Andoer KY-150W

SPRZĘT / lampa światła stałego Andoer KY-150W / strona 4/4

.

Jasność, tryby pracy, oraz temperatura barwowa…

Pozostawmy już jednak te teoretyczne rozprawki i przejdźmy do kwestii znacznie istotniejszej – do jakości, oraz jasności światła jakie oferuje lampa Andoer KY-150W. Diody LED COB, których jest 200, według deklaracji marki mają generować światło o maksymalnej mocy 150 W, oraz jasności maksymalnej 7200 lux, co znów według marki ma równać się aż 16 000 lumenom. Deklaracje dość odważne, a to nie koniec, marka obiecuje nie tylko mocne światło, ale jednorodną barwę światła równą 5600 Kelwinów, przy możliwym marginesie błędu ± 200 K, oraz zapewnia zgodność z bazową skalą temperatury barwowej CRI na poziomie powyżej 93%. Gdyby deklaracje te znalazły swoje potwierdzenie w testach praktycznych byłby to doprawdy rewelacyjny wynik, szczególnie w relacji do ceny lampy.

Jak wiemy model można obsługiwać manualnie, lub za pomocą pilota bezprzewodowego. W tym pierwszym przypadku korzystając z bezstopniowego potencjometru możemy płynnie regulować moc lampy w zakresie od 0 do 100% w skoku co 1% jasności. W przypadku korzystania z bezprzewodowego pilota do dyspozycji mamy skok co 10 % jasności. Dla wygody testu, aby nie przybrał on zbyt rozbudowanej formy, podczas pomiaru jasności lampy skorzystałem właśnie z pilota. Spójrzmy teraz na tabelkę ilustrującą jaką faktycznie jasność oferuje rzeczowa lampa…

Lampa Andoer KY-150W / zmiana jasności z poziomu pilota bezprzewodowego w skoku co 10% tu od góry, od lewej: 10%, 20%, 30%, 40%, 50%, 60%, 70%, 80%, 90%, 100%.

Cóż… powyższa tabelka dość dobitnie objawia rzeczywistą wydajność świetlną lampy Andoer KY-150W. Rozbieżność pomiędzy deklarowaną wartością 7200 lux, a zmierzoną równą maksymalnie 6000 lux wynosi aż 1200 luksów, czyli około 14 % na niekorzyść lampy. To dość istotna różnica, acz skłamałbym gdybym powiedział że się tego nie spodziewałem. Więcej, wciąż biorąc pod uwagę cenę modelu, oraz ceny lamp markowych o podobnej jasności uzyskany wynik należy uznać za bardzo dobry, choć oczywiście daleki od tego co deklaruje sama marka. Biorąc pod uwagę maksymalne natężenie światła, oraz ogólne wrażenie z użytkowania lampy w studio, gdzie mogłem ją porównać do innych lamp światła stałego, wydaje się że realna jej maksymalna moc to nie obiecane 150 W, ale około 100 do 120 W. Spójrzmy teraz na kolejny, szalenie istotny w kontekście pracy parametr określający temperaturę barwową światła generowanego przez lampę, dla danego zakresu jej mocy (jasności)…

W przypadku temperatury barwowej światła marka Andoer deklarowała go na poziomie 5600 Kelwinów, przy możliwym marginesie błędu ± 200 Kelwinów. Jak widzimy deklaracje te praktycznie w pełni pokrywają się z uzyskanymi rezultatami, choć należy oczywiście zauważyć że bez względu na stopień jasności lampy KY-150W nie udało się uzyskać deklarowanej wartości 5600K, dla wartości od 10 do 80% jasności było to 5850K gdzie biorąc pod uwagę możliwy deklarowany błąd 200K oznacza że barwa deklarowana od uzyskanej różnic się o zaledwie 50K. Wyjątek stanowi tu jasność 90 i 100% gdzie uzyskano wynik barwy światła 5800K co w pełni mieści się w zakresie widełek błędu.

Biorąc jednak pod uwagę możliwy błąd podczas pomiaru, gdyż na temperaturę barwową miały na pewno też wpływ trudne do wyeliminowania w warunkach domowych czynniki jak kolor światła odbitego od ścian, czy mebli, należy uznać że lampa Andoer KY-150W odznacza się w pełni zgodną z deklaracją marki temperaturą światła oscylującego w okolicach neutralnego białego, jest to również najczęściej spotykana wartość w lampach studyjnych, co ułatwia ewentualne łączenie omawianej z innymi lampami.

przykłady zdjęć studyjnych wykonanych ze wsparciem lampy Andoer KY-150W / W tym przypadku lampa brała udział w realizacji ciekawego projektu fotograficznego, gdzie połączono przeszłość z przyszłością – wykorzystując moje zdjęcie z III klasy szkoły podstawowej, z aktualnym, co pozwoliło ukazać wpływ czasu na zmianę wyglądu.

Lampa prócz swojej podstawowej funkcjonalności, tudzież światła stałego regulowanego płynnie z poziomu panelu sterującego na korpusie (od 0 do 100% w skoku co 1%), lub skokowo w przypadku korzystania z pilota (od 0 do 100% w skoku co 10%), oferuje też kilka innych trybów pracy, do których dostęp zapewnia nam pilot zdalnego sterowania. Mamy tu do wyboru:

  • światło stroboskopowe – automatyczne, bez możliwości modulacji charakterystyki długości i częstotliwości błysku z możliwą modulacją jasności w zakresie mocy od 0% do 50%
  • automatyczne płynne rozjaśnianie i ściemnianie w zakresie mocy od 0% do 50%

Funkcjonalność lampy, jej główne cechy budowy, oraz właśnie fizyczne przedstawienie zasady działania wymienionych trybów pracy możecie zobaczyć w poniższym klipie uzupełniającym niniejszą recenzję…

Lampa Andoeor KY-150W w praktyce, oraz kilka słów podsumowania…

Oprócz szeroko pojętej fotografii przyrodniczej, zdarza mi się też popełniać jakieś zdjęcia w aranżowanym domowym studio. Myślę tu nie tylko o sesjach stricte produktowych wykonywanych na potrzebę konkretnej recenzji danego sprzętu, czy odzieży, ale też zdjęcia portretowe, czy bardziej kreatywne eksperymenty fotograficzne. Właśnie w tych zadaniach sprawdza się znakomicie omawiana lampa marki Andoer model KY-150W.

przykłady zdjęć studyjnych wykonanych ze wsparciem lampy Andoer KY-150W – w obu przypadkach nałożona została czasza reflektora wraz ze zmiękczającym białym dyfuzorem

Bohaterka niniejszej recenzji towarzyszyła mi dotychczas podczas kilkudziesięciu sesji fotograficznych, zapewniając bardzo dobrej jakości jednorodne światło, którego jak już wiemy temperatura barwowa mieszcząca się w średniej 5800-5850K dobrze zgrywała się z wykorzystywanymi przeze mnie w pracy świetlówkami o mocy 125W i deklarowanej barwie światła 5600 K. Na duży plus lampy KY-150W należy z pewnością zaliczyć ogólnie wysoką kulturę pracy. Obudowa reflektora nawet podczas długiej, kilkugodzinnej pracy, nie ulega zbytniemu przegrzaniu, rzadko osiągając temperaturę wyższą niż 30~35°C, zazwyczaj mieszcząc się poniżej 29°C. Z pewnością jest to zasługa dużego dobrze odprowadzającego nadmiar ciepła aluminiowego radiatora, oraz mechanicznej wentylacji zapewnianej przez niewielki wentylator. Warto tu też wspomnieć że ten ostatni pracuję bardzo cicho, nawet podczas znacznego, długotrwałego obciążenia.

przykłady zdjęć studyjnych wykonanych ze wsparciem lampy Andoer KY-150W – po lewej nałożona została czasza reflektora wraz ze zmiękczającym białym dyfuzorem, w środku i po prawej strumienica z filtrem w środku żółtym, po prawej białym

Niska waga lampy wynosząca wraz założoną czaszą reflektora nieco ponad kilogram ułatwia manipulowanie nią z ręki, co bywa przydatne również i w studio gdy trzeba w trudny do ustawienia ze statywu sposób doświetlić plan zdjęciowy. Tu też przydaje się dobrze wyprofilowana, składana rączka. Model można też oczywiście bez problemu zamontować na gwincie standardowego studyjnego statywu oświetleniowego, można też wykorzystując otwór w rzeczowej rączce podpiąć do lampy parasolkę. Skoro o akcesoriach mowa, raz jeszcze pochwale lampę za obecność systemu mocowania Bowens, co pozwala na wykorzystanie szerokiego wachlarza dostępnych na rynku modyfikatorów światła.

przykłady zdjęć studyjnych wykonanych ze wsparciem lampy Andoer KY-150W – po lewej nałożona została czasza reflektora wraz ze zmiękczającym białym dyfuzorem, po prawej strumienica z nałożonym białym filtrem. Zdjęcie po lewej to fotomontaż, jednak główne elementy to jest postać, oraz podwieszony aparat zostały zarejestrowane razem na jednym ujęciu w studio, dodatkowe podświetlenie aparatu analogowego od spodu możliwe było dzięki ukrytej w dłoniach niewielkiej lampce światła stałego Ulanzi VL49.

Aby jednak nie było za słodko, by nie tonąć tylko w superlatywach, warto wspomnieć też o kilku grzeszkach modelu. Z pewnością największy z nich to zbyt niska jasność w stosunku deklarowanej mocy maksymalnej 150W. Faktycznie jak już wiemy bliżej jej do 100 – 120 W, przy stwierdzonym maksymalnym natężeniu światła w graniach 6000 K (lampa na 100% mocy), wobec deklarowanych 7200 Kelwinów. Tę różnicę faktycznie czuć, na tym polu mogło – a wręcz powinno być zdecydowanie lepiej. Niestety takie przesadne deklaracje są dość częstą zmorą podobnych produktów kupowanych bezpośrednio w Chinach, z tego względu nie byłem zaskoczony pojawieniem się tej różnicy. Biorąc jednak pod uwagę niską, wynoszącą około 300 zł cenę, oraz liczne pozytywne stwierdzone cechy użytkowe modelu przywara ta nie razi tak bardzo jak miałoby to miejsce w lampie zakupionej w kraju za grubo ponad tysiąc złotych. Z pewnością jednak warto o tej przywarze pamiętać, aby nie być rozczarowanym że moc i jasność deklarowana rozjeżdża się w stosunku do tej osiąganej.

przykłady zdjęć studyjnych wykonanych ze wsparciem lampy Andoer KY-150W – po lewej i w środku kolejny fotograficzny projekt sięgający w przeszłość, gdzie do ówczesnego wykonanego w aranżowanym domowy studio zdjęcia dodano na etapie postprodukcji moje stare zdjęcie z Pierwszej Komunii Świętej. Po prawej lampa Andoer KY-150W posłużyła do podświetlenia krawędzi kieliszka na czarnym tle, do czego wykorzystano strumienicę z białym filtrem.

Do osobnej, acz znów dość typowej kategorii wad, należy zaliczyć niechlujne wykonanie niektórych elementów korpusu, radiatora, oraz załączonych akcesoriów, w tym czaszy reflektora i osłony palnika. Przywary te jednak prócz znaczenia estetycznego nie wpływają w żaden sposób na funkcjonalność lampy. Warto tu też dodać że pomimo iż wykonawca nie przykładał zbyt dużej uwagi do jakości wykończenia, globalnie wszystkie wykorzystane materiały prezentują wysoki poziom, no może poza panelami z przeźroczystego PCV przykrywającymi tylni panel sterujący. Materiał ten jest wyjątkowo wrażliwy na zarysowania. Znajdziemy go również na bocznych klapach komór akumulatorów.

przykłady zdjęć studyjnych wykonanych ze wsparciem lampy Andoer KY-150W – w obu przypadkach nałożona została strumienica z dodatkowym mlecznym, białym filtrem.

Na poczet plusów natomiast należy lampie zaliczyć bogate dodatkowe wyposażenie obecne w zestawie sprzedażowym. Wraz z lampą KY-150W otrzymujemy osłonę palnika, czaszę reflektora, pilot zdalnego sterowania, oraz zasilacz sieciowy o dwumetrowym kablu sieciowym i trzy metrowym łączącym zasilacz z lampą. Łącznie do dyspozycji mamy więc aż pięć metrów kabla co większości sytuacji studyjnych wystarczy do swobodnego nią operowania.

Lampa Andoer KY-150W wylegitymowała się wieloma licznymi zaletami podczas testów, nie zabrakło również i wad, na szczęście większość z nich była mało istotna, nie rzutujące na jej funkcjonalność. Pomimo że model oferuje mniejszą jasność i moc od deklarowanej przez markę, biorąc poprawkę na cenę i fakt że wraz z lampą otrzymujemy dodatkowe akcesoria, z całą pewnością jest to lampa warta polecenia, szczególnie jeśli porównamy koszt jej zakupu z cenami podobnych lamp na polskim rynku.

Jednorodne, pomimo różnic pomiędzy deklaracją, a stanem faktycznym, dość mocne światło o neutralnej białej barwie, możliwość zdalnego sterowania mocą palnika oraz jego funkcjami, system mocowania akcesoriów Bowens, możliwość zasilania sieciowego, oraz za pomocą ogniw SONY z serii NP, co otwiera przed nami możliwość wykorzystania lampy KY-150W nie tylko w studio ale również w plenerze, czynią z niej naprawdę udany model. Wszechstronność, wyposażenie dodatkowe w zestawie sprzedażowym, a wszystko to za nieco ponad 300 zł sprawia że w moim odczuciu lampa marki Andoer model KY-150W jest godna polecenia pomimo stwierdzonych wad.

.

Zalety:

  • jednorodna relatywnie mocna wiązka światła
  • zgodna z deklaracjami marki temperatura barwowa światła
  • neutralne białe światło dobrze współpracujące z typowym oświetleniem studyjnym
  • korpus wykonany z dobrej jakości tworzyw nie podatnych na uszkodzenia mechaniczne, ani termiczne
  • duży aluminiowy radiator, który wraz z wentylatorem skutecznie odprowadza nadmiar ciepła z obudowy
  • ciche działanie systemu wentylacji bez względu na stopień obciążenia
  • dobra wydajność systemu wentylacji, temperatura wnętrza reflektora rzadko przekracza 30 – 35°C
  • możliwość zasilania lampy przez zasilacz sieciowy, oraz akumulatory umożliwiające jej użytkowanie w plenerze
  • relatywnie niska waga własna
  • obsługa z poziomu panelu sterującego na lampie, oraz za pomocą pilota bezprzewodowego
  • dodatkowe programy pracy
  • możliwość płynnej zmiany jasności z poziomu panelu nawigacyjnego lampy w zakresie od 0 do 100% w skoku co 1%, oraz za pomocą pilota
  • bezprzewodowego w zakresie 0 do 100% w skoku co 10%
  • czytelny ekran informacyjny LED na panelu lampy o rozmiarze 33 x 25,5 mm
  • wygodna składana rączka umożliwiająca zarówno operowanie z ręki, jak i montaż na studyjnym statywie oświetleniowym
  • możliwość dopięcia parasolki
  • system mocowania modyfikatorów światła Bowens
  • w zestawie sprzedażowym dodatkowe akcesoria w tym: zasilacz, czasza reflektora, pilot zdalnego sterowania, oraz osłona palnika mogącą pełnić rolę strumienicy
  • długi 5 metrowy kabel łączący zasilacz z lampą i gniazdkiem
  • wzorowa relacja ceny do możliwości

.

Wady:

  • niechlujne wykończenie niektórych elementów korpusu z tworzywa sztucznego
  • niechlujne wykończenie aluminiowego radiatora
  • zawyżona jasność maksymalna wynosząca około 6000 lux zamiast deklarowanych 7200 lux
  • zawyżona maksymalna moc lampy, realnie oscylująca wokół 100 – 120 W wobec deklarowanych 150 W
  • nie do końca liniowa zmiana natężenia światła dla danej jasności wyrażanej w procentach
  • łatwe rysowanie się paneli z przeźroczystego PCV przykrywającego tylny panel sterujący, oraz boki komór dla ogniw

.

Przydatne linki:

.

Opracowania powiązane / podobne w dziale SPRZĘT:

.

Wykorzystane źródła:

.

oficjalna strona marki:

www.andoer.com

.


SPRZĘT / lampa światła stałego Andoer KY-150W / strona 4/4

opracowanie, grafiki i zdjęcia z wyłączeniem wymienionych poniżej: Sebastian Nikiel 22.01.2022

Zdjęcia przedstawiające inny wariant lampy Andoer KY-150W, zostały wykorzystane w niniejszym opracowaniu wyłącznie w celu prezentacji właściwości i odmian modelu – Wykorzystane w opracowaniu zdjęcia przedstawiające inny wariant lampy Andoer KY-150W, zostały wykorzystane w niniejszym opracowaniu wyłącznie w celu prezentacji właściwości i odmian modelu – pl.aliexpress.com/store/234552

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.