gala konkursu Beskidy w kadrze zatrzymane 2016

artykuł: „Światowy Dzień Turystyki w Bielsku-Białej 2016 i wręczenie nagród w XV edycji konkursu fotograficznego Beskidy w kadrze zatrzymane”

Jak co roku w drugiej połowie września, mają miejsce obchody „Światowego dnia turystyki”. W gwoli ścisłości data tego święta jest sztywna i ustanowiona na dwudziestego siódmego września, same jednak obchody są organizowane bliżej lub dalej tej daty, w różnych miejscach w kraju i na świecie. W roku 2016 inauguracja obchodów, tego pięknego przecież święta, w Bielsku-Białej wypadały na dzień 23.09. W dniu tym miało miejsce okolicznościowe spotkanie w auli Książnicy Beskidzkiej, podczas którego już zwyczajowo, obchody „Światowego dnia turystyki” połączono z galą rozdania nagród w konkursie fotograficznym „Beskidy w kadrze zatrzymane”, w roku bieżącym przebiegającego pod hasłem przewodnim „Wspomnień czar”.

Pozwólcie że zanim przejdę do omówienia samej uroczystości kilka słów o samym święcie. Organizowane od 1980 roku, powołane zostało do życia przez organizację ONZ (UNWTO), członkiem której jest Polska od 1975 roku. W 1979 decyzją UNWTO uchwalono „Światowy Dzień Turystyki” (po angielsku World Tourism Day / w skrócie – WTD). Każda z kolejnych edycji święta przebiega pod innym hasłem przewodnim, aktualne już 36 obchody, są szczególnie bliskie mojemu sercu, jako osobie niepełnosprawnej, na co dzień walczącej z bólem i chorobą, gdyż hasło tej edycji to „Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności”.

Hasło jakże pojemne w swej wymowie, hasło które ma wskazać istniejące bariery ograniczające możliwość pozostania aktywnymi i czerpania z piękna naszych beskidzkich szlaków w wymiarze regionalnym przez osoby niepełnosprawne, oraz przede wszystkim aktywizować takie osoby do wyjścia ku temu pięknu. Ma ono też do odegrania ważną rolę społeczną, wskazując na istniejące problemy w tym zakresie, oraz trudny z jakimi czasem muszą się mierzyć osoby niepełnosprawne by móc czerpać z sił i piękna natury.

Wróćmy teraz do samych obchodów 23.09.2016 w auli Książnicy Beskidzkiej. Uroczystość uświetnił swoją obecnością zastępca Prezydenta miasta Bielsku-Białej Pan Waldemar Jędrusiński, przedstawiciele urzędu miejskiego, oraz mediów. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia „Za osobiste zaangażowanie w rozwój turystyki w regionie oraz promowanie walorów turystycznych Bielska-Białej”, wśród wyróżnianych na wniosek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział Bielsko-Biała, znalazła się Pani Katarzyna Talik, wieloletni sekretarz oddziału i zasłużony społecznik. Wyróżniono również innego członka tego oddziału PTT Pana Grzegorz Holerek, który jako opiekun SKKT PTTK wyróżniony został za aktywne propagowanie turystyki wśród dzieci i młodzieży.

zdjęcia od lewej: Okolicznościowe spotkanie z okazji rozpoczęcia „Światowego dnia turystyki 2016” w Bielska-Białej zaszczycił swoją obecnością zastępca Prezydenta miasta Bielsku-Białej Pan Waldemar Jędrusiński. / Podczas spotkania wręczone zostały już tradycyjnie nagrody i wyróżnienia dla zasłużonych działaczy za wkład w rozwój turystyki i regionu, jak i za swój społeczny wkład w pracę z młodzieżą – wśród wyróżnionych na wniosek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział Bielsko-Biała, znalazła się Pani Katarzyna Talik, wieloletni sekretarz oddziału i zasłużony społecznik.

Wyróżnieni za pracę z młodzieżą, oraz promocję regionu i rozwoju turystyki, nagrody wręczał  zastępca Prezydenta miasta Bielsku-Białej Pan Waldemar Jędrusiński

O stronę wokalną obchodów zadbały dziecięce zespoły pieśni i tańca, które swymi występami nadały obchodom dodatkowy koloryt, budując serdeczną atmosferę wśród uczestników, czemu sprzyjał również sam repertuar pięknie wpisujący się w ramy święta jakiego dotyczył. Zespoły wykonały znane i lubiane, można powiedzieć „klasyczne” górskie piosenki, ale też i mniej górski, za to pełen pozytywnej energii utwór „Iść, ciągle iść, w stronę słońca” pierwotnie wykonywany przez grupę „2+1”.

Jak co roku, organizatorzy spotkania nie zapomnieli o oprawie artystycznej wydarzenia, w roku bieżącym umiliły go występy dziecięcych zespołów pieśni i tańca.

W drugiej części obchodów miało miejsce odczytanie protokołu jury, obwieszczające laureatów XV edycji, dorocznego konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane”. Edycja ta z racji swej rocznicy miała znaczenie szczególne, zamykające we wspólnym nawiasie długą, 15 letnią historię konkursu, była to wspinała okazja do podsumowanie jego historii, przytoczenia również liczb, ilości uczestników i zdjęć które przez te wszystkie lata brały w nim udział. Wszystkie one, powstałe na przestrzeni lat stworzyły unikatowe dziedzictwo zamknięte w fotograficznych kadrach, ukazujące beskidzkie szlaki i zakamarki, takimi jakimi były i jakimi są w dniu dzisiejszym. Na kanwie tej właśnie myśli powstał okolicznościowy album zawierający wybrane fotografie laureatów konkursu od jego pierwszej do dzisiejszej – piętnastej edycji (2002 – 2016r). Album ten otrzymali laureaci obecnej edycji, oraz tych z poprzednich lat, wydany został nakładem 500 sztuk, wydany sumptem Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Wydział Kultury Fizycznej i Turystki.

W drugiej połowie spotkania miało miejsce odczytanie protokołu jury – jubileuszowej XV edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane” w tej edycji przebiegające pod hasłem przewodnim „Wspomnień czar”. Odczytania dokonał Przewodniczący Jury Pan Jerzy Jurczak.

zdjęcia od lewej: z okazji XV edycji konkursu, dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Wydział Kultury Fizycznej i Turystki wydany został jubileuszowy album zawierający wyróżnione na przestrzeni 15 lat fotografie, album otrzymali laureaci obecnej edycji konkursu, oraz wyróżnione osoby z lat poprzednich /  …najmłodsi laureaci konkursu, w kategorii wiekowej poniżej 16 lat w oczekiwaniu na wręczenie nagród.

Po omówieniu bogatej i doprawdy szczytnej historii konkursu, Przewodniczący Jury konkursowego Pan Jerzy Jurczak przeszedł do odczytania protokołu z obrad Jury i ogłoszenia laureatów XV edycji konkursu, wśród których szczęśliwie znalazłem się i ja sam – otrzymując I nagrodę. Nagrody wręczył zastępca Prezydenta miasta Bielska-Białej Pan Waldemar Jędrusiński. Zapraszam do zapoznania się z protokołem jury…

zdjęcia od lewej: Nagrody w XV edycji konkursu „Beskidy w kadrze zatrzymane” wręczał Pan Waldemar Jędrusiński, w kategorii wiekowej poniżej 16 lat zwycięzcą okazała się 11 letnia Maja Mościcka za zdjęcie: „Odbicie Natury”. / Wyróżnieni laureaci konkursu, w kategorii wiekowej poniżej 16 lat.

Laureatem miejsca I w kategorii wiekowej powyżej 16 lat, okazał się być ja, co stało się dla mnie źródłem wielkiej radości, oraz motywacji…

W XV – jubileuszowej edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane” przebiegającego pod hasłem przewodnim „Wspomnień czar” jury w składzie:

 • Jerzy Jurczak – przewodniczący
 • Renata Kopeć
 • Katarzyna Sylwestrzak
 • Barbara Trojan

przyznało 6 nagród głównych, oraz 7 wyróżnień. Podobnie jak rok temu konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych do lat 16 i powyżej. W konkursie udział wzięło 81 uczestników, łącznie nadesłano 219 prac. Do konkursu nie zostało zakwalifikowanych 7 prac. Podział miejsc wyglądał następująco:

Kategoria do lat 16

nagrody główne:

 • I nagroda – Maja Mościcka (lat 11, SP 18) za zdjęcie: „Odbicie Natury”
 • II nagroda – Natalia Młynarczyk (lat 14, Gimnazjum 5) za zdjęcie „Widok na Tatry z Pilska”
 • III nagroda – Kamila Bożek (lat 13, Gimnazjum 5) za zdjęcie „Beskidy jesienią”

wyróżnienia:

 • Emilia Hudecka (lat 12, SP 18) za zdjęcie „… na mglistym szlaku”
 • Kamila Hansel (lat 16, Gimnazjum 5) za zdjęcie „Trudna droga do przebycia”
 • Filip Sitarz (lat 13, SP 26) za zdjęcie „Zima w Beskidach”
 • Szymon Gondek (lat 13, SP 26) za zdjęcie „Śniegowe zaspy”

Kategoria powyżej lat 16

nagrody główne:

 • I nagroda – Sebastian Nikiel za tryptyk „Czas niczym woda, przez górskie potoki toczona, pomimo jego przemijania, zawsze od nowa pięknem natury zachwyca”
 • II nagroda – Maciej Pycia za zdjęcie „Przyszłość minęła przeszłość”
 • III nagroda – Bogusław Hruby za tryptyk „Gloria Victis”

wyróżnienia:

 • Ewa Szczerska za zdjęcie „Szepty”
 • Jerzy Pająk za zdjęcie „Brzezina”
 • Krzysztof Wojtasiński za zdjęcie „Bukowe straszydło na Równicy”

Dodatkowo jury wyróżniło także za liczny udział w konkursie fotograficznym dwie Bielskie szkoły:

 • Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalny nr.1
 • Szkołę Podstawową nr.26

zdjęcia od lewej: Laureaci XV edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane” w kategorii powyżej 16 lat / Okolicznościowe spotkanie zakończył ponownie występ wokalny…

zdjęcia powyżej i na dole po lewej: nagrodzony przez jury XV edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane” mój tryptyk, pod wspólnym tytułem: „Czas niczym woda, przez górskie potoki toczona, pomimo jego przemijania, zawsze od nowa pięknem natury zachwyca” – zdjęcia od lewej: „Wspomnień czar – Potok Wapieniczanka” / „Wspomnień czar – Potok Barbara” / „Wspomnień czar – Potok Leśna” – wszystkie fotografie wykonałem w roku 2016, aparatem FUJIFILM X-M1 z obiektywem FUJINON XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS, w technologii HDR, wykorzystując wielu klatkową ekspozycję o zmiennych wartościach czasu otwarcia migawki.

zdjęcie po prawej: Po spotkaniu, goście mogli przejść na przygotowany przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej
Organizatorami konkursu byli: Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, oraz Beskidzkie Koło Przewodników Turystycznych PTTK im. S. Czerneleckiego z Bielska-Białej.

Serdecznie dziękuję całemu Jury konkursowemu za otrzymane wyróżnienie, drogie mi tym bardziej że otrzymane w trakcie jubileuszowej edycji, oraz obchodów „Światowego dnia turystyki” przebiegającego pod tak pięknym i bliskim mi hasłem. Nagroda ta z pewnością będzie dla mnie źródłem motywacji do dalszej pracy nie tylko nad warsztatem fotograficznym, ale również dzielenia się pięknem naszej beskidzkiej przyrody, w każdym z jej wymiarów. Gratuluję również serdecznie Wszystkim pozostałym laureatom.

Po części oficjalnej spotkania, goście mogli przejść do auli Książnicy Beskidzkiej, gdzie na parterze budynku czekał na nich poczęstunek, przygotowany przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej, następnie goście mieli okazję odwiedzić wystawę pokonkursową, ulokowaną na I piętrze Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej przy ulicy Juliusza Słowackiego 17.

Po poczęstunku goście mieli okazję odwiedzić wystawę pokonkursową, ulokowaną na I piętrze Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej przy ulicy Juliusza Słowackiego 17 – po lewej autor i laureat miejsca I na tle swoich wyróżnionych fotografii…

LINKI:


tekst, opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel 24.09.2016