Wanda opowieść o sile życia i śmierci

RECENZJE / „Wanda opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”

  • tytuł: „Wanda opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”
  • autor: Anna Kamińska
  • wydanie:
  • wydanie I / 2017 rok
  • dodruk / 2018 rok
  • ilość stron: 475
  • rodzaj okładki: twarda
  • lustracje: TAK / liczne / czarno-białe
  • papier: papier offsetowy o średniej gramaturze
  • wersja cyfrowa: TAK
  • audiobook
  • e-book
  • wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o.
  • skład książki: szyta
  • wymiary książki: 150 x 211 x 38mm (szerokość / wysokość / grubość)
  • numer ISBN: 978-83-08-06357-6
  • cena wydawcy:
  • książka – 44,90 zł
  • audiobook – 34,90 zł
  • e-book – 32,90 zł
  • średnia cena książki: od 22,73zł do 41,29zł (info: www.ceneo.pl na dzień 24.06.2018)
  • średnia cena audiobooka: od 22,17zł do 29,90zł (info: www.skapiec.pl na dzień 24.06.2018)

.

O książce…

Niezliczone publikacje, książki, dokumenty fabularne… wydawać by się mogło że o Wandzie Rutkiewicz napisano i powiedziano już wszystko. Na przestrzeni lat również sam przeczytałem wiele z publikacji jakie ukazały się na temat naszej wielkiej himalaistki, niektóre z nich były również recenzowane na łamach witryny, jednak za każdym razem gdy kończyłem lekturę, gdy nadchodził ten moment zamknięcia ostatniej karty książki, czułem pewien niedosyt… to oczywiście naturalne że takowy się pojawia, że pozostaje cała masa pytań bez odpowiedzi, wszak nie jest możliwym poznanie i sklasyfikowanie kogokolwiek, a w szczególności tak złożonej osobowości jaką posiadała Wanda, w sposób absolutny i skończony.

Niedosyt ten dotyczył jednak nie kwestii zamknięcia w sposób pepermenty jej historii, ale bardziej braku rozwinięcia ważkich wątków, luk w jej życiu, korzeniach pasji i postawy wobec wielu wydarzeń w życiu. Początkiem roku w moje ręce trafił dodruk kolejnej, cieszącej się dużą popularnością, książki o Wandzie. Tym razem wyzwania opisania jej losów podjęła się znakomita polska autorka Anna Kamińska. Zadanie w istocie było karkołomne, napisanie książki w taki sposób by w morzu już istniejących publikacji przebiła się do czytelnika, oraz wniosła coś nowego, uzupełniła brakujące luki w historii Wandy Rutkiewicz…

Tak się złożyło że książka trafiła do mnie niedługo po tym jak nowo odżyła osoba Wandy w moim sercu – jednego z autorytetów, ikon, na których jako nieuleczalnie (i całe szczęście) zakochany w górach człowiek, zostałem wychowany. Stało się to za sprawą niezwykle dynamicznego spektaklu, przedstawiającego osobę Wandy nie z poziomu wywiadu, wspomnień skleconych na kanwie autorskich wniosków, lecz z poziomu samej Wandy Rutkiewicz w monodramie wystawionym na deskach małej sceny Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, noszącym tytuł po prostu „Wanda”. W rolę bohaterki wcieliła się Anita Jancia-Prokopowicz. Oddała ona całą sobą jej złożoną postać, jej dynamikę, wewnętrzny skrywany przed światem ból i rozterki, oraz niezrównaną siłę, ambicję i wiarę.

Nic więc dziwnego że nie mogłem nie nabyć kolejnej książki o Wandzie, choć nie kryję tu że początkowo zachowałem duży dystans do jej treści. Obawiałem się kolejnego wywiadu rzeki, lub wymienianego już zlepku wspomnień i wniosków – nic bardziej mylnego! Książka zadziwiła mnie już od pierwszych swych kart, Anna Kamińska w przeciwieństwie do większości innych publikacji o Wandzie, nie skupia swojej opowieści na jednym tylko aspekcie życia Wandy gdy już była znaną, o ugruntowanej opinii himalaistką, zaczyna ją od historii rodziców Wandy, sięgając pokolenie wstecz, budując w niezwykle subtelny, acz barwny sposób, klimat tamtych przedwojennych lat, gdy świat stał u progu szaleństwa, którego pokłosie trwale go przebudowało, w tym scenę polityczną Europy – świat w którym urodziła się i dorastała Wanda Rutkiewicz. Jest to niezwykle ważne, w istocie to bowiem te wczesne lata, pełne trudów, dramatu gdy w tragicznym wypadku zginął jej brat, ukształtowały postawę Wandy na bardzo wielu obszarach, co przejawiało się potem w wielu jej decyzjach w dorosłym życiu – również tym górskim.

zdjęcia od lewej: Wanda Rutkiewicz podczas wspinaczki w Górach Sokolich 1968r – fotografia: Seweryn Bidziński (pobrano w zasobów Wikipedii) / Kanczendzonga – widok z Gangtok, szczyt podczas próby którego zdobycia w 12.05.1992 roku zaginęła Wanda Rutkiewicz – fotografia: Siegmund Stiehle (pobrano w zasobów Wikipedii)

Anna Kamińska zadała sobie masę trudu by zebrać dostępne jeszcze świadectwa ludzi pamiętających Wandę, dokumenty i inne archiwa jej i rodziny losów, nie szukając tu dróg na skróty, nie uciekając się do kompromisów. To co jednak uważam za szczególnie istotne swoją powieść skonstruowała z pozycji widza relacjonującego je bez własnej próby interpretacji wydarzeń, wyciągania wniosków, prób klasyfikowania i oceniania decyzji czy postaw Wandy. To szalenie trudne, chylę tu czoła przed autorką, dzięki temu właśnie zabiegowi to czytelnik jest zmuszany do analizy osoby Wandy, to czytelnik ma możliwość wyciągnięcia własnych wniosków. Anna Kamińska w żaden sposób nie ocenia, nie krytykuje czy odwrotnie gloryfikuje. Buduje kunsztowną, pełną dramatycznych chwil, trudnych moralnie decyzji, miłości i rozstań, sukcesów i goryczy, historię Wandy Rutkiewicz, prowadząc nas od genezy jej rodziny do chwili tragicznej śmierci…

Książka Anny Kamińskiej w piękny sposób uzupełnia już obecne na rynku publikacje o Wandzie, opowiadając nie tylko o samych górach – o sukcesach, o walce, ale przede wszystkim o człowieku, ukazuje złożone wnętrze bohaterki, widziane przez pryzmat obserwatora, słuchającego jedynie opinii innych, opierającego się na faktach, nie własnych domniemaniach – książka Anny jest tym co zapełnia wiele luk w jej obrazie. Serdecznie zachęcam wszystkich do jej przeczytania, ostrzegając jednak równocześnie że nie będzie to typowa książka o górach, nie będzie to też lektura z gotowymi, łatwymi odpowiedziami… będzie to podróż do skomplikowanego wnętrza Wandy, jej cech leżących u podstaw jej sukcesu w górach najwyższych.

.

Przydatne linki:

.

Inne książki o Wandzie Rutkiewicz recenzowane w dziale:

.


Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.