polskim menu, kompatybilny z systemem Android
 • słuchawki stereofoniczne marki SONY model MDR-V150 / kolor czarny
 • plecak marki Rockland model Plume 25 – o pojemności 25 litrów z oddychającym siatkowym stelażem / ufundowany przez firmę RAVEN
 • „Pamiętnik PTT” tom 24 – temat przewodni Bałkany – z autorskimi grafikami i wierszami Sebastiana Nikiel / sponsor www.bielsko.ptt.org.pl
 • zrekonstruowane „Filmy Włodzimierza Puchalskiego” / sponsor www.dzienniklesny.pl
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros
 • album: „Tatry- opracowanie zbiorowe” wydawnictwa Bosz

MIEJSCE III

 • Jakub Witos / za zdjęcie: Zachód Słońca nad Morskim Okiem

 • mała statuetka „Kryształowe Spojrzenie” wykonana przez organizatora konkursu – Sebastiana Nikla
 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • inteligenty zegarek (smartwatch) model A1 Sport / kolor srebrny, z polskim menu, kompatybilny z systemem Android
 • kubek termiczny marki Rockland model COSMIC w kolorze metalic – kasztanowy / ufundowany przez firmę RAVEN
 • latarka Rockland czołowa 52lm / 32x43x60 mm, zielono – biała / ufundowana przez firmę RAVEN
 • plecak trekingowy marki Quechua model Arpenaz 30 / kolor ciemno szary – szary
 • „Pamiętnik PTT” tom 24 – temat przewodni Bałkany – z autorskimi grafikami i wierszami Sebastiana Nikiel / sponsor www.bielsko.ptt.org.pl
 • zrekonstruowane „Filmy Włodzimierza Puchalskiego” / sponsor www.dzienniklesny.pl
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros

wyróżnienia:

WYRÓŻNIENIE I

 • Michał Kasperczyk / za zdjęcie: Wyznawca

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • plecak trekingowy marki Quechua model Arpenaz 20 / kolor granatowo – turkusowy
 • latarka Rockland czołowa 52lm / 32x43x60 mm, zielono – biała / ufundowana przez firmę RAVEN
 • Power Bank marki VAKOS o pojemności 5000mAh, model TP-2574B, kolor niebieski metalik
 • termos ze stali nierdzewnej firmy KAYOBA z automatyczną zakrętką pojemność 750ml (kolor srebrny)
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros

WYRÓŻNIENIE II

 • Małgorzata Borkowska / za zdjęcie: Kolorowe góry Islandii

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • torba biodrowa / nerka marki Rockland model Waist 1000 / kolor czarno – srebrny / ufundowany przez firmę RAVEN
 • plecak trekingowy marki Quechua model Arpenaz 20 / kolor ciemno szary – szary
 • Power Bank marki VAKOS o pojemności 5000mAh, model TP-2574B, kolor niebieski metalik
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros

WYRÓŻNIENIE III

 • Patryk Kos / za zdjęcie: Na szlaku

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • Power Bank marki VAKOS o pojemności 5000mAh / model TP-2574B / kolor niebieski metalik
 • termos ze stali nierdzewnej firmy KAYOBA z automatyczną zakrętką pojemność 500ml / kolor srebrny
 • plecak trekingowy marki Quechua model Arpenaz 10 / kolor niebiesko – granatowy
 • przewodnik górski wydawnictwa Pascal „Tatry Słowackie”
 • zrekonstruowane „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego” / sponsor www.dzienniklesny.pl
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros

nagroda w kategorii poniżej osiemnastego roku życia:

 • Paweł Golla / za zdjęcie: Majestatyczny górski wodospad

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • zestaw głośników komputerowych 2+1 firmy TRACER model CODE moc zestawu 12W
 • zestaw soczewek do fotografii makro i szerokokątnej (Fish-eye) do aparatu fotograficznego w smartfonie
 • termos ze stali nierdzewnej firmy KAYOBA z automatyczną zakrętką pojemność 750ml (kolor srebrny)
 • książka „Poradnik Fotograficzny” autor: Ross Hoddinott
 • zrekonstruowane „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego” (sponsor www.dzienniklesny.pl)
 • Przewodnik kieszonkowy wydawnictwa Pascal „Tatry Słowackie”

wyróżnienia specjalne / dodatkowe w kategorii poniżej osiemnastego roku życia:

WYRÓŻNIENIE ZA KREATYWNOŚĆ I ZAANGAŻOWANIE DLA:

 • Szymona Brzezińskiego – lat 12 / za zdjęcie: Szlak w stronę Słońca

laureat otrzymuje:

 • dyplom
 • plecak turystyczny marki Quechua model Forclaz 20 / kolor ciemno granatowy – turkusowy
 • poradnik fotograficzny „Sekrety Mistrza Fotografii Cyfrowej – 195 ujęć Scotta Kelby’ego” autorstwa: Scotta Kelbego

WYRÓŻNIENIE DLA NAJMŁODSZEJ UCZESTNICZKI KONKUSU:

 • Weroniki Woźniak – lat 5 / za zdjęcie: Piękne stokrotki w Lutowiskach – Bieszczady

laureat otrzymuje:

 • dyplom
 • plecak turystyczny dla dzieci marki Quechua model Arpenaz 15 / granatowo – turkusowy
 • książki:
  • „Najpiękniejsze baśnie polskie” opracowanie zbiorowe, wydawnictwa GREG
  • „Bajki dla dziewczynek” wydawnictwa GREG
  • „Baśnie polskie. Janosik” z płytą CD

nagroda publiczności:

 • Paulina Kacprzycka / za zdjęcie: Sierpień / ILOŚĆ OTRZYMANYCH GŁOSÓW: 455

laureat otrzymuje:

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • słuchawki stereofoniczne marki SONY model MDR-V150 / kolor czarny
 • plecak marki Rockland model Plume 25 / o pojemności 25 litrów z oddychającym siatkowym stelażem – ufundowany przez firmę RAVEN
 • zrekonstruowane „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego” (sponsor www.dzienniklesny.pl)
 • seria czterech kieszonkowych poradników National Geographic:
  • Lustrzanki Cyfrowe – Niezbędnik Fotografa
  • Lustrzanki Cyfrowe – Fotografia czarno-biała
  • Lustrzanki Cyfrowe – Ekspozycja
  • Lustrzanki Cyfrowe – Fotografia barwna
 • książka „Od początku do końca” autorstwa: Olgi i Piotra Morawskich wydawnictwa National Geographic

W imieniu własnym, jak i całego jury konkursowego, raz jeszcze składam serdeczne gratulacje wyróżnionym laureatom konkursu, oraz dziękuję Wszystkim za tak w nim udział, mam nadzieję że za rok ponownie spotkamy się w tak licznym gronie, ponownie dzieląc się pięknem górskim krain całego świata.

Linki:

Do pobrania:

sponsorzy nagród i patronat medialny:

patronat medialny konkursu:

 


konkurs: „Góry – moje miejsce na ziemi” edycja V – ARTYKUŁ PODSUMOWUJĄCY KONKURS I GALERIA POKONKURSOWA
organizator konkursu: Sebastian Nikiel