Zdjęcia makro ze smartfonu

artykuł: „Zdjęcia makro ze smartfonu oraz tanie akcesoria – uzupełnienie” / aktualizacja: 16.06.2017 strona 2/4

Rozszerzmy możliwości smartfonu…

Lista dostępnych gadżetów do nowoczesnych smartfonów, szczególnie na platformie AliExpress potrafi przyprawić o zawrót głowy. Są jednak wśród nich zarówno takie które mają znikomy wpływ na rozszerzenie możliwości użytkowych telefonu, ale są i takie które rzeczywiście się przypadają. Wśród tych ostatnich znajdziemy między innymi coraz popularniejszy dodatek w postaci mini monopodu, inaczej nazywanego teleskopowym kijkiem, czy nie słusznie statywem.

Kijek taki posiada już zintegrowaną z nim głowicę, wśród szerokiego wachlarza ofert można znaleźć same monopody, lub sprzedawane w kompletach z ramką zakładaną na głowicę jak zwykła gorąca stopka w przypadku statywów fotograficznych, a która służy do zamocowania na kijku smartfonu, często również do takiego kompletu dołączany jest kontroler bluetooth do zwalniania migawki aparatu. Tutaj uwaga – warto zwrócić uwagę na typ oferty, najkorzystniej cenowo wypada zakup całego kompletu naraz, acz oczywiście jeśli jakiejś jego części już posiadamy można zakupić każdą z nich osobno. Istnieje też wiele wariantów wspomnianego kontrolera migawki aparatu, dostępne są kijki z wbudowanym kablem USB / micro USB którym łączymy go ze smartfonem, a następnie korzystamy z wbudowanego kontrolera przewodowego w rączkę kijka.

Wśród niezliczonych dostępnych na platformie AliExpress gadżetów do smartfonów są coraz popularniejsze kijki (monopody), występują one w wielu wariantach, ze sterowaniem migawką aparatu zintegrowanym z rączką, lub za pomocą dołączonego kontrolera bluetooth.

Jako że sam nie posiadałem żądnego z tych gadżetów zakupiłem cały komplet: monopod wraz z głowicą, ramkę do mocowania teflonu, oraz pilot bluetooth, za co przy wyborze darmowej przesyłki zapłaciłem… 4,39$ (około 16,70zł). Pomimo deklarowanego możliwego długiego terminu realizacji zamówienia, sięgającego do 60 dni, przesyłka dotarła do mnie po niecałych trzech tygodniach. Jak wcześniej towar był starannie zapakowany, w folię bąbelkową i kartonik.

Jakość…

Oczywiście pierwszą z rzeczy której się przyglądałem, mając wciąż głęboko zakorzeniony, pogląd o niskiej jakości chińskich towarów, był właśnie sposób wykonania i jakość użytych materiałów. Ze zdziwieniem, ale i zadowoleniem, szybko stwierdziłem że w przypadku statywu, jak i jego głowicy jakość wykonania, oraz materiały, doprawdy nie budziły żadnych zastrzeżeń. Wszystkie elementy statywu są dobrze spasowane, nie ma żadnych luzów, ani niechlujnego wykończenia. Również perforowana guma, którą pokryto rękojeść jest przyjemna w dotyku i elastyczna, wydatnie poprawiając pewność chwytu.

Zakupiony przeze mnie kijek za niewielkie pieniądze 16,70zł, sprzedawany był jako komplet wyposażony w zewnętrzny kontroler migawki aparatu bluetooth, ramkę dla smartfonu, oraz zintegrowaną z kijkiem głowicę.

Kijek poosiada 5 wysuwanych sekcji, na łączną długość 110cm. Ostatnia sekcja zintegrowana jest z głowicą wykonaną w pełni z tworzywa sztucznego. Można by tu oczywiście mieć wątpliwości co do jego długowieczności i odporności mechanicznej, acz trzeba pamiętać że będzie ona dźwigać wyłącznie wagę smartfonu. Elementy głowicy w tym śruba mocująca ramkę nośną dla telefonu, jak i regulująca pochylenie, jest wykonana z metalu i zakończona nakładką z tworzywa ułatwiającą chwyt, również tu trudno jest do czegokolwiek się przyczepić.

zdjęcia od lewej: Głowica kijka została wyposażona w standardową śrubę 1/4 cala / Kijek ma 5 wysuwanych sekcji na łączną długość 110cm

zdjęcia od lewej: Okładzina rączki kijka zapewnia dobry i wygodny chwyt / Jedyne zastrzeżenia nie tyle do jakości wykonania, ale samego pomysłu można mieć do ramki w której umieszczamy smartfon

Nieco gorzej wypadła sama ramka dla smartfonu… przyznam się że miałem spore opory przed powierzeniem jej telefonu wartego przecież blisko 2000zł… ramka wykonana jest z tworzywa i metalu, za utrzymanie telefonu w miejscu odpowiada prosty mechanizm oparty na dźwigni i sprężynkach. Równocześnie właśnie to jest jego słabością, trudno się nie zastanowić jak długo pozostaną skuteczne takie sprężynki, co gorsza pomimo iż jest to rozwiązanie, przynajmniej w teorii, uniwersalne, w przypadku Sony Xperia Z2 nie do końca jest ono udane. Punk zaczepienia ramki, jak i sama ramka, przechodzi dokładnie przez oś telefonu, oraz miejsca gdzie ulokowano przyciski funkcyjne, w tym przycisk głośniej / ciszej, port ładowania magnetycznego (w osi), oraz spust migawki aparatu. W praktyce jeśli chcielibyśmy zachować równomierne rozłożenie ciężaru po obu stronach ramki, uciskałaby ona te właśnie przyciski, skutkując ich uruchomieniem (co potwierdziłem empirycznie)… w związku z tym konieczne było przesunięcie telefonu, to zaś prowadzi do pogorszenia stabilności, oraz w pokłosiu tego ruchów bocznych w ramce przy silniejszym poruszeniu kijkiem. Tym nie mniej dodać tu trzeba że sam uchwyt okazał się na tyle silny, że prócz ograniczonych bocznych ruchów, ani razu nie doszło do wysunięcia telefonu z ramki.

Ramka ma być „uniwersalna” i na tym również polega jej niedoskonałość… specyfika budowy smartfonu SONY Xperia Z2 sprawia że jej ramiona, o ile chcielibyśmy go założyć w wyważony sposób w osi ramki, przechodzą przez przyciski funkcyjne, w tym głośniej / ciszej, oraz spustu migawki aparatu. Wymusza to niebezpieczne przesunięcie telefonu osłabiając chwyt ramki.

Ramka łączy się ze głowica kijka standardowym gwintem 1/4 cala, umożliwia to jej podpięcie również do dowolnej „gorącej stopki” a za jej pomocą statywu fotograficznego.

Dodać jeszcze trzeba że głowica monopodu wyposażona jest w standardowy gwint fotograficzny 1/4 cala, dzięki czemu po zdemontowaniu ramki możemy na kijek zamontować dowolny aparat kompaktowy, z zastrzeżeniem maksymalnej wagi nie przekraczającej 0,5kg (lub w przypadku droższych kijków przewidzianych dla kamer GoPro Hero maksymalna waga może wypościć do 1kg).

Całość zestawu mimo wątpliwej funkcjonalności samej ramki, została wykonana starannie i z dobrej jakości materiałów.

Zestaw posiadał na wyposażeniu, jak wspomniałem, kontroler migawki aparatu. Jest to malutkie, wykonane z tworzywa urządzenie, zasilane baterią pastylkową CR2025. Kontroler umożliwia szybkie i łatwe połączenie przez bluetooth ze smartfonami pracującymi pod kontrolą systemu Android, lub iOS, o czym informują choćby dwa przyciski funkcyjne, opisanym nazwą jednego z tych dwóch systemów.

Cały proces połączenia sprowadza się wyłącznie do sparowania urządzenia. W przypadku Sony Xperia Z2, kontroler został przez smartfon zidentyfikowany jako zewnętrzna klawiatura bluetooth, co jednak w żadnej sposób nie wpływa na funkcjonalność kontrolera.

Z całą pewnością spośród wymienionych gadżetów właśnie ten ma największy potencjał, wpływający na rozszerzenie funkcjonalności smartfonu. Jest niewielki, dobrze wykonany, z łatwością zmieści się w kieszeni, można go również dopiąć do kluczy jako brelok. Jest to oczywiście tylko jeden i to najprostszy z dostępnych wariantów, w chwili obecnej dostępne są już kontrolery znacznie mniejsze, ze znacznie szerszymi możliwościami sterowania aparatem, wodo i pyłoszczelne, w fantazyjnych kształtach i kolorach.

  • Średnia cena sprzedaży na allegro, zestawu: kijek+ramka+kontroler w sieci: około 40 do 60zł
  • Cena w przykładowym sklepie sieciowym: EMPIK 93,99
  • Zapłacono: około 16,70zł
  • Oszczędność: od 23,30zł do 77,29zł

Zestaw wyposażono w bardzo przydatny i prosty w podłączeniu gadżet – zewnętrzny kontroler spustu migawki aparatu, łączący się ze smartfonem poprzez bluetooth. Kontroler zasilany jest standardową baterią pastylkową CR2025, został przewidziany o czym informują odpowiednie opisy dwóch funkcyjnych przycisków dla obu najpopularniejszych systemów mobilnych: Androida, oraz iOS.

zdjęcia od lewej: Parowanie obu urządzeń jest bardzo proste, urządzenie jest od razu gotowe do pracy. / Porównanie wielkości, jak widać kontroler jest bardzo małym urządzeniem, które z łatwością schowamy do kieszeni, lub dopniemy do kluczy jako brelok. Model ten jest tylko jednym z najprostszych spośród bardzo wielu dostępnych.

Alternatywa i ciekawostki…

Dodać również trzeba, co było już poruszane, że każdy z dostępnych towarów na platformie AliExpress ma swoje alternatywy w różnej klasie jakości i cenie, tak więc i dla opisanego powyżej monopodu istnieje co najmniej kilka wariantów innych kijków i ramek w zakresie cen od 3$ do nawet 20$, mniej więcej pośrodku tej stawki w zakresie 9 – 15$ można nabyć o wiele mocniejszy monopod z głowicą przeznaczony dla bardzo popularnych kamer sportowych GoPro Hero. Dostępne są również ramki z mocowaniem poziomym – nie pionowym, co z całą pewnością będzie lepszym rozwiązaniem dla Sony Xperia Z2.

Na szczęście również wśród dostępnych ramek dla smartfonów jest w czym wybierać, co pozwala znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla naszego modelu telefonu. Dostępne są również o wiele solidniejsze modele kijków, przewidziane dla kamer GoPro Hero, a nawet lustrzanek.

Kijki do smartfonów biją w ostatnich latach rekordy popularności, w sieci można zobaczyć mnóstwo zdjęć, od popularnego selphie, po zdjęcia grupowe, czy panoramiczne, wykonane właśnie z takich monopodów. Trudno rzeczywiście odmówić im wygody i funkcjonalności, zdjęcie „z ręki” zawsze było problematyczne, jako że zasięg ręki jest najzwyczajniej za krótki by uniknąć ujęcia części ramienia w kadrze, co gorsza znacznie ogranicza to szerokość ujętego kadru, lukę tą rozwiązały właśnie kijki z kontrolerem migawki. Paradoksalnie równocześnie popularność monopodów tego typu stała się źródłem coraz liczniejszych obwarowań prawnych w ich użytkowaniu.

Coraz częściej w obiektach muzealnych, kościołach, centrach handlowych, można natrafić na znaki i informacje tekstowe, zakazujące używania w danym miejscu tego typu kijków, tym samym podzieliły one los statywów fotograficznych. Lista zakazów oczywiście nie jest jeszcze tak restrykcyjna jak w przypadku statywów, acz mając na uwadze wciąż rosnącą popularność kijków, można się spodziewać że będzie ona z czasem proporcjonalnie rosła o kolejne obwarowania.

Statyw…

Prócz wymiennego zestawu składającego się z monopodu, ramki, oraz kontrolera, zakupiłem, bardzo prosty, model mini statywu fotograficznego, przewidzianego dla smartfonów i lekkich, niewielkich aparatów kompaktowych. Model ten kosztował mnie… 0,80$ (około 3zł) i jak zawsze został zakupiony w wariancie darmowej wysyłki. Towar dotarł do mnie po około czterech tygodniach, ponownie starannie zapakowany, w kopertę, folię bąbelkową, kartonik i woreczek.

Wśród różnych gadżetów fotograficznych do smartfonów są i dostępne w wielu wariantach statywy, tutaj najprostszy z nich, zakupiony za zaledwie… 3zł.

Statyw ten jest minimalistyczną kopia prawdziwych statywów fotograficznych, jest ultra lekki i wykonany z lekkich stopów aluminium i tworzywa sztucznego. W pozycji złożonej jego wymiary to 14cm, a maksymalne wymiary po wysunięciu nóżek to 25,5cm. Jego filigranowa konstrukcja i niska waga własna, ograniczają oczywiście możliwości użytkowania z aparatami fotograficznymi cięższymi od około 0,5kg, tym nie mniej jest idealna w przypadku smartfonów.

Pomimo tak symbolicznej ceny został on wykonany starannie, z dobrej jakości materiałów, należy jednak pamiętać że jest on przewidziany dla małych obciążeń.

Model wyposażono w miniaturową głowicę kulową 3D, ze stałą, zintegrowaną stopką, zakończoną standardowym gwintem fotograficznym 1/4”, by założyć na niego smartfon należy skorzystać z opisanej powyżej ramki (dołączonej do zestawu z kijkiem) lub jej innego wariantu.

  • Średnia cena sprzedaży na allegro: około 15 do 25zł
  • Zapłacono na AliExpress: około 3zł
  • Oszczędność: od 12zł do 22zł

Statyw wyposażono w głowicę kulową, oraz w standardową śrubę 1/4 cala, co pozwala zamontować na nim ramkę utrzymująca smartfon.


artykuł: „Zdjęcia makro ze smartfonu oraz tanie akcesoria – uzupełnienie” / aktualizacja: 16.06.2017 strona 2/4

tekst i opracowanie: Sebastian Nikiel