Góry-moje miejsce na ziemi edycja V

patronat medialny konkursu:

konkurs fotograficzny: „Góry – moje miejsce na ziemi” edycja V / PODSUMOWANIE 09.09.2017

Z młodej zieleni w złoto późnego lata odziała się natura, tu i tam na koronach drzew dyskretnie pojawiają się pierwsze żółte i czerwone liście, niechybny to znak zbliżającej się jesieni – przemijanie… najpierwsza z cech życia, wszystko wokół przemija, tak i piąta edycja naszego dorocznego ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Góry – moje miejsce na ziemi” przechodzi do historii witryny wraz z nadejściem dziewiątego września 2017 roku.

Zanim o wynikach, pragnę wszystkim wszystkim uczestnikom, bez względu na wiek, rodzaj sprzętu którym wykonywali zdjęcia, oraz doświadczenie, gorąco podziękować za udział. Łączna pula nadesłanych zdjęć zamknęła się liczbą 747, zgłoszonych przez 264 uczestników, są to liczby wyższe od roku ubiegłego, co niezmienienie mnie jako organizatora konkursu cieszy, motywując do jego dalszego prowadzania, pracy nad jego przebiegiem, oraz oczywiście walki o jak najatrakcyjniejsze nagrody na uczestników.

Pora przejść do wyników… biorąc pod uwagę tak dużą liczbę zgłoszeń, oraz po raz pierwszy tak silną, o wyrównanym poziomie warsztatowym czołówkę zdjęć, jury stanęło przed nie lada wyzwaniem… w istocie bowiem gdybyśmy chcieli pozostać tak do końca w zgodzie z sumieniem lista nagród musiałby wielokrotnie się wydłużyć, ich pula jednak jest ściśle ograniczona, stąd staraliśmy się wybrać prace tych uczestników które były najbardziej reprezentatywne dla temu konkursu i wykonane w sposób najbardziej oryginalny i kreatywny.

Po niełatwych obradach jury w składzie: Sebastian Nikiel (organizator i główny juror), Piotr Dziki (juror) i Szymon Baron (juror), zdecydowało się przyznać wszystkie wymienione regulaminem nagrody, to jest w kategoriach głównych powyżej 18 roku życia: miejsca od 1 do 3, oraz trzy wyróżnienia, jak i jednostopniową nagrodę w kategorii poniżej 18 roku życia. Dodatkowo wyróżniono dwie prace w tej ostatniej kategorii, łącznie przyznano więc dziewięć nagród, plus „Nagrodę Publiczności” przyznaną przez Was, podział nagród plasuje się następująco:

nagrody główne w kategorii powyżej osiemnastego roku życia:

 • MIEJSCE I – Przemek Szewczyk / za zdjęcie: Poranni wędrowcy
 • MIEJSCE II – Jan Siemiński / za zdjęcie: Skagsanden
 • MIEJSCE III – Jakub Witos / za zdjęcie: Zachód Słońca nad Morskim Okiem

wyróżnienia:

 • WYRÓŻNIENIE I – Michał Kasperczyk / za zdjęcie: Wyznawca
 • WYRÓŻNIENIE II – Małgorzata Borkowska / za zdjęcie: Kolorowe góry Islandii
 • WYRÓŻNIENIE III – Patryk Kos / za zdjęcie: Na szlaku

nagroda w kategorii poniżej osiemnastego roku życia:

 • Paweł Golla / za zdjęcie: Majestatyczny górski wodospad

wyróżnienia specjalne / dodatkowe w kategorii poniżej osiemnastego roku życia:

 • WYRÓŻNIENIE ZA KREATYWNOŚĆ I ZAANGAŻOWANIE DLA: Szymona Brzezińskiego – lat 12 / za zdjęcie: Szlak w stronę Słońca
 • WYRÓŻNIENIE DLA NAJMŁODSZEJ UCZESTNICZKI KONKURSU: Weroniki Woźniak – lat 5 / za zdjęcie: Piękne stokrotki w Lutowiskach – Bieszczady

nagroda publiczności:

 • Paulina Kacprzycka / za zdjęcie: Sierpień / ILOŚĆ OTRZYMANYCH GŁOSÓW: 455

W imieniu własnym, jak i całego jury konkursowego, składam serdeczne gratulacje wyróżnionym laureatom konkursu, oraz dziękuję Wszystkim za tak liczny w nim udział, za podzielenie się z innymi majestatem gór, pamiętajcie również że wszyscy jesteście zwycięzcami powracając w góry, czerpiąc z ich siły i zarażając tą piękną pasją, na koniec serdecznie wszystkich zapraszam do zapoznania się krótkim artykułem podsumowującym konkurs, oraz nagrodzonymi pracami, dziękujemy z Wasz udział!

O konkursie / aktualizacja: 25.06.2017

Doroczny ogólnopolski konkurs fotograficzny, odbywający się pod hasłem przewodnim:

„Góry – moje miejsce na ziemi” – edycja V

O konkursie:

Czas jakże zagadkowe to zjawisko, nazbyt szybko mijający gdy jesteśmy szczęśliwi i ciągnący się niemiłosiernie gdy spotykając nas rzeczy przykre… bez względu jednak na wszystko jego cechą najważniejszą jest upływ. Minął właśnie rok od ostatniej edycji konkursu „Góry – moje miejsce na ziemi” – edycji ze wszech miar udanej, do której zgłoszono 660 fotografii 256 autorów. Wkrótce, już 25.06.2017 rozpocznie kolejna, jubileuszowa piąta edycja konkursu, pozostaje przy nadziei że okaże się ona co najmniej równie udana i że cieszyć będziemy się ze wspólnej fotograficznej wyprawy w góry całego świata.

Podobnie jak w latach ubiegłych niezmienny zostaje główny cel konkursu, którym jest przedstawienie piękna gór, w każdym z jego wymiarów, skalnych turni, ośnieżonych szczytów i lasów, ich flory i fauny – dzielenie się piękne, zarażaniem nim i motywowanie tych którzy jeszcze go nie poznali do rozpoczęcia własnej górskiej przygody. Również jak w latach ubiegłych do udziału serdecznie zapraszam wszystkich bez względu na sprzęt którym fotografują, wiek i doświadczenie, liczy się przede wszystkim dzielenie się doświadczonym pięknem, odczuwanym w sposób subiektywny, poprzez pryzmat własnych doświadczeń.

Każda kolejna edycja przynosi też ze sobą czasem drobne, czasem istotniejsze zmiany, każda z nich uczy nas bowiem jak uczynić konkurs atrakcyjniejszym, a przy wskazuje jakie zjawiska eliminować by stawał się on coraz bogatszy, oraz wiarygodniejszy. Pierwszą z oczywistych zmian jest stała praca nad wzbogacaniem puli nagród, szczególnie przez staranie o pozyskiwanie nowych sponsorów. Rok temu do ich grona dołączyła marka Regatta Great Outdoors, która co z radością przekazuję również i w tej edycji pozostaje jednym z głównych sponsorów, kolejnym jest firma która wsparła nas po raz pierwszy – RAVEN, która przekazała wiele bardzo dobrej jakości akcesoriów i sprzętów górskich na poczet nagród w konkursie. Niezmiernie cieszy nas też stała obecność takich portali jak Dziennik Leśny i Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział Bielsko-Biała.

Jak zostało to wspomniane powyżej co rok pojawiają się też pewne zmiany w regulaminie, swoiste łatki w procesie jego ewolucji w oparciu o doświadczenia wynoszone z każdej kolejnej edycji. W V jubileuszowej uściślono zakres tematyki zgłaszanych zdjęć, zakazując zgłaszania elementów flory i fauny nie zaobserwowanych w ich naturalnych siedliskach, czyli zdjęć z  wszelkiego rodzaju ogrodów zoologicznych, parków tematycznych, czy terrariów.

Inną ważna zmianą jest uporządkowanie kwestii uczestnictwa w konkursie osób niepełnoletnich, których udział jak wiecie, zawsze leży mi w sposób szczególny na sercu, gdyż to przecież oni będą naszymi bezpośrednimi spadkobiercami na górskich szlakach. Dotychczas uczestnicy tacy musieli rywalizować na równych zasadach z osobami dorosłymi, często z uczestnikami o znacznie większym doświadczeniu z zakresu fotografii, co stwarzało sytuację nierównych szans, oczywiście zawsze staraliśmy się tę nierówność minimalizować oceniając takie prace osobno, teraz jednak wreszcie udało się kwestię uporządkować i wygospodarować osobną pulę nagród dla nowej kategorii, wprowadzonej w V edycji konkursu „Góry – moje miejsce na ziemi” dla osób poniżej osiemnastego roku życia, szczegóły znajdziecie poniżej w regulaminie. Mam nadzieję że zmiana ta przypadnie Wam do gustu, oraz sprawi że liczba młodszych uczestników wzrośnie.

Podobnie natomiast jak miało to miejsce rok temu laureaci trzech pierwszych miejsc, w kategorii powyżej osiemnastego roku życia, otrzymają pamiątkowe statuetki, wykonane własnoręcznie przez organizatora konkursu. Jak zostało to obiecane rok temu, mają one one niepowtarzalną formę, w każdej edycji inną, jedyną ich cechą wspólną jest materiał z jakich je wykonano – drzewo lipowe, połączone z kryształową kulą, więcej o samych statuetkach znajdziecie <<tutaj>>.

Z pewnością ostatnią ważną nowością jest przeniesienie witryny, a co za tym idzie konkursu na nową domenę – www.zyciepisanegorami.pl (dawniej www.s-nikiel-mojegory.pl), zmiana od dawna odkładana i zmiana w świetle rozwoju technologii mobilnych niezwykle potrzebna. Niestety nie wszystko w tym zakresie przebiega zgodnie z początkowymi założeniami, gdyż w chwili gdy prace nad przebudową były bardzo już zaawansowane firma 1&1 która była dostawcą hostingu dla naszej witryny postanowiła bez uprzedzenia wycofać się z polskiego rynku.

W praktyce oznacza to że nie ma już możliwości przedłużenia usług na kolejny rok, a że obecna kończy się nam w połowie września, wymusiło to nieco wcześniejszą organizację konkursu, stąd rozpoczynamy go 25.06.2017, a etap zgłaszania prac zakończy się 25.08.2017 roku. Przy tej okazji bardzo proszę o wyrozumiałość i cierpliwość, w sytuacji gdybyście natrafili na jakieś błędy, czy braki na nowej witrynie, gdyż  ilość materiałów do przeniesienia jest do prawdy gigantyczna, jeśli takowe błędy byście zauważyli bardzo proszę o kontakt. Szerzej plan przebudowy, oraz spodziewane jego ukończenie zostało opisane w artykule „Podążając za technologią – zmiany na witrynie”.

Na koniec pragnę raz jeszcze serdecznie wszystkich zaprosić do udziału w V edycji konkursu „Góry – moje miejsce na ziemi” – do podzielenia się niepowtarzalnym pięknem górskiego świata, w każdym z jego wymiarów… gdyż góry jak głosi to sentencja to nie tylko miejsce: „Góry to nie miejsce na mapie, góry to stan ducha i filozofia całego życia.” – zapraszam…

Skrócony regulamin konkursu 

A. Cel konkursu:

 1. Celem dorocznego konkursu organizowanego na łamach witryny www.zyciepisanegorami.pl pod hasłem: „Góry – moje miejsce na ziemi” jest promowanie piękna gór, oraz jego osobistej interpretacji wyrażanej za pomocą fotografii.

B. Do kogo adresowany jest konkurs:

 1. Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących, zarówno amatorów, jak i osób zajmujących się fotografią zawodowo, bez względu na rodzaj używanego sprzętu fotograficznego.

C. Kategorie konkursowe:

W piątej edycji „Góry – moje miejsce na ziemi” wytyczone zostają trzy kategorię nagród:

 • kategoria główna poniżej osiemnastego roku życia
 • kategoria główna powyżej osiemnastego roku życia
 • „Nagroda Publiczności”
 1. Kategoria główna poniżej osiemnastego roku życia:
  1. W V edycji konkursu „Góry – moje miejsce na ziemi” wyznacza się nową kategorię dla uczestników poniżej osiemnastego roku życia. Kategoria dla osób niepełnoletnich jest jednostopniowa, nagrodę w niej przyznaje jury konkursowe, w toku obrad prowadzonych równolegle z obradami nad wyróżnieniami w kategorii powyżej osiemnastego roku życia, ogłoszenie wyników w tej kategorii również będzie miało miejsce w tym samym czasie, to jest 09.09.2017 roku. 
  2. Niezbędnym warunkiem którego spełnianie umożliwia start w konkursie osób niepełnoletnich jest pobranie i wypełnienie formularza przez rodzica, lub prawnego opiekuna, wyrażającego zgodę na udział niepełnoletniego w konkursie, oraz zgodę na udostępnienie danych osobowych. Druk zgody do pobrania <TUTAJ> – formularz należy pobrać, wypełnić, a następnie zeskanowany wysłać jako załącznik e-mailem (lub jako zdjęcie) na adres organizatora konkursu – konkurs@zyciepisanegorami.pl. 
 2. Kategoria główna powyżej osiemnastego roku życia:
  1. W kategorii konkursowej powyżej osiemnastego roku życia nagrody przyznawane są wyłącznie przez jury w toku obrad, poprzez wybór najlepiej oddających temat konkursowy fotografii, przedstawiających również odpowiednio wysoki poziom warsztatowy. Wyróżnia się w niej następuje nagrody i wyróżnienia: 
   • miejsce I / nagroda główna konkursu
   • miejsce II
   • miejsce III
   • wyróżnienie I
   • wyróżnienie II
   • wyróżnienie III 
 3. Nagroda publiczności:
  1. W V edycji konkursu fotograficznego „Góry – moje miejsce na ziemi” prócz nagród i wyróżnień głównych, zostaje wyznaczona dodatkowa kategoria – „Nagroda publiczności”. By wziąć udział w tej części konkursu, rywalizując o wymienioną nagrodę, zgłaszający do konkursu zdjęcia uczestnik, musi tylko określić w wiadomości mailowej podczas przesyłania zdjęć czy chce aby jego zdjęcia zostały dodane do albumu konkursowego na łamach serwisu Facebook. Jeśli taką zgodę wyraża zakwalifikowane do konkursu zdjęcia, będą równocześnie zamieszczane w Galerii Witryny, oraz jej profilu na łamach Facebooka. 
  2. Termin zgłaszania prac do „Nagrody publiczności” upływa wraz z terminem zgłaszania prac w konkursie głównym – to jest 25.08.2017r godzina 24:00. 
  3. Głosowanie na zdjęcia w kategorii „Nagrody publiczności” trwać będzie do 01.09.2017 – godzina 24:00. 
  4. W kategorii „Nagroda publiczności” nagrodzone zostaje zdjęcie które otrzyma największą liczbę „polubień” w chwili zamknięcia etapu głosowania – to jest 01.09.2017r – godzina 24:00. 
  5. By głosować na zdjęcia w tej kategorii należy: 
  6. Na każde zdjęcie można głosować tylko jeden raz w trakcie trwania całego konkursu. 
  7. Zabrania się sztucznego zawyżania liczby głosów pod zdjęciami biorącymi udział w głosowaniu o „Nagrodę publiczności” w tym: zgłaszania zdjęcia na profile osób, społeczności i grup służących wyłącznie kliknięciu „Lubię to”, zlecania firmom i osobom trzecim sztucznego ich zwiększania poprzez skrypty, puste konta, spam-boty, oraz wszystkie inne techniki służące nieuczciwemu zwiększeniu głosów. W przypadku stwierdzenia takich praktyk sporne zdjęcie zostanie usunięte, a autor zdyskwalifikowany z udziału w konkursie, zarówno o „Nagrodę publiczności” jak i w kategoriach głównych. 
  8. Autorzy zdjęć biorących udział w rywalizacji o „Nagrodę Publiczności” mogą promować swoje fotografie poprzez  publikowanie fotografii i informacji o konkursie na łamach swojego profilu i grup dyskusyjnych. Dopuszcza się również promowanie poprzez udostępnianie takiego postu przez osoby trzecie w ramach ich profilów, lub grup dyskusyjnych, z zastrzeżeniem opisanym w punkcie „g”, dotyczącym zakazu publikacji na profilach grup służących wyłącznie sztucznemu zwiększaniu ilości głosów. 
  9. „Nagrody publiczności” jest jedno stopniowa, jeśli doszłoby do sytuacji że dwa, lub więcej zdjęć otrzymałoby taką samą liczbę polubień, zwycięzcę wyłoni Jury konkursowe, w takim samym terminie jak ogłoszenie nominacji do nagród głównych to jest 09.09.2017. 
  10. Zdobycie „Nagrody publiczności” nie wyłącza z uczestnictwa w zmaganiach o nagrody główne, przyznawane przez jury konkursowe, dopuszczalna więc jest sytuacja że ta sama fotografia zostanie podwójnie nagrodzona, o ile tak zdecyduje jury. 
  11. W przypadku nie wyrażania zgody na zamieszczanie zdjęć w albumie konkursowym na łamach portalu Facebook – uczestnik nie będzie brał udziału w rywalizacji o „Nagrodę publiczności” co jednak nie wpływa na uczestnictwo w konkursie głównym.

D. Zasady – wymagania techniczne dla zgłaszanych zdjęć:

 1. Każdy uczestnik konkursu fotograficznego może nadesłać maksymalnie trzy fotografie, związane z tematyką konkursową, czyli odnoszące się do piękna pejzażu górskiego, ich flory i fauny, interakcji człowieka z górami, oraz uczuć jakie piękno to wywołuje, interpretacja tych cech jest sprawą wyłącznie indywidualną. 
 2. Do konkursu nie będą kwalifikowane fotografie przedstawiające zwierzęta i florę sfotografowane poza ich naturalnym, dzikim siedliskiem – zdjęcia takie będą dyskwalifikowane z udziału w konkursie bez konieczności powiadamiania zgłaszającego. 
 3. Zgłaszane zdjęcia muszą mieć minimum 1280px szerokości oraz 720px wysokości, przy czym ich waga maksymalna nie może przekraczać 7mb dla jednego zdjęcia. Do konkursu można zgłaszać również zdjęcia panoramiczne dla których minimalna szerokość pozioma to 2560px i pionowa 1280px, dopuszcza się również prace czarno-białe, wykonane w odcieniu sepii, oraz zdjęcia HDR. 
 4. Dopuszcza się również zgłaszanie do konkursu prac wielozdjęciowych – pod warunkiem że stanowią tematycznie powiązane serie, a łączna liczba serii nie przekracza trzech. 
 5. Zgłaszane zdjęcia powinny być ponumerowane a numer powiązany z opisem, lub zawierać w nazwie tytuł zdjęcia. 
 6. Zdjęcia należy wysłać w postaci elektronicznej w dowolnych formatach graficznych, jako załącznik do e-maila na adres: konkurs@zyciepisanegorami.pl – przy czym łączna waga zgłaszanych zdjęć nie może przekroczyć 25mb, w przypadku zgłoszenia serii zdjęć, łączna waga zdjęć nie może przekraczać 50mb. 
 7. W wiadomości prócz zdjęć należy podać dane w kolejności dodawania fotografii: 
  • tytuł zdjęcia (obowiązkowo)
  • imię i nazwisko autora (obowiązkowo)
  • LOGIN pod jakim zdjęcia będą prezentowane w galerii konkursowej, o ile nie chcemy by były prezentowane pod naszym imieniem i nazwiskiem (obowiązkowo)
  • zgodę lub jej brak na uczestnictwo w rywalizacji o nagrodę publiczności na łamach portalu Facebook (szczegóły w sekcji regulaminu „Nagroda publiczności”) / (obowiązkowo)
  • miejsce i datę wykonania (nie obowiązkowo)
  • model aparatu fotograficznego (nie obowiązkowo)
  • mile widziany jest również szerszy komentarz do zdjęcia, co przedstawia sfotografowana scena / obiekt (nie obowiązkowo)
  • wypełniony skan, lub zdjęcie załącznika zgody na udział w konkursie osób niepełnoletnich (dotyczy osób niepełnoletnich – szczegóły w części E.1 pełnego regulaminu) / (obowiązkowo) 
 8. Zabrania się dokonywania głębszych zmian w zdjęciach, za pomocą programów do obróbki zdjęć, w tym szczególnie zmiany oryginalnej kompozycji, przez dodanie lub ujęcie jej elementów, dopuszczalne są jedynie podstawowe korekty jak: zmiana kontrastu, poprawa balansu bieli i nasycenia, oraz kadrowanie. Dopuszcza się również dodanie winiety do zdjęcia, oraz ramki o ile służy to podniesieniu jego walorów estetycznych. Zdjęcia noszące cechy innych od wymienionych ingerencji będą dyskwalifikowane z konkursu. Decyzja o zdyskwalifikowaniu jest podejmowana przez Jury konkursowe i jest ostateczna. 
 9. Zabrania się nadsyłania do konkursu zdjęć przedstawiających nagość, również zdjęcia o wyjątkowo niskich walorach estetycznych, obraźliwe, szerzące nienawiść, obrażające uczucia religijne, bądź naruszające prawo, będą dyskwalifikowane z udziału w konkursie, bez obowiązku informowania o tym osób które nadesłały takie fotografie. 
 10. Zgłaszane na konkurs prace nie mogą być równocześnie zgłoszone do innych, trwających równolegle konkursów. 
 11. Nie ogranicza się w żaden sposób zasięgu konkursu, zgłaszane fotografie mogą przedstawiać dowolne pasma górskie z dowolnego miejsca na świecie. Nie ogranicza się również zakresu czasowego w jakim zdjęcia zgłaszane zdjęcia zostały wykonane, mogą one pochodzić z bieżącego okresu, jak i z lat wcześniejszych.

E. Terminarz:

 1. Konkurs ma pięć etapów:
  1. Zgłoszenie prac konkursowych do konkursu głównego i o „Nagrodę Publiczności” od  25.06.2017 do 25.08.2017r (decyduje godzina i data wpłynięcia maila zgłoszeniowego). 
  2. Wybór najlepszego zdjęcia przez internautów w kategorii „Nagroda Publiczności” w publicznym głosowaniu na profilu witryny na portalu Facebook do 01.09.2017r (do godziny 24:00) 
  3. Głosowanie i ocena prac przez jury konkursowe od 26.08.2017 do 08.09.2017r. 
  4. Podliczenie głosów i ogłoszenie wyników w kategorii „Nagrody Publiczności” – 02.09.2017r 
  5. Po zakończeniu głosowania przez Jury, na stronie konkursowej, zostaną ogłoszeni laureaci którzy otrzymają  nagrody i wyróżnienia w obu kategoriach głównych, to jest powyżej i poniżej osiemnastego roku życia – co będzie miało miejsce 09.09.2017 roku. Osoby nagrodzone zostaną powiadomione o wyniku za pomocą maila, oraz poproszone o podanie adresu i telefonu (dla firmy spedycyjnej) pod który zostaną wysłane nagrody. Uwaga – jeśli osoby nagrodzone nie skontaktują się i nie podadzą rzeczowego adresu w ciągu 30 dni od daty ogłoszenia wyników – to jest 08.10.2017 nagrody będą przekazane na poczet kolejnych konkursów.

F. Sponsorzy nagród, organizator konkursu i patroni medialni:

 1. Wyłączonym organizatorem V edycji konkursu fotograficznego „Góry – moje miejsce na ziemi” jest właściciel i administrator strony internetowej www.zyciepisanegorami.pl – Sebastian Nikiel (dawniej www.s-nikiel-mojegory.pl). 
 2. Sponsorami nagród w konkursie są:

  • Sebastiana Nikiel, organizatora konkursu i administratora witryny: www.zyciepisanegorami.pl
  • Regatta Great Outdoors – producent markowego sprzętu i odzieży outdoorowej: www.regatta.pl
  • RAVEN – firma handlowa działająca w branży turystyczno – sportowej, wyłączny krajowy dystrybutor wielu uznanych marek outdoorowych: www.ravenco.eu
  • Polskie Towarzystwo Tatrzańskie / oddział Bielsko-Biała – www.bielsko.ptt.org.pl
  • portal „Dziennik Leśny” – www.dzienniklesny.pl 
 3. Patronami medialnymi konkursu fotograficznego „Góry – moje miejsce na ziemi” edycja V, są portale:

G. Prawa autorskie:

 1. Zgłoszenie zdjęcia do konkursu w żaden sposób nie ogranicza praw autorskich właściciela zdjęcia, z zastrzeżeniem udzielenia nieodpłatnej, nie ograniczonej czasowo zgody na wykorzystanie zgłaszanych prac do promocji konkursu podczas jego trwania i po jego zakończeniu, oraz wykorzystania we własnych celach promocyjnych przez sponsorów nagród w konkursie, wymienionych w powyższej części regulaminu: „Sponsorzy nagród, organizator konkursu i patroni medialni”. 
 2. Przez pojęcie udzielenia nieodpłatnej zgody na wykorzystanie zgłaszanych do konkursu zdjęć rozumie się: wykorzystanie ich bez ograniczenia czasowego, w materiałach promocyjnych sponsorów nagród, w tym publikowanie w mediach elektronicznych, druku w wersji papierowej, w postaci przetworzonej i pierwotnej, oraz tworzenie dzieł pochodnych. 
 3. Uczestnik zgadza się na prezentację zgłoszonych zdjęć w „Galerii konkursowej”, oraz  wykorzystanie ich na banerach i materiałach promujących konkurs „Góry – moje miejsce na ziemi”, na łamach witryny, jej profilach społecznościowych (Facebook, Twitter, Google+), oraz portalach partnerów medialnych i sponsorów. 
 4. Uczestnicy konkursu, którzy wyrazili taką chęć i biorą udział w rywalizacji o „Nagrodę Publiczności” wyrażają również zgodę na publikację swych prac w albumie konkursowym i pokonkursowym na profilu witryny na portalu Facebook. 
 5. Zgłaszając zdjęcie do konkursu, autor musi posiadać pełnię praw autorskich do niego, oraz prawo do publikacji elementów / osób przedstawionych na fotografii, o ile podlegają one ochronie prawnej takiej zgody wymagającej. Organizator konkursu nie ponosi odpowiedzialności za brak takich praw.

H. Głosowanie i Jury:

 1. Jury konkursowe składa się z trzech osób – przewodniczącego i dwóch członków. Każdy z nich oceniać będzie zdjęcia wpierw w sposób niezależny od sobie wyłaniając grupę 10 najlepszych jego zdaniem prac. Następnie podczas wspólnych obrad z powstałej grupy 30 najlepszych fotografii wybrane zostaną zdjęcia typowane do nagród głównych w obu kategoriach wiekowych. 
 2. W kategorii „Nagrody publiczności” jeśli doszłoby do opisanej w sekcji – Nagroda publiczności – punkt „i”, sytuacji iż jedna, lub więcej, fotografii otrzymałoby taką sama ilość głosów, decyzję o zwycięstwie podejmie jury konkursowe w trybie zwyczajnym, to jest w chwili ogłoszenia nominacji do nagród głównych 09.09.2017.

I. Skład Jury:

Sebastian Nikiel – związany z górami od najmłodszych lat życia, fotograf pasjonata, poeta, artysta plastyk… Góry są moim źródłem siły i inspiracji, wiernym Przyjacielem, oraz nauczycielem, fotografia natomiast metodą na dzielenie się pięknem jakiego w nich doświadczam…

witryna: www.zyciepisanegorami.pl

(dawniej www.s-nikiel-mojegory.pl)


Piotr Dziki – wokół siebie szukam ciekawych miejsc i ładnych krajobrazów które cenię najbardziej, obojętnie czy w górach czy na nizinach – moje zdjęcia, to „okienka wspomnień” z tych wszystkich miejsc…

.

.

witryna: www.zuziawdrodze.blogspot.com


Szymon Baron – podróżnik (odwiedził większość państw Europy), społecznik (prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Oddziału PTT w Bielsku-Białej), turysta górski zakochany w Karpatach Ukraińskich; fotografuje by utrwalić piękno i różnorodność odwiedzanych miejsc…

.

witryna: www.szymek.ptt.org.pl

I. Nagrody i wyróżnienia…

W V edycji dorocznego ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Góry – moje miejsce na ziemi” przyznane zostaną:

 • jednostopniowa nagroda w kategorii głównej poniżej osiemnastego roku życia
 • trzy nagrody główne, oraz trzy wyróżnienia w kategorii powyżej osiemnastego roku życia
 • jednostopniowa „Nagroda publiczności”

1. Nagrody główne w kategorii powyżej osiemnastego roku życia:

 • Miejsce I:

 

 • duża statuetka „Kryształowe Spojrzenie” wykonana przez organizatora konkursu – Sebastiana Nikla
 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • Voucher na kwotę 300zł od firmy Regatta Great Outdoors uprawniający do zakupu asortymentu marek Dare2b, Craghoppers, Regatta Great Outdoors, w sklepie internetowym: www.regatta.pl / www.sklep-dare2b.pl / oraz sklepach stacjonarnych z asortymentem tych marek (zapoznaj się z zasadami umożliwiającymi wykorzystanie vouchera) / sponsor www.regatta.pl
 • plecak trekingowy marki RAVEN model PLUME 35 / kolor czarno – stalowy / pojemność 35 litrów
 • kubek termiczny marki Rockland model COSMIC w kolorze metalic – kasztanowy / ufundowany przez firmę RAVEN
 • „Pamiętnik PTT” tom 24 – temat przewodni Bałkany – z autorskimi grafikami i wierszami Sebastiana Nikiel / ufundowany przez www.bielsko.ptt.org.pl
 • torba biodrowa / nerka marki Rockland model Waist 1000 / kolor czarno – srebrny / ufundowany przez firmę RAVEN
 • zrekonstruowane „Filmy Włodzimierza Puchalskiego” / sponsor www.dzienniklesny.pl
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG

SPONSORZY NAGRÓD:

 • Miejsce II:

 • mała statuetka „Kryształowe Spojrzenie” wykonana przez organizatora konkursu – Sebastiana Nikla
 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • inteligenty zegarek (smartwatch) model A1 Sport / kolor srebrny, z polskim menu, kompatybilny z systemem Android
 • słuchawki stereofoniczne marki SONY model MDR-V150 / kolor czarny
 • plecak marki Rockland model Plume 25 – o pojemności 25 litrów z oddychającym siatkowym stelażem / ufundowany przez firmę RAVEN
 • „Pamiętnik PTT” tom 24 – temat przewodni Bałkany – z autorskimi grafikami i wierszami Sebastiana Nikiel / sponsor www.bielsko.ptt.org.pl
 • zrekonstruowane „Filmy Włodzimierza Puchalskiego” / sponsor www.dzienniklesny.pl
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros
 • album: „Tatry- opracowanie zbiorowe” wydawnictwa Bosz

SPONSORZY NAGRÓD:

 • Miejsce III:

 

 • mała statuetka „Kryształowe Spojrzenie” wykonana przez organizatora konkursu – Sebastiana Nikla
 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • inteligenty zegarek (smartwatch) model A1 Sport / kolor srebrny, z polskim menu, kompatybilny z systemem Android
 • kubek termiczny marki Rockland model COSMIC w kolorze metalic – kasztanowy / ufundowany przez firmę RAVEN
 • latarka Rockland czołowa 52lm / 32x43x60 mm, zielono – biała / ufundowana przez firmę RAVEN
 • plecak trekingowy marki Quechua model Arpenaz 30 / kolor ciemno szary – szary
 • „Pamiętnik PTT” tom 24 – temat przewodni Bałkany – z autorskimi grafikami i wierszami Sebastiana Nikiel / sponsor www.bielsko.ptt.org.pl
 • zrekonstruowane „Filmy Włodzimierza Puchalskiego” / sponsor www.dzienniklesny.pl
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros

SPONSORZY NAGRÓD:

 • Wyróżnienie I:

 

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • plecak trekingowy marki Quechua model Arpenaz 20 / kolor granatowo – turkusowy
 • latarka Rockland czołowa 52lm / 32x43x60 mm, zielono – biała / ufundowana przez firmę RAVEN
 • Power Bank marki VAKOS o pojemności 5000mAh, model TP-2574B, kolor niebieski metalik
 • termos ze stali nierdzewnej firmy KAYOBA z automatyczną zakrętką pojemność 750ml (kolor srebrny)
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros

SPONSORZY NAGRÓD:

 • Wyróżnienie II:

 

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • torba biodrowa / nerka marki Rockland model Waist 1000 / kolor czarno – srebrny / ufundowany przez firmę RAVEN
 • plecak trekingowy marki Quechua model Arpenaz 20 / kolor ciemno szary – szary
 • Power Bank marki VAKOS o pojemności 5000mAh, model TP-2574B, kolor niebieski metalik
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros

SPONSORZY NAGRÓD:

 • Wyróżnienie III:

 

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • Power Bank marki VAKOS o pojemności 5000mAh / model TP-2574B / kolor niebieski metalik
 • termos ze stali nierdzewnej firmy KAYOBA z automatyczną zakrętką pojemność 500ml / kolor srebrny
 • plecak trekingowy marki Quechua model Arpenaz 10 / kolor niebiesko – granatowy
 • przewodnik górski wydawnictwa Pascal „Tatry Słowackie”
 • zrekonstruowane „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego” / sponsor www.dzienniklesny.pl
 • album „Janosik. Prawdziwa historia” wydawnictwa MG
 • książka Haliny Marii Machul „Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej” wydawnictwa Egros

SPONSORZY NAGRÓD:

2. Nagroda główna poniżej osiemnastego roku życia:

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • zestaw głośników komputerowych 2+1 firmy TRACER model CODE moc zestawu 12W
 • zestaw soczewek do fotografii makro i szerokokątnej (Fish-eye) do aparatu fotograficznego w smartfonie
 • termos ze stali nierdzewnej firmy KAYOBA z automatyczną zakrętką pojemność 750ml (kolor srebrny)
 • książka „Poradnik Fotograficzny” autor: Ross Hoddinott
 • zrekonstruowane „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego” (sponsor www.dzienniklesny.pl)
 • Przewodnik kieszonkowy wydawnictwa Pascal „Tatry Słowackie”

SPONSORZY NAGRÓD:

3. Nagroda publiczności:

 • dyplom
 • zestaw trzech autorskich tomików poezji Sebastiana Nikiel:
 • słuchawki stereofoniczne marki SONY model MDR-V150 / kolor czarny
 • plecak marki Rockland model Plume 25 / o pojemności 25 litrów z oddychającym siatkowym stelażem – ufundowany przez firmę RAVEN
 • zrekonstruowane „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego” (sponsor www.dzienniklesny.pl)
 • seria czterech kieszonkowych poradników National Geographic:
  • Lustrzanki Cyfrowe – Niezbędnik Fotografa
  • Lustrzanki Cyfrowe – Fotografia czarno-biała
  • Lustrzanki Cyfrowe – Ekspozycja
  • Lustrzanki Cyfrowe – Fotografia barwna
 • książka „Od początku do końca” autorstwa: Olgi i Piotra Morawskich wydawnictwa National Geographic

SPONSORZY NAGRÓD:

4. Przyznane przez Jury nagrody nie podlegają wymianie na pieniądze, oraz inne nagrody, a decyzja Jury o podziale nagród jest ostateczna.

J. Postanowienia końcowe regulaminu
 1. Równoległe, podczas trwania konkursu, zgłoszone prace, spełniające wymienione regulaminem wymogi techniczne, oraz nie noszące znamion zabronionej ingerencji w zdjęcie, zakwalifikowane do dalszego etapu konkursu, będą zamieszczane w przeciągu 72 godzin od chwili otrzymania maila z załączonymi zdjęciami, w Galerii Konkursowej na łamach witryny www.zyciepisanegorami.pl, oraz w albumie konkursowym na profilu witryny na łamach Facebooka (pod warunkiem że uczestnik wyraził chęć rywalizacji o nagrodę publiczności) jednak organizator dołoży wszelkich starań by zdjęcia trafiały do galerii i albumu konkursowego jak najszybciej.
 2. Po zakwalifikowaniu zdjęć, oraz ich zamieszczeniu w „Galerii konkursowej”, jak i albumie na łamach profilu witryn na portalu Facebook, zgłaszający otrzyma od organizatora informację o tym za pomocą maila (na adres podany w zgłoszeniu).
 3. Jury zastrzega sobie prawo do nie przyznania nagród głównych, jeśli nie uda się takiego wyłonić, oraz nie przyznawania wyróżnień, jeśli żadne ze zdjęć zgłoszonych do konkursu nie będzie przedstawiało odpowiedniego poziomu artystycznego i warsztatowego.
 4. Konkurs ma zasięg krajowy i odbywa się wyłącznie na terenie Polski.
 5. Rozstrzyganiem ewentualnych wątpliwości, interpretacji i sporów, związanych z niniejszym regulaminem zajmuje się jury konkursowe, wszelkie zastrzeżenia i wątpliwości należy zgłaszać na adres mailowy: s.nikiel.mojegory@gmail.com
 6. Pozostałe kwestie nie rozstrzygnięte w regulaminie regulują odpowiednie przepisy polskiego prawa w zakresie stosownych ustaw kodeksu cywilnego.
K. Do pobrania – PEŁNY REGULAMIN / LINKI

Linki:

Do pobrania:

CZĘŚĆ L / INFORMACJE O NAGRODACH GŁÓWNYCH I PRZEWODNICH 
 NAGRODA SPECJALNA – vouchery od firmy Regatta Great Outdoors na łączną kwotę 300zł – zasady:
 1. Fundatorem nagrody – vouchera jest firma  Regatta Great Outdoors.
 2. Voucher obejmuje pełny asortyment marki Regatta, Dare2b, Craghoppers dostępny na www.regatta.pl oraz www.sklep-dare2b.pl, jak i w sklepach stacjonarnych z asortymentem tych marek – przy czym lista sklepów objętych promocją dostępna jest na stronie: www.regatta.pl/znajdz-sklep-r222
 3. Voucher upoważnia do jednorazowej zniżki o wartości 300zł, w chwili dokonania zakupu na kwotę wyższą niż podana na voucherze.
 4. By zrealizować voucher należy wydać jednorazowo na zakupy kwotę wyższą minimum o grosz od wartości vouchera.
 5. Przy zakupie towaru o wartości wyższej niż wartość vouchera, klient dopłaca różnicę.
 6. Voucher będący nagrodą w konkursie „Góry – moje miejsce na ziemi” należy zrealizować do końca roku 2017 z wyłączaniem dni wolnych od pracy, po tym czasie voucher traci ważność.
 7. W przypadku zwrotu towaru klient nie otrzymuje zwrotu gotówki ani nowego vouchera.
 8. Voucherów nie można łączyć.
 9. Voucher przeznaczony jest do jednokrotnego wykorzystania i nie może być łączony z innymi ofertami promocyjnymi dostępnymi w wymienionych sklepach internetowych, ani stacjonarnych, których dotyczy nagroda.
statuetki konkursowej „Kryształowe spojrzenie”

KLIKNIJ NA ZDJĘCIU BY URUCHOMIĆ POKAZ 3D

Nowością wprowadzoną w ubiegłorocznej edycji konkursu były pamiątkowe statuetki, które otrzymali laureaci miejsc od jeden do trzy w kategorii nagród głównych. Szczęśliwie również w obecnej V edycji konkursu udało się wykonać je na czas, podobnie jak rok temu powstały one z drzewa lipowego, pokrytego woskiem w kolorze czereśni, połączonego z kryształową kulą.

Już w roku ubiegłym zaznaczałem że o ile tylko uda się zorganizować kolejną edycję konkursu, oraz wykonać statuetki, każda z nich będzie rękodziełem o niepowtarzalnym – indywidualnym charakterze, w którym forma w sposób tylko ogólny będzie powtarzalna, a łączącym je elementem będzie kryształowa kula.

W tym roku elementem dominującym w projekcie statuetek jest nawiązujący bezpośrednio do charakteru naszego konkursu – aparat fotograficzny, w którym obiektyw zastąpiła właśnie kryształowa kula. Ma ona więc podwójne przesłanie – nawiązuje bezpośrednio do fotografii jako narzędzia do wyrażania piękna, tu piękna górskiego krajobrazu, ale również krystalicznego spojrzenia na piękno gór i sposób jego przekazania innym poprzez fotografię. Właśnie stąd wspólna nazwa statuetek „Kryształowe spojrzenie”. Mam nadzieję że statuetki przypadną Wam do gustu, że staną się dla laureatów którzy je otrzymają miłą pamiątką.

statuetki w liczbach:

miejsce I / duża statuetka „Kryształowe spojrzenie”:

 • wysokość: 31cm
 • obwód w podstawie: 10,5 x 10,5cm
 • rozmiar kryształowej kuli: 40mm
 • waga: 510g

miejsce II / mała statuetka „Kryształowe spojrzenie”:

 • wysokość: 26cm
 • obwód w podstawie: 10,5 x 10,5cm
 • rozmiar kryształowej kuli: 37mm
 • waga: 440g

miejsce III / mała statuetka „Kryształowe spojrzenie”:

 • wysokość: 26,3cm
 • obwód w podstawie: 10,5 x 10,5cm
 • rozmiar kryształowej kuli: 37mm
 • waga: 450g
autorskie tomiki poezji Sebastiana Nikiel

Pewną tradycją stało się już że wśród nagród w konkursie znajdują się moje autorskie tomiki poezji. W IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Góry – moje miejsce na ziemi” mam nadzieję że miłą będzie dla laureatów konkursu niespodzianką fakt że do dwóch wcześniejszych tomików poezji: „Na krawędzi”  wydanym w styczniu 2013 roku, oraz „Poza krawędzią” wydanym w marcu 2014 roku, dołączył najnowszy „Szukając światła w ciemności” dopiero co odebrany z drukarni, gdyż jego druk ukończono w połowie czerwca 2016 roku.

Najnowszy z tomików – „Odnaleźć światło w ciemności” odmiennie niż poprzednie podzielony na dwie części, w części pierwszej prezentuje utwory wybrane z lat 2015 i 2014, natomiast w części drugiej zaprasza do podróży w przeszłość, do zapoznania się z wierszami zebranymi z lat 2003 – 2013, niepublikowanymi we wcześniejszych tomikach. Tym co natomiast łączy wszystkie trzy tomiki jest fakt że stanowią one duchowe  świadectwo moich losów, na przestrzeni ostatnich 14 lat, opisując często dramatyczne zmiany mojego życia, rozważania nad sprawami codziennymi, ale też nawiązując w wielu przypadkach do tak drogich mi gór.

Pierwszy z tomików zamyka w swej treści lata 2003 – 2008, drugi rozpoczyna swą opowieść od stycznia 2009 do końca 2013 roku. Każdy z tomików został wzbogacony moimi grafikami, łącznie zawierają one 124 wierszy. Wierzę że dobór wierszy, ich szeroki przekrój tematyczny, sprawi iż każdy znajdzie w nim coś dla Siebie…

Wszystkie trzy tomiki dostępne są również w sprzedaży bezpośredniej u mnie, oraz na platformie www.charytatywni-allegor.pl. Całkowity dochód ze sprzedaży tomików trafia na subkonto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” ze wskazaniem na dofinansowanie mojej walki z chorobą. Zapraszam do odwiedzenia strony tomików i szerszego zapoznania się z ich zawartością, oraz pobrania darmowego fragmentu…

sponsorzy nagród i patronat medialny:

patronat medialny konkursu:

 


konkurs: „Góry – moje miejsce na ziemi” edycja V – strona z informacjami o konkursie, regulaminem, oraz materiałami do pobrania
organizator konkursu: Sebastian Nikiel