czołówka ROLSON 1W Focus Head Lamp

SPRZĘT / latarka czołowa marki ROLSON model 1W Focus Head Lamp

  • Nazwa: latarka czołowa
  • Model: 1W Focus Head Lamp
  • Producent: Rolson
  • Waga: 50g (bez baterii) / 90g (z bateriami)
  • Ilość diod: 1 dużej mocy biała
  • Zasilanie: 3 x AAA (baterie / akumulatorki 1,5 V)
  • Długość promienia światła: b/d – szacunkowo do 20m wiązki rozproszonej / do 50m wiązki skupionej (zoom)
  • Czas pracy: b/d – szacunkowo do 6 godzin w tym 100% mocy światła około 2 godzin
  • Siła światła: 40 / 30 lumenów (zoom / rozproszone)
  • Materiały: tworzywa sztuczne
  • Wodoodporność: NIE
  • Tryby pracy: światło stałe pełna moc / światło stałe 50% / światło migające
  • Regulacja i ilość pasków nośnych: TAK / trzy
  • Pochylany reflektor: TAK
  • Regulacja szerokości wiązki światła: TAK / zoom – regulowana ręcznie soczewka
  • Pojemnik na baterię: zintegrowany z reflektorem

Przeznaczenie

Lekka, prosta czołówka wyposażona w kolimator z funkcją „zoom” – przeznaczona do prac manualnych wymagających wolnych dłoni, jak i różnych form aktywności sportowej.

Charakterystyka…

Przyznam że z dużym dystansem podchodziłem do zakupionej w sieci hipermarketów TESCO czołówki firmy ROLSON model 1W Focus Head Lamp. Obawy budziła nie tylko mało znana marka, ale też symboliczna wręcz cena w stosunku do produktów renomowanych producentów sprzętu outdoorowego. Byłem jednak bardzo ciekaw jak faktycznie mają się jej osiągi, w porównaniu do zaawansowanych czołówek, a ciekawość tą podsycał sam wygląd czołówki, toteż postanowiłem ją nabyć dla potrzeb testów.

Czołówka sprzedawana jest w blistrach, wraz z kompletem trzech zasilających ją baterii typu AAA. Na opakowaniu natrafimy na informacje iż model oferuje moc światła na poziomie 30-40 lumenów, nie natrafimy natomiast na żadne informacje co do długości czasu świecenia, co tylko spotęgowało moje obawy w kwestii jej przydatności w terenie.

zdjęcia od lewej: Czołówka ROLSON 1W Focus Head Lamp / Czołówka została starannie wykonana, wszystkie elementy dobrze pasują, nie ma żadnych luzów, nic nie trzeszczy.

Po wyjęciu z blistra pierwszą rzeczą która zaskakuje, a która jak już wspomniałem stała się dodatkową przyczyną zakupu, jest jej bardzo solidne wykonanie. Pod względem staranności wykończenia, ergonomiczności nie tylko nie można czołówce nic zarzucić, ale wytrzymuje ona bez kłopotu porównaniu z zaawansowaną i drogą czołówką firmy Black Diamond model SPOT II (został on opisany <<tutaj>>). Nic nie trzeszczy, nie ma żadnych luzów, reflektor pochylany jest płynnie, lecz z wyczuwalnym oporem, a co najważniejsze nie ulega on samoczynnemu opadaniu nawet podczas silnego szarpnięcia czołówką.

Co ciekawe pod tym względem ta tania czołówka okazała się lepiej wykonana od modelu SPOT II, którego zmorą jest samoczynne opadanie reflektora nawet podczas zwykłego marszu, tutaj pomimo iż reflektor jest gorzej wyważony ze względu na wydatny kolimator problem ten nie występuje, jest to o tyle zaskakujące że model SPOT II kosztuje około 160zł czyli tyle co…10 sztuk czołówek ROLSON.

zdjęcia od lewej: Czołówka posiada silną 1 watową diodę i kolimator z ruchomą soczewką służący do koncentrowania wiązki światła / Do mocnych stron czołówki należy prosty – ale bardzo skuteczny mechanizm pochylenia reflektora, czołówka nawet przy silnych szarpnięciach zachowuje stabilność i nie ulega samoczynnemu pochyleniu

Czołówkę wyposażono w prosty system otwierania reflektora – z boku umiejscowiono dwa duże przyciski, po ściśnięciu których przednia część odskakuje dając łatwy dostęp do wnętrza modelu. Częsta przypadłością tanich, jak i nawet drogich modeli czołówek, jest gniazdo baterii, pozbawione sprężynek dociskowych, gdzie za prawidłowy docisk baterii odpowiedzialne są tylko miękkie blaszki. Takie rozwiązanie charakteryzuje się nieprzyjemną tendencją do odkształcania, w efekcie czego przerywania obwodu (a w następstwie migania czołówki). I na tym polu model firmy ROLSON wypada doskonale, łoża dla baterii zostały wyposażone w konwencjonalne i najskuteczniejsze rozwiązanie – sprężynki silnie dociskające baterie, skutecznie przeciwdziałające przerwaniu obwodu.

zdjęcia od lewej: Czołówka ROLSON posiada łatwy w obsłudze mechanizm otwierania reflektora poprzez ściśnięcie dwóch dużych przycisków z boków czołówki / Do ważnych zalet modelu należy zaliczyć starannie wykonany pojemnik na baterię, wyposażony w sprężynki dociskające

Model wyposażono w zlokalizowany w górnej części reflektora niewielkich rozmiarów włącznik, ma on jednak wyraźny skok i nawet w rękawicach możliwe jest jego włączenie. Czołówka posiada system nośny składający się z dwóch pasków, jeden biegnący wokół głowy i jeden poprzeczny, takie rozwiązanie spotykane w cięższych modelach sprawia iż nosi się ja pewnie i komfortowo. Sam reflektor wyposażono w dodatkowa poduszkę po wewnętrznej stronie. Pod względem wagi model pomimo posiadania kolimatora nie różni się od zaawansowanych czołówek, jego waga to 50g (bez baterii) / 90g (z bateriami).

zdjęcia od lewej: Czołówka posiada niewielki, ale o wyczuwalnym skoku włącznik, możliwy do obsługi nawet w grubych rękawicach, wadą jest brak blokady włącznika / Zaskakujące że pojemnik na baterię taniej czołówki ROLSON (po lewej) jest znacznie lepiej wykonany od wielokrotnie droższej czołówki renomowanego producenta Black Diamond model SPOT II

zdjęcia od lewej: Dla porównania mechanizm pochyłu drogiej czołówki SPOT II który nawet przy lekkich drganiach dopuszcza do irytującego samoczynnego opadania reflektora / Porównanie budowy i wyglądu czołówek – markowej, drogiej czołówki SPOT II (po lewej) i taniej czołówki ROLSON

Światło:

Czas na omówienie najważniejszego z parametrów, określających rzeczywistą jakość czołówki – siłę światła, oraz co ważniejsze zdolności do długiego świecenia. Jak już nadmieniałem cechą od razu rzucająca się w oczy w budowie modelu jest dość duży, wystający kolimator z funkcja zoom. Jest to ruchoma soczewka, którą gdy wysuwamy do przodu uzyskujemy silne skupienie wiązki i odwrotnie cofając soczewkę rozpraszamy wiązkę światła. Kolimator porusza się płynnie, po zwężeniu wiązki światła otrzymujemy promień o przekroju lekko przekręconego kwadratu. Czołówka oferuje trzy rodzaje światła: 100%, 50% i światło pulsujące.

zdjęcia od lewej: Tryb 100% mocy – światło rozproszone / Tryb 50% mocy – światło rozproszone

zdjęcia od lewej: Tryb 100% mocy – światło rozproszone / Tryb 50% mocy – światło rozproszone

Do testów porównawczych modelu firmy ROLSON wykorzystałem czołówkę SPOT II, znając jej potwierdzone w terenie parametry techniczne. Firma ROLSON zapewnia iż omawiany model dostarczy światła na poziomie 30 – 40 lumenów i po wstępnych porównaniach z czołówką SPOT II wydaje się że faktycznie może ona dawać tyle światła, jego jasność wydaje się być połową jasności modelu SPOT II która dysponuje 90 lumenami. To wynik zadowalający, zważając na cenę czołówki, tym bardziej że również tańsze modele renomowanych producentów oferują podobną jasność, która wystarczy do sprawnego poruszania się w łatwym terenie.

Porównanie mocy i zasięgu światła – po lewej czołówka Black Diamond SPOT II o mocy światła 90 lumenów i zasięgu do 90 metrów (w trybie maksymalnej mocy światła) / po prawej czołówka ROLSON w trybie 100% mocy dla światła rozproszonego

Po lewej 50% mocy świtała czołówka Black Diamond SPOT II / po prawej czołówka ROLSON 100% mocy światła przy maksymalnie skupionej wiązce – jak widać kolimator zwiększa zasięg, jednak drastycznie ogranicza pole widzenia

Taka moc oczywiście negatywnie przekłada się na zasięg wiązki światła i tu czołówka firmy ROLSON zaczyna mocno odstawać od modelu SPOPT II, skuteczny zasięg w terenie wiązki rozproszonej przy 100% światła, ogranicza się do około 30 metrów, dla czołówki SPOT II jest to około 90 metrów. Nieco lepiej wygląda zasięg w przypadku wiązki skupionej, gdzie wzrasta do około 45 metrów, jednak wówczas mamy do czynienia ze znacznym zawężeniem pola widzenia. Wyniki te nadal byłyby do zaakceptowania, gdyby nie inna przypadłość modelu… bardzo krótki czas świecenia.

Podobno diabeł tkwi w szczegółach… i tak faktycznie jest też w przypadku taniej czołówki ROLSON, jej piętą achillesową okazał się bardzo wysoki apetyt na energię… nie tłumaczy tego samo użycie 1W LED-a, bowiem również model SPOT II takowy posiada, lecz raczej jego niska jakość… wniosek ten nasuwa się sam, jako że model SPOT II bez zauważalnego spadku jasności zdolny jest do świecenia przez 50 godzin, a przy zmniejszonej mocy nawet do 250 godzin, tania czołówka ROLSON zapewnia pełna moc światła tylko przez około…2 godziny, po czasie tym jasność spada o połowę, o po około 6 godzinach światło staje się ledwo widzialne z zasięgiem do dwóch metrów. To bardzo słabe wyniki, nawet jak na produkt budżetowy. W praktyce oznacza to że chcąc korzystać z modelu w terenie górskim, konieczne będzie noszenie większego zapasu baterii.

Do najważniejszych wad taniej czołówki ROLSON należy jej apetyt na prąd, tutaj porównanie czołówek Black Diamond SPOT II po lewej i ROLSON po prawej. Obie czołówki posiadają 1W diodę, w trybie maksymalnej mocy światła i przy identycznych, w pełni naładowanych akumulatorkach / zdjęcie po lewej w chwili startu / po prawej widać że po dwóch godzinach moc światła czołówki ROLSON spadła aż o 50%…

Podsumowanie:

Powyższe przywary nie przekreślają jednak całkowicie modelu, biorąc pod uwagę jego bardzo niską cenę, staranne i precyzyjne wykonanie, oraz względnie dużą moc światła, komfort noszenia, może okazać się ona dobrą alternatywa dla kogoś kto używa czołówki wyłączenie w warunkach awaryjnych, poruszając się raczej w dzień. Przyda się ona również do szerokiego spektrum prac manualnych do czego została zresztą przewidziana. Jeśli natomiast chcielibyśmy wykorzystać ja w dłuższych wypadach po zmroku, nie zapomnijmy o dodatkowych kompletach baterii.

Czołówka ROLSON 1W Focus Head Lamp – charakterystyka i porównanie z czołówką Black Diamond SPOT II

Zalety:

  • staranne wykonanie
  • dobre spasowanie elementów
  • bardzo dobre trzymanie zadanego kąta pochylenia reflektora
  • łatwy i niezawodny system otwierania pojemnika na baterię
  • bardzo dobre trzymanie baterii
  • wygodny system nośny
  • funkcja zoom
  • cena

Wady:

  • bardzo krótki czas pracy na 1 komplecie baterii
  • konieczność przejścia przez wszystkie tryby przed wyłączeniem latarki
  • brak funkcji blokady włącznika w transporcie

Data zakupu:

  • 22.05.2014

Promocyjna cena w chwili zakupu:

  • 14,50 zł

Zakupiono w:

  • hipermarket TESCO Bielsko-Biała ul. Warszawska 180

Przydatne linki:

.

oficjalna strona marki:

www.rolsontools.com


opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja prawna – zgodnie z przepisami polskiego prawa, niniejszym informuję że wszystkie wyrażane na łamach tej strony, jak i stronach opisów do których prowadzi, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo linii danego modelu produktu. Opisy te mają na celu wyłącznie charakter informacyjny i nie są ofertą handlową.