FUJIFILM X-M1

artykuł: „FUJIFILM X-M1 – mały aparat z wielkim sercem” strona 4/10

Oczywiście najważniejszym testem praktycznym jest fotografia w terenie, tudzież w warunkach późnowieczornych i nocnych, z minimalną ilością dostępnego światła. W każdym z tych testów aparat FUJIFILM X-M1 z matrycą X-Trans o formacie pełnego APS-C wyszedł obronna ręką. Model bez żadnego uszczerbku radzi sobie z wartością ISO = 3200, bez znaczącego uszczerbku dla ostrości i jakości zdjęcia dla ISO = 6400, za użyteczną należy uznać też wartość 12 800, dopiero w skrajnej wartości wynoszącej ISO = 25 600 ziarno zaczyna być ewidentne, pojawiają się barwne cętki i spora utrata ostrości.

Podsumowując bezpiecznym zakresem pracy jest przedział ISO do 6400, a w razie konieczności można sięgnąć też awaryjnie po wartość 12 800. Doprawdy jest to wynik bardzo dobry, właściwy dla lustrzanek z średniej i wyższej półki, po raz kolejny więc firma FujiFillm udowadnia rewelacyjne właściwości swoich zaawansowanych matryc.

ISO 100 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 400 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 800 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 1250 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 2000 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 3200 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 4000 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 6 400 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 12 800 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

ISO 25 600 / F=5,6 / ogniskowa = 50mm

Akcesoria i zmiana funkcjonalności aparatu…

Jak w przypadku większości zaawansowanych aparatów fotograficznych tak i w przypadku modelu FUJIFILM X-M1 można rozbudować jego funkcjonalność o dołączane, zewnętrze akcesoria. W jego przypadku ma to również znaczenie pod kątem samego komfortu użytkowania zważając na niewielkie body. Sam producent przewidział ten problem, dotyczący szczególnie osób o większych dłoniach, projektując do modelu X-M1 zewnętrzny grip. Gadżet ten przykręcany jest do aparatu przez mocowanie gorącej stopki głowicy statywu, której wyjście zastąpi sam grip w nie wyposażony. Ciekawostką jest że producent już na etapie projektowania body X-M1 przewidział to akcesorium, jako że w dolnej części obudowy dodano specjalny rowek, w który wchodzi trzpień dołączonego gripu, co skutecznie przeciwdziała ruchom bocznym gadżetu.

Wśród dostępnych akcesoriów dla aparatu FUJIFILM X-M1 jest dołączony grip FUJIFILM HG-XM1, producent przewidział współpracę z body X-M1 już na etapie projektu, dodając w dolnej części korpusu wypustkę w którą wpasowuje się bolec gripu przeciwdziałający ruchom bocznym.

Oryginalny dołączony grip marki FUJIFILM – HG-XM1, kosztuje od 129 do nawet… 200zł (!) co standardowo dla tej klasy gadżetu jest skandaliczną ceną… doprawdy przecież wykonanie tak prostego gadżetu, w nakładzie przemysłowym to dosłownie grosze, nawet uwzględniając koszt transportu, gaż, marketingu, nadal jest to trudno akceptowalna kwota. Nie jest to oczywiście li tylko cecha gadżetów marki FUJIFILM, ale standardowa procedura dużych koncertów, windujących ceny w imię loga marki… trzeba jednak też uczciwie dodać że akcesoria FUJIFILM, bez względu czy to drobne rozszerzające możliwości aparatu na nowe, czy to obiektywy są droższe od innych marek, wszystko to jednak nadal nie usprawiedliwia tak ekstremalnej ceny. Sama funkcjonalność oryginalnego gripu HG-XM1 jest nie do końca przemyślana, tak poprawia on ergonomię, sprawia że chwyt jest pewniejszy i wygodniejszy, jednak po założeniu gripu tracimy możliwość szybkiego dostępu do slotu kart pamięci i akumulatora… a wystarczyło przecież dodanie stosownego otworu, lub klapki.

Szczęśliwie w sukurs, tam gdzie pojawiają się skandaliczne ceny markowych akcesoriów, powstaje nisze w rynku, natychmiast zapełniana przez… chińskich producentów. Tak więc znów na wielokrotnie omawianej na łamach strony chińskiej platformie handlowej – AliExpress dostępne zamienniki o zmodyfikowanej konstrukcji pod nazwą kodową LB-XM1 za kwotę od 15,18$, czyli około 57zł (dla ceny dolara US 3,75zł), co stanowi ułamek ceny oryginału. Jak zauważyłem chińscy projektanci nie tylko wykonali kopię, lecz mocno zmodyfikowali konstrukcję gripu.

Tam gdzie producenci za swoja markowe akcesoria dyktują skandaliczne ceny powstaje próżnia wypełniana przez tanich producentów, tudzież z Chin. Na chińskiej platformie handlowej AliExpress można zakupić wiele zamiennych akcesoriów za ułamek ceny oryginałów, tutaj zamienny grip LB-XM1, który nie tylko w pełni zastępuje produkt FUJIFILM, ale pod pewnymi względami go wyprzedzą, oferując łatwy dostęp do klapki akumulatora, bez konieczności ściągania gripu, a sam rant i dołączana boczna część, umożliwia wykorzystanie go jako stopki do statywu. Wadą modelu jest brak jakiejkolwiek okładziny powodującej ślizganie się pod palcami wykonanego z metalu gripu.

Został on wykonany w całości z wysokiej jakości aluminium, malowanego proszkowo na czarno. Sam profil i wielkość gripu jest znacznie większa od oryginału FUJIFILM, co sprawia że trzyma się go o wiele wygodniej. Rozwiązano również kwestię pozostawianą bez rozwiązania przez FUJIFILM – dół gripu LB-XM1 ma budowę ramową, otwartą, umożliwiając swobodny dostęp do klapki akumulatora i kart pamięci. Mało tego wykorzystano grip to stworzenia uniwersalnej „gorącej stopki”, dolne krawędzie wyprofilowano tak by mógł on być stosowany zamiast niej, umożliwiając wpięcie aparatu bezpośrednio do głowicy statywu. Dodano również odkręcaną boczną stopkę, pozwalającą na zapinanie aparatu do głowicy w pozycji pionowej. Można oczywiście dokręcić również i stopkę głowicy, gwint do tego przeznaczony przesunięto do osi obiektywu. Pomimo oczywistych zalet i to rozwiązanie ma pewną wadę, jest nią brak jakiejkolwiek osłony na płaszczyźnie gripu, tudzież gumy, czy skóry, przez co rękojeść, wykonana z metalu, ma tendencję do ślizgania się w dłoniach. Mimo jednak tego mankamentu grip taki znacząco rozszerza funkcjonalność aparatu za znacznie mniejszą cenę.

Zamienny grip LB-XM1 można już kupić na chińskiej platformie AliExpress za około 55 – 60zł

Grip LB-XM1 umożliwia bardzo łatwy, bez konieczności ściągania, dostęp do kart pamięci i akumulatorka, wyposażono go również w gwint statywowy (1/4”) co ciekawe w przeciwieństwie do gwintu na body, ulokowanego faktycznie w osi aparatu.

Pewną cechą przypisaną li tylko bezlusterkowcą, w tym szczególnie nawiązującym stylistką do dawnych aparatów, jak cała seria „X” marki FUJIFILM jest również silnie zakorzeniony w dawnych akcesoriach – skórzany pokrowiec, połączony z aparatem za pomocą standardowej śruby wchodzącej w gwint dla głowicy. Futerały takie z całą pewnością nie tylko są eleganckie, ale znacząco podnoszą bezpieczeństwo sprzętu. Marka FUJIFILM poszła tu o krok dalej i stworzyła alternatywę dla gripu z tworzywa HG-XM1, oferując takowy z profilowanej skóry, oraz częściowo tworzywa, całość integrowana jak wymienione wyżej, można połączyć za pomocą kapsli na bokach z górną pokrywą futerału (dostępne tylko modele zamienne o czym niżej), lub użytkować samodzielnie, oczywiście grip (futerał) taki wyposażono we własny gwint, zastępujący ten zajęty w body aparatu. Oryginalny grip tego typu, marki FujiFilm występuję pod nazwą kodową BLC-XM1 i niestety standardowo nie należy do tanich, jego koszt to wydatek rzędu od 199zł do 249zł (info na dzień 19.10.2015 – www.ceneo.pl)

zdjęcia od lewej: Drugi z udostępnianych przez firmę FUJIFILM typów gripów – model BLC-XM1 / Uchwyt do modelu X-M1 jest wykonany ze skóry, w retro stylu, grip BLC-XM1, również on jest niezwykle drogi jak na tak niewielkie akcesorium, jego cena może wynosić nawet 249zł…

Znów na szczęście dla nas, w powstałą niszę wpasowali się szybko Chińscy producenci oferując bardzo szeroki wybór tego typu rozwiązań, oddzielnych grip-ów, oraz łączonych z pokrowcem, dostępnych w kilku kolorach, oczywiście również standardowo ich cena stanowi ułamek kwoty ceny samego gripu marki FujiFilm. Ciekawostką jest że niektóre modele zamiennych grip-ów ze skóry dla aparatu X-M1 zostały wyposażone w dopinaną do bocznych kapski skórzaną osłonkę ekranu LCD. Posiadają one również otwierane klapki umożliwiające łatwy dostęp do slotu akumulatora i kart pamięci.

W sukurs wysokiej cenie oryginału, znów przychodzą Chińscy producenci, oferujący zamiennik dla gripu FUJIFILM BLC-XM1, za ułamek jego ceny, gdyż możliwe jest jego nabycie już za niecałe 40zł około 10$) co ciekawe Chińscy projektanci poszli tu dalej i dołożyli łatwo otwieraną / zdejmowalną, zaślepkę chroniącą ekran LCD.

Trzeba tu jednak prócz zalet powyższego rozwiązania powiedzieć i o jego wadach. Jest nią ograniczenie możliwości zmiany obiektywu… o ile nie ma kłopotu w korzystaniu z założonym futerałem z obiektywu standardowego 16-55mm, o tyle już po zmianie na teleobiektyw 50-230mm nie będziemy w stanie go zapiać… być może właśnie dlatego samo FujiFilm nie proponuje takiego zestawu, ograniczają się tylko do gripu BLC-XM1. Stąd przed jego zakupem w wersji rozszerzonej o górną część warto się zastanowić nad sensem takiego rozwiązania…

Innego typu akcesorium, świetnie wkomponowującym się w ogólną stylistykę aparatu FUJIFILM X—M1 jest skórzany, retro futerał. Jest on dostępny w czterech wariantach kolorystycznych.

  • przykładowe ceny chińskich odpowiedników dla gripu BLC-XM1 na platformie AliExpress / koszt około 10$ = 37,50zł* / strona aukcji >>
  • przykładowe ceny chińskich futerałów ze skóry dla aparatu FujiFilm X-M1 na platformie AliExpress / kosztu od około 10$ (37,50zł*) wzwyż… / strona aukcji>>

Wadą rozwiązania jest fakt że nie współpracuje on z obiektywami większymi od podstawowego 16-50mm…

*przelicznik dla ceny dolara amerykańskiego 3,75zł według średniego kursu na dzień 15.10.2015


artykuł: „FUJIFILM X-M1 – mały aparat z wielkim sercem” strona 4/10

tekst, opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel 05.11.2015