SPRZĘT / smartwatch COROS APEX Premium Multisport Watch / strona 6/6
systematyka recenzji:
- Dane techniczne
- Tytułem wstępu
- Zawartość opakowania
- Wygląd, budowa i materiały
- Sprawy techniczne, czyli to czego nie wiemy
- Ogniwo – czyli co i jak długo napędza smartwatcha APEX COROS
- Pierwsze uruchomienie / tryby pracy i nawigacja po menu
- Kilka słów o aplikacji COROS – konfiguracja, parowanie i wpływ na smartfon
- COROS APEX – użytkowanie i uwagi końcowe
- Wady i zalety:
- Opracowana powiązane / podobne w dziale SPRZĘT
- Przydatne linki
.
karta IV
Ostatnia z karty w dużej mierze dotyczy ustawień urządzenia, w tym parowania, oraz jego personalizacji. W górnej części karty znajdziemy buton „dodaj nowe urządzenie”, natomiast poniżej to z którym aktualnie sparowana jest aplikacja. Kolejna sekcja zawiera dziewięć ikon funkcyjnych, reprezentujących:
- Tarcza danych treningowych – po wejściu w ten tryb otwiera się kolejna karta zawierająca podpisane ikony wszystkich dostępnych trybów sportowych. Klikając dany tryb, przechodzimy do karty personalizacji danych jakie i jak mają podczas jego zapisu być wyświetlane i rejestrowane z poziomu zegarka. Po dokonaniu wyboru klikamy zapisz, po czym aplikacja dokonuje synchronizacji z zegarkiem.
- Personalizacja – klikając na tą ikonę, zostaniemy przeniesieni do kolejnej karty zawierającej dwie sekcji – menu trybów sportowych i przybornik. W obu przypadkach mamy możliwość dokonania na kolejnych kartach wyboru jakie tryby i funkcje maja być widoczne na zegarku.
- Aktualizacja oprogramowania
- Mój treningach – już opisana sekcja, zawiera listę utworzonych przez nas spersonalizowanych treningów
- Mój plan treningowych – już opisana sekcja, zawierająca kalendarz importowany z COROS Training Hub z listą zaplanowanych treningów na siatce kalendarza
- Moja Trasa – biblioteka tras które zostały wyeksportowane do pamięci zegarka, możemy tu zapisać 10 tras
- Ustawienie tarczy zegarka – efektowna funkcja personalizacji wyglądu tarczy. Wątek ten był już kilkukrotnie poruszany w tekście recenzji. Dotykając tej ikonki, przechodzimy do karty wyboru z 80 rodzajami głównej tarczy zegarka. Jak może pamiętacie w samym zegarku zapisanych może być ich pięć, w związku z czym jeśli chcemy wgrać do niego nową, a wyczerpaliśmy ten limit, wcześniej, również z poziomu tej karty, musimy skasować jedną z nich.
- Dane satelity GPS – funkcja odświeżająca dane lokalizacyjne satelitów GPS, eksportujące je do zegarka
- Powiadomienia – dotykając tej ikonki, przechodzimy do karty wyboru aplikacji z których powiadomienia mają być przesyłane na zegarek. Tu pewna uwaga, główna widoczna w karcie lista z niewiadomych powodów jest mocno ograniczona. Jeśli więc nie znaleźliśmy poszukiwanej, a obecnej w telefonie, należy dotknąć napisu „więcej” w górnym prawy rogu, wówczas w nowej karcie otwarta zostanie pełna lista aplikacji zainstalowanych w smartfonie.
Podsumowanie funkcjonalności aplikacji COROS może być tylko pozytywne. Aplikację cechuje bardzo udany, ciemny design, z mocnymi skontrastowanymi akcentami, tudzież ikonami określającymi dane karty, tryby i ich funkcję. Cechuje ją też lekkość i nowoczesność. Jej wpływ na ogniwo smartfona jest znikomy. Duże brawa również za stabilność aplikacji i szybkość działania. Trudno przeczepić się również do zastosowanego podziału na karty i sekcje, zachowano tu logiczność i przejrzystość, choć jak widzieliśmy w kilku miejscach niektóre z funkcji zostały zdublowane, a niektóre nie do końca działały poprawnie jak strona wsparcia COROS EvoLab. Co szalenie istotne aplikacja nie wymusza prawa do powiadomienia ponad innymi aplikacjami, jak ma to miejsce w innych podobnych rozwiązaniach. Ważąc wszystkie zalety z niewielkimi niedociągnięciami, ocena aplikacji musi być wysoka.
COROS APEX – użytkowanie i uwagi końcowe…
Szczęśliwie, zapewne ku uldze wielu, dobrnęliśmy prawie do końca. Na koniec trochę podsumowań, oraz moich uwag. Zacznę od komfortu codziennego użytkowania. Ten stał na wysokim poziomie. Lekka i trwała obudowa sprawiała że zegarek noszony przez całą dobę był praktycznie nie odczuwalny. Stosunkowo niski profil obudowy sprawiał że zegarek zręcznie wsuwał się pod każdy rękaw, a podczas pracy przy komputerze nie przeszkadzał w pisaniu. Podobnie podczas snu nie odczuwałem żadnego dyskomfortu. Pewne zastrzeżenia można tu mieć wyłącznie do wystającej dość istotnie poza obrys dolnego dekielka wyspę z czujnikami. Z pewnością sprzyja to dokładności pomiaru, tudzież utrzymania kontaktu czujnika ze skórą, ale na pewno nie sprzyja wygodzie. Ten rzeczywiście po nocy, gdy głowa spoczywała na ręce z zegarkiem potrafił mono się odbić na skórze.
Zrównoważone klasyczne wzornictwo, połączone z wysokiej jakości, odpornymi na uszkodzenia mechaniczne materiami, oraz zespołem zaawansowanych czujników – to słowa określające najtrafniej niezwykle trwały i funkcjonalny smartwatch marki COROS model APEX Premium Multisport Watch…
Na duże wyróżnienie zasługują materiały z jakich wykonano kopertę smartwatcha. Tworzywo sztuczne stanowiącej jej szkielet cechuje znakomita odporność na uderzenia, oraz niezła tolerancja na zarysowania. Stop tytanu, na szczycie koperty, w postaci pierścienia okalającego ekran, jak można było się spodziewać nie boi się mechanicznych starać. To co jednak urzekło mnie szczególnie, to częsta pięta Achillesowa tanich smartwatchy – szkło przykrywające ekran. W przypadku smartwatcha COROS APEX Premium Multisport Watch zastosowano szafirowe szkło mineralne z najwyższej półki. Raz jeszcze przypomnę że byłem już kolejną testująca go osobą, użytkowałem go w domu, podczas treningów siłowych i wytrzymałościowo-aerobowych, podróży, jak i na górskich, oraz podmiejskich szlakach. Po całym tym czasie, różnych osobach go dręczących, szkiełko nadal pozbawione jest jakichkolwiek zarysowań. Doceniam również przemyślane detale, jak system szybkiego montażu paska Quick Release. Gorzej natomiast wypada sam pasek, który po kilku dniach użytkowania spowodował powstanie odparzenia, choć może to akurat wynikać z moich indywidualnych cech.
Pomimo że w modelu zastosowano dobrej jakości sylikonowy pasek, wyposażony w system szybkiego montażu – Quick Release, o dziwo po dłuższym ciągłym noszeniu spowodował on u mnie lekkie odparzenie. Innym problem jest budowa wyspy z optycznym czujnikiem tętna w dolnej części korpusu smartwatcha, wystaje ona na tyle poza jego obrys że dość łatwo można odcisnąć się na skórze, rozwiązanie takie jednak sprzyja poprawie kontaktu pomiędzy czujnikiem a skórą, co przekłada się na precyzyjniejsze wyniki pomiarów, warto jednak o tym pamiętać aby unikać spania na ręce z założonym zegarkiem.
Nie można nic również zarzucić wyglądowi modelu. Projektanci postawili tu na sprawdzone, zgodne z topowymi trendami, rozwiązania. Klasyczna okrągła koperta bez fajerwerków, zrównoważone, ciemne zestawienie kolorystyczne, sprawia że model APEX będzie się prezentował na ręce równie dobrze na górskiej wyrypie, podczas morderczego maratonu, jak i w towarzystwie garnituru. Chyba o to właśnie zresztą chodziło, choć w moim odczuciu ceną za to jest zbytnia przeciętność, oraz brak indywidualizmu. Wszystko więc zależy od tego jak na sprawę spojrzeć, czy ma to być nasz jedyny zegarek na każdą okazję, czy też model dedykowany wyłącznie do aktywności fizycznej.
Klasyczna okrągła koperta, zrównoważone, ciemne zestawienie kolorystyczne, sprawia że model APEX będzie się prezentował na ręce równie dobrze na górskiej wyrypie, podczas morderczego maratonu, jak i w towarzystwie garnituru. Do ogromnych zalet modelu należy zaliczyć wysokiej klasy mineralne szkło szafirowe przykrywające ekran Memory LCD, zapewnia ono mu ochronę na najwyższym poziomie.
Największym asem, w arsenale wielu zalet, smartwatcha COROS APEX jest jego znakomite zoptymalizowanie pod kątem zarządzania energią. Przy akumulatorze litowo-jonowym o pojemności 320 mAh model bez większych problemów w cyklu mieszanym, w tym z kilkoma zapisanymi wielogodzinnymi treningami, poradzi sobie przez kilkanaście dni. Jeśli damy mu mocno popalić, zapis w trybie programu treningowego, dajmy na to turystyki pieszej zostanie podtrzymany aż do 35 godzin (omawiany wariant męski), co jest naprawdę znakomitym rezultatem, zważywszy na ilość zapisywanych danych i zaangażowanych czujników. Jeśli już ten moment nastanie i skończy się w naszym APEX-ie energia doładowanie jej również nie będzie stanowiło większego problemu, cały proces zamknie się w czasie poniżej dwóch godzin. Dzięki zastosowaniu producenckiego trój-pinowego gniazda ładowania, utrzymującego mocno kabel w slocie wtyczki, bez ryzyka przypadkowego wypięcia można go również podczas marszu, czy podróży, doładować z power-banku.
Smartwatch COROS APEX posiada bardzo duże możliwości personalizacji, część z nich odbywa się jednak z poziomu aplikacji COROS, lub portalu COROS Training Hub (w przypadku tworzenia kalendarza z treningami). Smartwatch APEX umożliwia zapisanie do pięciu typów tarczy głównej bezpośrednio w jego pamięci, jednak z poziomu aplikacji uzyskujemy możliwość wyboru spośród kilkudziesięciu typów tarcz. Po dokonaniu wyboru nowego motywu, przesyłamy go wprost do zegarka, jeśli jednak mamy już w nim zapisane pięć z pięciu dostępnych, wcześniej musimy – również z poziomu aplikacji – usunąć jeden z nich. Warto tu podkreślić że wszystkie dostępne i okresowo wzbogacane o nowe wzory motywy są w pełni darmowe.
Na pewno nie można tu pominąć świetnego zespołu czujników obecnych na jego pokładzie, w tym szybkiego modułu GPS, optycznego czujnika tętna, wysokościomierza barometrycznego, żyroskopu, kompasu, akcelerometru, oraz termometru. Z tych wszystkich zastrzeżenia można mieć tylko do termometru, którego czujnik ulokowany nisko na krawędzi koperty, tuż przy osi paska, mierzy tak naprawdę temperaturę powietrza nad skórą (lub w rękawie), a nie rzeczywistej temperatury otoczenia. Wyróżnić tu na pewno również trzeba ogólną szybkość działania, brak jakichkolwiek zadyszek interfejsu systemu, oraz jego przemyślaną, przejrzystą strukturę.
Smartwatch COROS APEX jest wysoce wyspecjalizowanym urządzeniem, mocno skoncentrowanym na aktywności sportowej, umożliwiając zapis wielu kluczowych parametrów pracy naszego organizmu, stając się wręcz naszym osobistym trenerem. Wadą tak wysokiej specjalizacji jest jednak mniejsza elastyczność w trybach stricte siłowych, brak tez „mniej sportowych” trybów jak spacer, czy Nordic Walking. Zegarek towarzyszył mi nie tylko na szlaku górskim, czy podczas codziennej aktywności, ale właśnie podczas domowych treningów siłowych i kardio, dane jaki w tym czasie zapisał były w wielu przypadkach sporym dla mnie zaskoczeniem, wskazując miejsca nad którymi warto popracować.
Jakie więc mam najważniejsze zastrzeżenia? Cóż… już pewnie wiecie co powiem – ekran. To co jest ważną zaletą modelu w kontekście wydajności energetycznej, jest w mojej opinii równocześnie jego najmniej efektowną stroną. W smartwatchu zastosowano ekran typu Memory LCD, który jak już wiecie, jest połączeniem cech ekranu ePapierowego z LCD. Ekran taki odznacza się ponadprzeciętnym niskim poborem energii, ceną jednak za to jest bardzo wąska gama wyświetlanych barw których COROS APEX może wygenerować zaledwie… 64. Z pewnością sprawy nie poprawia tu również fakt że przy wielkości 1,2 cala zastosowano ekran o rozdzielczości wynoszącej zaledwie 240 x 240 px. Jego jasność, szczególnie w słabszym świetle jest żenująco niska. Obecne w nim podświetlenie jest słabe, a co gorsza bez możliwości podbicia. Jedyne kiedy ten typ ekranu wygrywa to mocne słońce, wówczas w istocie jest o wiele lepiej czytelny niż typowe ekrany smartwatchy. Do jego zalet na pewno można też zaliczyć fakt że działa on w przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań cały czas. Jednak już sam wygląd przedstawianych informacji, ogólny kontrast, rozdzielczość, są po prostu słabe, szczególnie w relacji do niemałej ceny urządzenia.
Podczas górskiego wypadu smartwatch COROS APEX potwierdził świetne zarządzenia energią, po siedmiu godzinach ciągłego zapisu GPS, oraz mnóstwa innych danych, zużył on zaledwie 20% mocy ogniwa, na wyróżnienie zasługują tu również szybkość i płynność działania, zarówno układu zapisującego trasę GPS, ale i optycznego czujnika tętna, barometru, jak i tego odpowiedzialnego za łączność poprzez bluetooth ze smartfonem.
Warto tu też wspomnieć o innym aspekcie użytkowym, znakomicie dopracowanej i łatwej w obsłudze w dużej mierze spolszczonej, aplikacji na smartfony, oraz wersji internetowej gdzie otrzymujemy dostęp do wszystkich zapisanych danych. Również parowanie smartwatcha ze smartfonem nie nastręcza żadnych trudności, a samo połączenie jest stabilne, bez tendencji do zrywania. Działanie aplikacji nie ma też większego wpływu na ogniwo telefonu.
Beskid Mały 04.04.2022 – wspólne z COROS APEX wędrówki, tu na górze Przełęcz Przegibek, dalej zejście z Magurki Wilkowickiej w kierunku Łysek Przełęczy na dolne…
W trybie zapisu TURYSTYKA smartwatch dostarczył wiele cennych danych, mierząc wysokość, stopień nachylenia stoku, puls, prędkość średnią, jak i odcinkową, na pewno do zalet należy tez zaliczyć bardzo niską wagę modelu APEX, oraz niski profil koperty, co przekłada się na wysoki komfort użytkowy bez względu na czas przez jaki zegarek jest noszony.
Pozostaje już chyba tylko odpowiedzieć na jedno pytanie – czy sam wybrałbym tan model jako jedyny swój zegarek? Odpowiedź może zacznę od oceny wyglądu. Z pewnością obecne w smartwatchu zrównoważone wzornictwo może się podobać, sam jednak zdecydowanie wolę kiedy zegarek ma swój charakter, czuć go na ręku, a całość sprawia wrażenie bardziej pancernego. Model APEX jest tez dla mnie zdecydowanie za mało multimedialny, brak mu tak banalnych funkcji jak zdalna obsługa migawki aparatu smartfonu, czy sterowania systemowym odtwarzaczem muzyki. Jest też dla mnie nieco zbyt wyspecjalizowany i spolaryzowany wokół stricte działalności sportowej. Brak mu wszechstronności i plastyki, brak mniej zaawansowanych trybów jak: spacer, czy nordic-walking. Nie do końca też jestem przekonany do metodologii zapisu danych w trybie treningu siłowego, czy kardio, tu cieniem kładzie się brak koniecznej dla takich treningów personalizacji, a ta obecna jest dalece niedoskonała.
Świetne wykonanie, z wysokiej klasy materiałów, trwałość, znakomicie zoptymalizowane wydajne ogniwo, oraz zaawansowane czujniki, czynią ze smartwatcha marki COROS model APEX Premium Multisport Watch bardzo udane urządzenie, mogące śmiało stawać w szranki z modelami innych znanych marek…
Reasumują z pewnością COROS APEX nie byłby modelem który mógłby stać się moim jedynym zegarkiem. Wynika to jednak z moich indywidualnych gustów, potrzeb i oczekiwań, nie może natomiast rzutować na ogólną ocenę modelu. Ta jest nader pozytywna. Jeśli poszukujecie odpornego, lekkiego i wydajnego smartwatcha, który stanie się waszym towarzyszem podczas treningów, szczególnie w takich dyscyplinach jak biegi, rowery, narciarstwo i pływanie ten właśnie smartwatch może się okazać znakomitym wyborem. Jego świetne cechy użytkowe, połączone z duża ilością zapisywanych danych, czynią bowiem z niego godnego rywala dla urządzeń najbardziej utytułowanych marek.
.
smartwatch COROS APEX Premium Multisport Watch 46 mm
zalety:
- wzorowe zoptymalizowanie pod kątem zużycia energii
- długi czas pracy akumulatora zarówno w trybie zegarka, jak i mieszanym
- długi czas ciągłego zapisu GPS osiągający do 35 godzinach
- szybkie ładowanie (około dwóch godzin)
- staranne wykonanie / znakomite spasowanie elementów
- wykorzystanie zaawansowanych materiałów w obudowie zapewniających znakomitą odporność na uszkodzenia mechaniczne
- szybka ekranu wykonana z mineralnego szkła szafirowego
- stabilne trój-pinowe gniazdo ładowania umożliwiające doładowanie urządzenia podczas marszu
- bardzo niska waga, niski profil koperty, ogólnie wysoki komfort użytkowy
- pasek wykonany z sylikonu, wyposażony w system szybkiego montażu / demontażu Quick Release
- duża liczba rozbudowanych trybów sportowych
- łatwy w nawigacji, w większości poprawnie spolszczony interfejs zegarka
- duża liczba zaawansowanych czujników, w tym: GPS, optyczny czujnika tętna, wysokościomierz barometryczny, żyroskop, kompas, akcelerometr, termometr
- precyzyjne wyniki pomiarów z czujników / z wyłączeniem termometru
- pomiar odcinkowy, średni i całkowity
- stabilna łączność bluetooth zarówno na otwartej przestrzeni jak i w pomieszczeniach
- dokładny pomiar tętna +/- 3 do 5% względem medycznego ciśnieniomierza naramiennego
- niskie obciążenie ogniwa smartfonu
- intensywne, dobrze wyczuwalne wibracje powiadomień
- dwuletni okres gwarancji producenta
wady:
- ekran Memory LCD o niskiej rozdzielczości, bardzo małej gamie wyświetlanych kolorów, oraz słabym niemodyfikowalnym podświetleniu
brak polskiej instrukcji obsługi - brak możliwości rozbudowanych opcji personalizacji treningów stacjonarnych, szczególnie siłowych
- brak trybów mniej wyspecjalizowanych, jak: spacer, czy nordic-walking
- brak funkcji multimedialnych
- brak informacji o zastosowanych podzespołach, oraz dostępnej pamięci ROM / RAM
- ulokowanie wylotu czujnika temperatury sprawia że daje on fałszywe odczyty
- w trybie siłowym, podczas zapisu treningu, gdy trenowana musi być jednocześnie jeden mięsień / lub ich grupa, zegarek zalicza wyłącznie powtórzenia dla ręki na której się znajduje
- brak opcji wgrywania map
- brak opcji „znajdź urządzenie”
- brak pomiaru ciśnienia krwi
- śliski pasek utrudniający pewny chwyt
- wystająca wyspa z czujnikami na spodzie korpusu zegarka
- wysokie wyspecjalizowanie urządzenia mocno zawężające docelową grupę użytkowników
- brak zaślepki portu ładowania w komplecie
.
aplikacja COROS
zalety:
- szybka i bezproblemowa instalacja, oraz parowanie z smartwatchem
- dopracowany, estetyczny i prosty w nawigacji w większości spolszczony interfejs
- mnogość trybów pracy, personalizacji, oraz możliwości analizy zapisanych danych z treningu
w trybach terenowych, zapis trasy przedstawiany na mapach Google z dostępem do warstwy widoku 3D - eksport danych z treningu, oraz ogólnej pracy organizmu do portalu Coros Training Hub umożliwiający łatwe zarządzanie wynikami treningów i planowanie kolejnych
- możliwy eksport danych w postaci graficznej, jak i plików w formacie fit. / tcx. / gpx. / kml. / csv.
- rozbudowane graficzne i tekstowe przedstawienie wyników
- znikomy wpływ na ogniwo smartfonu
- brak żądania o działanie w tle ponad innymi aplikacjami
wady:
- brak opcji zdalnego uruchomienia pomiaru tętna
- brak opcji zapisu / modyfikowania planu treningowe z poziomu aplikacji (możliwe tylko na stronie internetowej)
- nie do końca działająca, oraz nieintuicyjna funkcja personalizacji treningów
.
opracowana powiązane / podobne w dziale SPRZĘT:
.
przydatne linki:
- strona marki COROS / smartwatch Apex Premium Multisport Watch – www.coros.com/apex
- strona marki COROS / smartwatch Apex Pro Premium Multisport Watch – www.coros.com/apex-pro
- portal COROS Training Hub – wwww.t.coros.com/login
- portal COROS EvoLab – www.coros.com/evolab
.
do testów dostarczyła firma:
autor serdecznie dziękuję za udostępnienie do testów smartwatcha
marki COROS model Apex Premium Multisport Watch
oficjalna strona marki:
.
SPRZĘT / smartwatch COROS APEX Premium Multisport Watch / strona 6/6
opracowanie, grafiki i zdjęcia z wyłączeniem wymienionych poniżej: Sebastian Nikiel 16.05.2022
Wykorzystane cytaty, zdjęcie, grafiki, zrzuty ekranów aplikacji i stron internetowych, związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem..
Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org
Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.