Sony Xperia Z2

artykuł: „Sony Xperia Z2 – nowe możliwości flagowca” / aktualizacja: 19.06.2017 strona 5/9

at.7 – Wideo 4K

Opisane zostało szerzej poniżej w sekcji „Część VII / Filmowanie”.

at.8 Nieostre tło

Interesująca funkcja, pozwalająca na uzyskanie nietuzinkowych efektów, przypominających nieco zdjęcia „bokeh”, idea polega na wykonaniu zdjęcia danego przedmiotu / osoby, a następnie już po wykonaniu ujęcia wybraniu stopnia rozmycia wokół niego. W praktyce jednak funkcja ta bywa dość problematyczna w użytkowaniu, wystarczy nawet niewielki ruch w tle by uniemożliwić uzyskanie efektu, podobnie wielobarwne, złożone scenerie również mogą przeszkodzić jego powstaniu. Jeśli jednak szczęśliwe uda nam się go zarejestrować efekty mogą być bardzo ciekawe.

Jeden z implementowanych programów aplikacji aparat to „Nieostre tło” w trybie tym mamy możliwość wykonania efektownego zdjęcia nawiązującego do fotek typu „bokeh” z rozmytym za wybranym elementem sceny tłem. W praktyce uzyskanie takiego efektu bywa problematyczne, by było to możliwe w kadrze nie może występować żaden ruch, na zdjęciach od lewej, poruszające się samochody, oraz ludzie, uniemożliwi uzyskanie efektu, dopiero gdy ruch ustał udało się go zarejestrować.

Przykłady udanych zdjęć w trybie „rozmyte tło” – po zarejestrowaniu takiego zdjęcia, aplikacja daje nam wybór pola które ma być ostre, oraz stopnia rozmycia tła za nim.

at.9 – Efekty AR

Jeden z najbardziej zabawnych efektów, mój osobisty ulubieniec, który walnie przyczynił się do spopularyzowania smartfonu, trudno bowiem nie uśmiechnąć się na widok kroczących po naszym pokoju tyranozaurów, skrzatów, czy pływających ryb. Efekty uzyskane za pomocą tegoż narzędzia bywają doprawdy zaskakujące, acz by w ogóle było możliwe ich powstanie konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Aparat należy nakierować na w miarę statyczne tło, najlepsze efekty uzyskuje się po wybraniu płaskich powierzchni jak stół, blat, łóżko, etc… nie wolno dynamicznie poruszać aparatem, ba.. nawet mocniejsze drżenie rąk może uniemożliwić powstanie efektu. Jeśli jednak wszystko zrobimy jak należy uzyskane efekty bywają spektakularne.

Jednym z najbardziej lubianych i znanych efektów smartfonów serii Z są efekty rozszerzonej rzeczywistości AR – tryb ten łączy w sobie zarówno fotografię, jak i filmowanie, stosuje się go poprzez generowanie ruchomej scenerii 3D nałożonej na statyczne, rzeczywiste tło, po czym możemy nagrać klip, lub w wybranych momentach akacji wykonać zdjęcie. Tryb ten najlepiej się sprawdza na płaskich równych powierzchniach, acz czasem potrafi również działać na bardzie złożonych tłach (jak po lewej). Efekty te można rozbudowywać o kolejne rodzaje animacji, po zakupie telefonu otrzymujemy trzy: dinozaury (na zdjęciach), akwarium, oraz skrzaty. Cała reszta którą można pobrać ze sklepu Google Play jest niestety płatna…

Efekt rozszerzonej rzeczywistości AR dostępne są przede wszystkim dla trybu wideo, tym nie mniej z powodzeniem można wykonywać zdjęcia podczas takowej sesji, wybierając najlepszy do wykonania go moment.

Przykłady wykorzystania efektów rozszerzonej rzeczywistości AR – tutaj dwa typy scenerii „akwarium” i „skrzaty” – ograniczeniem w ich stosowaniu, podobnie jak omawianych wcześnie filtrów rzeczywistości rozszerzonej jest błyskawiczne nagrzewanie się telefonu…

at.10 – Efekty kreatywne

  • jasność / kontrast
  • odcień / nasycenie
  • odbicie
  • stary film
  • efekt ruchu
  • mozaika
  • ślad ruchu
  • nostalgia
  • miniatura
  • żywe
  • odcień
  • rybie oko
  • kolorowy szkic
  • szkic ołówkiem
  • komiks
  • kolor częściowy
  • migawka Harrisa
  • kalejdoskop

Efekty kreatywne – widok narzędzi podczas pracy z efektem i zmian w obrębie sceny, od lewej: jasność / kontrast, odcień / nasycenie, odbicie

Efekty kreatywne – widok narzędzi podczas pracy z efektem i zmian w obrębie sceny, od lewej: stary film, mozaika, ślad ruchu

Efekty kreatywne – widok narzędzi podczas pracy z efektem i zmian w obrębie sceny, od lewej: nostalgia, żywe, odcień

W trybach tych, w w zależności od jego typu mamy zróżnicowane możliwość ingerencji w jego właściwości, tudzież nasycenia, jasność, kontrast, etc… niestety i w przypadku tego programu, użycie któregokolwiek z wymienionych filtrów skutkuje natychmiastowym podniesieniem temperatury telefonu, o czym oczywiście znów nas informuje stosowny komunikat, a po kilku minutach aplikacja zostaje automatycznie zamknięta… jest to irytujące, gdyż znacząco zawęża możliwość korzystania z opcji jakie udostępnia aparat, mimo wszystko wydaje się że producent powinien był przyłożyć nieco więcej uwagi do wydajności układów elektronicznych, oraz problemu z odprowadzaniem ciepła. Gdyż tendencja do przegrzewania tworzy doprawdy kuriozalną sytuację gdy daję się nam narzędzia z których nie można korzystać…

Efekty kreatywne – widok narzędzi podczas pracy z efektem i zmian w obrębie sceny, od lewej: rybie oko, kolorowy szkic, miniatura

Efekty kreatywne – przykłady, od lewej: odbicie / stary film

Efekty kreatywne – przykłady, od lewej: ślad ruchu / rybie oko / kolorowy szkic

Efekty kreatywne – przykłady, od lewej: migawka Harrisa / odcień / kalejdoskop

Efekty kreatywne – przykłady, od lewej: nostalgia / kolor częściowy

Efekty kreatywne – przykłady, od lewej: żywe / szkic ołówkiem / komiks

at.11 – Info-eye

Teoretycznie ciekawa funkcja, nieco znana z tych jakie udostępnia samo Google Maps, w teorii narzędzie pozwala odnaleźć informację na temat sfotografowanego przedmiotu, w praktyce wyniki bywają dalekie od doskonałości… narzędzie zdaje się dobrze radzić z przedmiotami, pomnikami, budowlami, popularnymi i powszechnie znanymi, acz i tu tylko gdy zostaną one ujęte w odpowiedni sposób, natomiast dużo gorzej, by nie powiedzieć wcale, aplikacja nie rozpoznaje przedmiotów czy obiektów mniej popularnych, czy oczywistych. Czasem może się ono jednak okazać pomocne, acz trudno na nim polegać.

at.12 – Timeshift burst

Ciekawe narzędzie wśród aplikacji aparatu, pozwala ono zarejestrować szybką, wielo-zdjęciową serię, po czym mamy możliwość przejrzenia wykonanych zdjęć i wyboru tego najlepszego. Rejestracja serii rozpoczyna się tuż przed wciśnięciem do końca spustu migawki i kończy chwilę po jej puszczeniu. Narzędzie takie ma wiele potencjalnych zastosowań, szczególnie zaś będzie przydatne do fotografowania szybko poruszających się elementów kadru, zwierząt, ludzi. Ograniczeniem narzędzia jest dość niska rozdzielczość rejestrowanego zdjęcia, wynosząca zaledwie – 1920x1080px co jest oczywiście następstwem szybkości rejestracji obrazu i możliwości obliczeniowych urządzenia.

zdjęcia od lewej: Timeshift burst – ciekawa aplikacja aparatu pozwalająca na wykonanie szybkiej serii zdjęć i wybraniu z niej najlepszego ujęcia. Tryb ten jednak rejestruje zdjęcia tylko w jakości Full HD (1920x1080px). Kolejne przykładowe zdjęcie efektów rozszerzonej rzeczywistości AR – nie sposób nie uśmiechać się na widok spacerującego po naszym domu Tyranozaura…

at.13 – Social live

Funkcja będąca odpowiedzią na trendy dzisiejszych czasów, w których nader popularne są portale społecznościowe. Narzędzie pozwala na bezpośredni przekaz rejestrowanych wydarzeń, w tym filmów, oraz zdjęć, na portal Facebook. W praktyce sensowność narzędzia jest dość wątpliwa, jako że każdy z większych portali oferuje takie same możliwości z poziomu samej platformy, jak i komunikatora. Można również samemu bez kłopotu przesłać wybrane materiały z poziomu telefonu…

at.14 – Rozległa panorama

Jedno z narzędzi które od dawna weszło w kanon niezbędnych trybów fotograficznych, których obecność zarówno a aparatach i smartfonach traktujemy jako coś oczywistego. Sama jednak obecność tegoż narzędzie nie gwarantuje jeszcze że będzie ono poprawnie działało… na tym polu różnie z tym bywa, czasem efekty są lepsze, czasem gorsze.

W przypadku aplikacja do rejestracji zdjęć panoramicznych w smartfonach Sony narzędzie to zazwyczaj sprawdza się wyjątkowo dobrze. Było już tak w Sony Xperia S, Z, Z1, nie inaczej jest w Z2, oprogramowanie bardzo dobrze radzi sobie z generowaniem prawidłowo połączonych szerokich ujęć, z zachowaniem poprawnej geometrii, nasycenia i kontrastów.

Oczywiście ostateczny rezultat uzależniony jest od rodzaju fotografowanej sceny, jej dynamiki, oraz ilości występującego na niej ruchu. W pewnych sytuacjach, określone błędy są nie do uniknięcia, na przykład przepalenia gdy fotografujemy panoramę z przejściem cień / słońce, wysokie pionowe budowle zlokalizowane przy brzegach kadru, lub jadące szybko samochody. Te ograniczenia są jednak związane z samym typem i metodą rejestracji zdjęcia panoramicznego i obwarowania takie występują również w większości aparatów kompaktowych.

Sony Xperia Z2, tak jak jego poprzednicy oferuje możliwość rejestrowania bardzo dobrze generowanych, szerokich panoram. Tutaj panorama zarejestrowana na szczycie Klimczoka w Beskidzie Śląskim.

Sony Xperia Z2 – panorama, Beskid Śląski, szlak z Szyndzielni na Klimczok. Pewnym ograniczeniem dla końcowej jakości zarejestrowanej panoramy są przejścia cień / światło, skutkujące przepaleniem miejsc naświetlonych…

Jeszcze dziś leciwy poprzednik serii „Z” – Sony Xperia S (LT26i) zachwycał pięknymi panoramami.

Rejestrując panoramę, należy pamiętać o jej ograniczeniach, by były one udane, w kadrze nie może się znaleźć szybko poruszający obiekt jak choćby samochód, tutaj przykładowa panorama zarejestrowana Sony Xperia S, pokazująca skutki rejestrowania panoramy gdzie w scenerii pojawił się szybko jadący samochód.

at.15 – Vine

Potencjalnie przydatne i ciekawe narzędzie, pozwala ono nam na rejestrowanie krótkich 6 sekundowych, zapętlonych klipów, a więc zgodnych z ograniczeniami choćby portalu Instagram. Klipy można generować zarówno z ujęć wideo, jak i zdjęć.


artykuł: „Sony Xperia Z2 – nowe możliwości flagowca” / aktualizacja: 19.06.2017 strona 5/9

opracowanie i zdjęcia do artykułu, z wyłączeniem zdjęć akcesoriów (kabla magnetycznego USB, słuchawek MH650c) – Sebastian Nikiel