smartwatch GV09

SPRZĘT / smartwatch GV09 / strona 2/2

Parametry techniczne, tryby pracy, oraz kamera…

Czas na garść parametrów technicznych… garść w przypadku produktów chińskich, sprowadzonych bezpośrednio z tego kraju, nabiera znaczenia dosłownego, jako że jak już wiele razy wspominałem, sprzedawcy generalnie milczą na temat samych podzespołów i użytych materiałów. Nie inaczej jest w przypadku modelu GV09, acz mimo wszystko wygląda to nieco lepiej niż w przypadku smartwatcha U8, gdzie mocno musiałem się natrudzić by ustalić co tak naprawdę znajduje się na pokładzie zegarka.

W modelu zastosowano jeden z popularniejszych w tym segmencie cenowym, jedno rdzeniowy procesor MTK6260A – o taktowaniu 533Mhz. Może się to wydawać mało, acz pamiętajmy że smartwatch ma bardzo prosty i lekki system, o niewielkim apetycie na zasoby. O płynność pracy dba oczywiście nie tylko sam procesor, ale równie ważna pamięć podręczna RAM, której w tym przypadku mamy do dyspozycji 64mb, tu faktycznie mogłoby być nieco lepiej, przydałoby się minimum 256mb, przy czym na obronę zegarka trzeba dodać że nie zauważyłem żadnych przycięć animacji, ani pracy smartwatcha, sporadyczne problemy zdarzały się jedynie podczas prób odtwarzania klipów wideo w formacie Mp4 i rozdzielczości wyższej niż HD, co notabene przy tej wielkości i rozdzielczości ekranu i tak mija się z celem, natomiast już przy rozdzielczości HD, nie występowały żadne problemy. Dotyczy to również przeglądania zdjęć, te o dużej rozdzielczości wczytują się przez kilka sekund, mniejsze, w jakości do Full HD otwierane są natychmiast.

No właśnie ekran… prócz tak oczywistych i ważnych parametrów wpływających na komfort pracy jak procesor i pamięć RAM, równie waży jest ekran. W przypadku modelu GV09 do dyspozycji mamy ekran o przekątnej 1.55 cala, co jest dość powszechną wielkości dla smartwatch-ów ze średniej półki cenowej. Oczywiście ekran taki nigdy nie zapewni dobrego komfortu w korzystaniu z klawiatury, bez względu na to na jakim będzie to urządzeniu, jednak w przypadku wszystkich innych funkcji jest on wystarczający do swobodnego i precyzyjnego nawigowania. Jest to ekran typu pojemnościowego TFT / LCD o rozdzielczości 240x240px, ekran ładnie odzwierciedla kolory, ma też bardzo dobre nasycenia i kontrasty, zachowując poprawną czytelność w słońcu. Pomimo względnie małej rozdzielczości nie widać ząbkowania krawędzi linii, ekran należy więc zaliczyć na plus modelu.

zdjęcia od lewej: Permanentnie pojawiającym się problemem w tanich smartwatch-ach jest brak pełnej i rzetelnej informacji na temat zaimplementowanego w danym modelu wyposażenia. Smartwatch GV09 jest tu chlubnym wyjątkiem, dane umieszczono zarówno na stornach sprzedawców, jak i opakowaniu modelu. / Model wyposażono w dobrej jakości ekran TFT / LCD wielkości 1,55” i rozdzielczości 240x240px.

Smartwatch wyposażono w pamięć wewnętrzną ROM o pojemność 128mb, z tego jednak około 20 zajmuje sam system zegarka, do dyspozycji użytkownika pozostawiając niecałe 110mb. Nie jest to jednak żadnym problemem, gdyż model GV09 wyposażono w slot kart pamięci micro SD, o maksymalnej pojemności do 32GB, tak ilość pamięci z powodzeniem wystarczy na zapisanie ogromnej liczby zdjęć, czy muzyki. Slot ulokowano pod akumulatorkiem, obok slotu kart micro SIM. Dostęp do niego jest więc nieco utrudniony, uważam to jednak za dobre posunięcie, gdyż kart generalnie nie wyjmujemy tak często, a ukrycie jej we wnętrzu smartwatcha eliminuje ryzyko dostanie się przez slot karty wody do wnętrza urządzenia.

Model GV09 wyposażono w duża jak na warunki smartwatcha baterię polimerową, o pojemności 450mAh i napięciu nominalnym 3,7V. Ładowanie baterii odbywa się przez port USB za pomocą komputera, czy laptopa, przy czym dodać trzeba że są dostępne ładowarki sieciowe. Sam proces ładowanie trwa w zależności od stopnia wyczerpania baterii od 1 do 2 godzin, a przy kilkugodzinnym w ciągu dnia użytkowaniu, ograniczonego do kilku krótkich rozmów, oraz korzystania z innych niż komunikacyjne funkcji smartwatcha, starcza ona bez większych trudności na 3 do 4 dni, mi osobiście wystarcza średnio na 5 – 7 dni (ale z wyłączaniem zegarka po zdjęciu z ręki – nie pozostawiając go w stanie czuwania). Czas ten oczywiście radykalnie się zmniejszy jeśli będziemy bardzo dużo rozmawiać za pośrednictwem smartwatcha, wówczas do dyspozycji, według specyfikacji mamy do 6 godzin rozmów, oraz do 8 godzin ciągłego odtwarzania muzyki. Mimo wszystko i te wartości są dobrym osiągnięciem, wszak i smartfon jeśli jest aktywnie wykorzystywany wymaga minimum jednego ładownia każdego dnia.

zdjęcia od lewej: Ładowanie smartwatcha z portu USB laptopa / komputera trwa nie więcej niż godzinę do dwóch (w zależności od stopnia rozładowania baterii). / Kabelek załączony do smartwatcha do USB / micro USB, służący do komunikacji i ładowania, na wyposażeniu brak jednak ładowarki sieciowej.

Ciekawostką smartwatcha GV09 jest wyposażenie go w kamerkę o rozdzielczości 2Mpx, podobnie smartwatch Samsung Gear 2 posiada kamerkę o takiej samej rozdzielczości. W przypadku zegarka GV09 celowo używałem słowa że jest to „ciekawostką” gdyż w praktyce pomimo rozdzielczości natywnej podanej w specyfikacji wynoszącej aż 2Mpx, model GV09 oferuje maksymalną rozdzielczość rejestrowanego zdjęcia równą 640x480px, co w praktyce równa się około 0.5Mpx, zastanawia fakt tak niskiej rozdzielczości zdjęcia przy podawanej w specyfikacji rozdzielczości matrycy… oczywiście nie sposób sprawdzić gdzie leży prawda, możliwe są tutaj dwa rozwiązania, albo specyfikacja kłamie i do czynienia mamy z matrycę 0.3 – 0.5MPx, albo ograniczenie to narzucono celowo ze względu na zdolność obliczeniową procesora. W każdym razie jakość zdjęć jest więcej niż symboliczna i z całą pewnością nie ma nic wspólnego ze zdjęciami wykorzystywanymi w reklamie smartwatcha GV09.

Smartwatch GV09 podobnie jak jego drogi odpowiednik SAMSUNG Gear2 wyposażono w kamerkę. W przypadku modelu GV09 pomimo że posiada ona zarówno funkcję robienia zdjęć, jak i kręcenia klipów wideo, oraz wyposażenia jej w bardzo rozbudowane menu i wiele trybów pracy, w tym elektroniczny zoom, nie posiada ona autofokusu, a oferowana jakość zdjęć o maksymalnej rozdzielczość 640x480ox (i wideo), oraz bardzo niska jakość matrycy eliminują właściwie jej rzeczywistą przydatność. Co gorsza panuje w opisach modelu GV09 duża rozdzielność, jedni podają że jest to matryca o rozdzielczości 1.3Mpx, inni 2Mpx, w każdym razie i tak rozdzielczość i jakość takich zdjęć jest bardzo niska, aparat więc w tym modelu należy traktować wyłącznie jako swoistą ciekawostkę…

Podobnie wideo jest bardzo niskiej jakości, właściwie nie nadające się do wyświetlania na innym od smartwatcha ekranie. Inną poważną wadą aparatu jest w przypadku mojego egzemplarza jego niedbałe złożenie jego elementów. Soczewki obiektywu są przesunięte względem osi otworu w kopercie, co skutkuje stałą i brzydką, zasłaniającą około 1/5 obrazu, prawostronną winietą. Aparat posiada bardzo prostą budowę, nie wyposażono go w autofokus, posiada jednak o dziwo rozbudowane menu trybów pracy:

Ustawienia aparatu:

  • zmiana dźwięku migawki / dźwięk 1, 2, 3 / milczy
  • kompensacja ekspozycji EV o skoku 0,5 EV w zakresie: od +2 do -2 EV
  • zmiana kontrastu: low (niski) / medium (naturalny) / high (wysoki)
  • samowyzwalacz: 5, 10 i 15 sekund

Ustawienia obrazu:

  • zmiana rozdzielczości zdjęcia / wideo: 160x120px, 240x240px, 640x480px
  • zmiana jakości (wielkości pliku) zdjęcia: normalna, wysoka, niska

Balans bieli:

  • automatyczny
  • światło dzienne
  • światło wolframowe
  • światło fluorescencyjne
  • pochmurny dzień
  • światło żarówki

Wybór typu sceny:

  • automatyczny
  • night (noc)
  • Ustawienia efektów (filtrów):
  • normalny
  • skala szarości
  • sepia
  • zielona sepia
  • niebieska sepia
  • negatyw

wybór magazynu / miejsca zapisywania zdjęć (storage):

  • karta pamięci micro SD
  • telefon

Zoom:

  • 4 x zoom (cyfrowy)

Jak więc widać liczba dostępnych trybów pracy aparatu jest bogata, zbliżona wręcz do prostego kompaktu, tym bardziej szkoda że nie ma ona w praktyce żadnego zastosowania zważając na niską jakość otrzymanego zdjęcia… Podobnie rozbudowane menu mamy do dyspozycji w trybie nagrywania wideo, choć podobnie nie ma to w praktyce większego znaczenia. By jednak tak bardzo nie ganić li tylko modelu GV09 dodać trzeba że i jego drogi, markowy odpowiednik model Samsung Gear 2 również wyposażono w kamerkę o matrycy 2Mpx i choć uzyskiwana rozdzielczość zdjęć i ich jakość bije na głowę te z GV09, bo wynosi 1280x720px, to wciąż zdecydowanie za mało by zdjęcia takie miały wartość inną niż do przeglądania na małych ekranach. W przypadku jednak Samsunga Gear 2 aparat został wyposażony w autofokus, oraz możliwość kręcenia wideo z prędkością 30 klatek na sekundę i rozdzielczości HD (1280x720px) co czyni je już znacznie bardziej użytecznymi, trudno też odmówić znacznie lepszej jakości klipom wideo.

Kwestię niskiej jakości obrazu otrzymanego ze smartwatcha GV09 pogarsza w otrzymanym egzemplarzu niedbałe złożenie elementów zegarka – matryca aparatu jest bowiem przesunięta względem osi otworu w kopercie, co skutkuje pojawianiem się dużej, jednostronnej winiety, mankament ten może jednak dotyczyć tylko tego konkretnego egzemplarza. Sama lokalizacja aparatu utrudnia również kadrowanie z nadgarstka, choć ten akurat mankament dotyczy również i drogiego Samsunga Gear2 o identycznie ulokowanym aparacie.

Model GV09 paruje się z smartfonem za pomocą komunikacji bluetooth, posiadając wersję protokołu v3.0, można go parować z telefonami obsługiwanymi przez: Androida, przy czym dla pełnej funkcjonalności powinna to być wersja od 2.3 wzwyż, oraz z smartfonem pod kontrolą systemu iOs. Zmierzona w warunkach domowych skuteczność bluetootha, w pomieszczaniach o wielu ściankach działowych i nośnych, wynosiła do 5m, na otwartej przestrzeni rzeczywiście, zgodnie ze specyfikacją do 10m. Standardowo zegarek posiada również bardzo przydatny tryb anti-lost, model GV09 wyposażono również podobnie jak model Gear 2 w G-sensor (akcelerometr).

Informacja reklamowa ze strony sprzedawców smartwatcha GV09, rekomendują jego łatwe parowanie z urządzeniami większości producentów, wyposażonych w system Android, oraz iOs.

Grzeszkiem tanich smartwatch-ów jest brak awaryjnego resetu urządzenia, co w przypadku jego zawieszenia mogłoby się okazać zbawienne… szczęśliwie sytuację ratuje w modelu GV09 wyjmowana bateria, którą w ostateczności można po prostu odłączyć i w ten sposób zrestartować zegarek (w przypadku modelu U8 który o wiele częściej padał ofiarą „zawieszek” jeśli smartwatch sam się nie odblokował, trzeba było czekać aż…bateria się rozładuje).

By nie wymieniać tutaj, wszystkich dostępnych, a wymieniony na początku opracowania trybów pracy, dość powiedzieć że możliwości jak na tak tanie urządzenie, smartwatcha GV09 są nader rozbudowane, a implementowane układy elektroniczne, tudzież dobrej jakości procesor, oraz 64mb pamięci RAM, dobrze radzą sobie z większością codziennych zadań, a użytkowanie smartwatcha jest przyjemne i komfortowe. Nigdy oczywiście wydajność tak taniego urządzenia nie będzie w stanie osiągnąć poziomu znanego choćby z Gear 2, lecz pamiętajmy że jest to zupełnie inna półka cenowa, pomimo że sam GV09 wygląda jak Gear 2, z całą pewnością nim nie jest…

Aplikacje do obsługi modelu GV09 z poziomu smartphonu…

Cóż…nie będzie to zapewne dla nikogo, kto miał już do czynienia z tanimi smartwatch-ami, że drugim miejscem gdzie wychodzi niedbałe podejście chińskich producentów do międzynarodowej klienteli, jest po problematycznym spolszczeniu interfejsu, brak w pełni spolszczonych i kompatybilnych aplikacji na smartfon.

W przypadku smartwatcha GV09 sytuacja jest podobna, acz mimo wszystko nieco lepsza niż w przypadku modelu U8. Nie ma aplikacji dedykowanej to tego tylko, lub choćby jego linii (gdyż w istocie występuję tutaj kilka odmian tego smartwatcha) dedykowanej aplikacji. W efekcie do dyspozycji mamy dokładnie te same, które testowałem w przypadku modelu U8. Podobnie jak w przypadku każdego innego smartwatcha po sparowaniu ze smartfonem przez bluetootha, nawet bez zainstalowanej aplikacji zewnętrznej do jego obsługi na pokładzie tego ostatniego, większość z podstawowych funkcji działa poprawnie:

  • odbieranie i nawiązywanie połączeń głosowych
  • wysyłanie i odbieranie SMS-ów
  • kopiowanie książki adresowej
  • zegar, stoper, budzik, kalendarz, kalkulator, monitor snu
  • powiadomienia SMS
  • anti-lost
  • krokomierz

Funkcją nie działającą bez dodatkowej aplikacji są:

  • sterowanie migawką aparatu (Remote Control)
  • powiadomienia z messengera / oraz innych aplikacji zewnętrznych
  • przesyłanie plików (zdjęć i wideo) pomiędzy zegarkiem a telefonem
  • obsługa odtwarza muzyki w telefonie / działa tylko odtwarzacz plików zapisanych na zegarku (BT muzyka)

Jak więc widać w większość podstawowych funkcji aplikacje zewnętrzne będą nam zbędne, jednak by wykorzystać, tak przecież udaną i przydatną funkcje jaką jest kontrola migawki aparatu, trzeba poszukać w sklepie Google Play odpowiedniej aplikacji, o czym notabene informuje sam smartwatch po wejściu w tryb aparatu, czy odtwarza muzyki. Zegarek wyposażono też w funkcję Quick Response – po wejściu w którą wyświetlany jest kod QR, który możemy zeskanować za pomocą smartfonu, doprowadzi on nad bezpośrednio do aplikacji w sklepie Google Play – BT Notification.

Również ta aplikacja była testowana w przypadku smartwatcha U8 i również ona z kilku sprawdzonych, pomimo że z anglojęzycznym interfejsem działa poprawnie i najmniej problemowo, podobnie jest w przypadku GV09. Podczas testów dla modelu U8, gdzie odsyłam po szczegóły notorycznym problemem była zdalna obsługa migawki aparatu smartfonu. We wszystkich aplikacjach działała, ale tylko w niektórych udostępniała podgląd na żywo. Wówczas irytował mnie mocno też fakt że używając zdalnej kontroli migawki przez smartwatcha z wykorzystaniem aplikacji zewnętrznej, rejestrowane było zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości 1920×1080px, mając do dyspozycji…20,7Mpx matrycę telefonu (Sony Xperia Z2)… sierdziło mnie to tak bardzo że testowałem jedną po drugiej aplikację, aż z zażenowaniem musiałem zaakceptować fakt że jest to ich cecha wspólna… niestety nie inaczej jest w przypadku aplikacji BT Notification. Trudno dokładnie ocenić co jest tegoż przyczynną, przecież za proces zapisu zdjęcia odpowiada procesor telefonu, nie zegarka, najwyraźniej jest to więc ograniczenie wynikające z samego kodu oprogramowania, w takim przypadku pozostaje mieć nadzieję że z czasem błąd ten zostanie wyeliminowany.

Powszechną bolączką tanich smartwatch-ów, jest brak spolszczonej i w pełni funkcjonalnej aplikacji zarządzając i udostępniającej udostępniającej prawidłową pracę wszystkich multimedialnych funkcji. W ramach poszukiwań tej najlepszej, dla innego taniego smartwatcha – model U8, sprawdziłem kilka dostępnych aplikacji w tym, od lewej: SmartWatchBT4.apk, SMARTWATCH, oraz Mediatek SmartDevice, szczegółowe efekty tych testów znajdziecie w recenzji smartwatcha U8.

Na koniec tej części drobna uwaga, bardzo często użytkownicy tanich smartwatch-ów narzekają że nie otrzymują powiadomień z Facebooka, lub Gmaila. W obu przypadkach (jak i każdej innej podobnej aplikacji) by zegarek mógł je wyświetlać, konieczne jest stałe zsynchronizowanie telefonu z rzeczowymi aplikacjami, oraz pozostawanie w nich zalogowanymi. Drugą przyczyną jest zła konfiguracja ustawień samego smartfonu, należy włączyć udostępnianie (funkcja Throw dla Xperi Z2) bezprzewodowe udostępnianie zawartości smartfonu na innych sparowanych urządzeniach.

Na szczęście w przypadku smartwatcha GV09 sytuacja z dobraniem odpowiedniej zarządzającej aplikacji na smartfon jest ułatwiona. Zegarek wyposażono w funkcję Quick Response wyświetlającą kod QR, który po zeskanowaniu, doprowadzi nas bezpośrednio do aplikacji w sklepie Google Play – BT Notification. Pomimo że i tak aplikacja nie jest spolszczona, jest ona prosta i intuicyjna w obsłudze, nie jest jednak pozbawiona wad, podobnie jak wszystkie testowane wcześniej i ta umożliwia zdalne wykonywanie zdjęć aparatem smartfonu tylko w jakości Full HD (1920 × 1080px).

Sklep Google Play – rekomendowana dla modelu GV09 aplikacja BT Notification:

Sklep Google Play – inne testowane aplikacje obsługujące smartwatcha U8 i testowane dla modelu GV09:

.

Bo diabeł tkwi w szczegółach…

Dokonując ostatecznej oceny tego modelu, powtórzę że należy pamiętać że pomimo iż wygląda on jak Gear 2 – nim nie jest, co staje się oczywiste gdy zaglądniemy obu smartwatch-om pod „maskę”. Szaleństwem byłoby zakładać że za ułamek ceny modelu Gear 2, nawet biorąc pod uwagę barbarzyńskie korporacyjne praktyki windowania cen w imię logo marki, bez pokrycia w rzeczywistych kosztach produkcji, że model GV09 będzie w stanie z nim konkurować pod względem wydajności, co zostało już zasygnalizowane powyżej.

  Smartwatch GV09 / cena około 80zł Smartwatch Samsung Gear 2 / średnia cena od 900 do 1000zł
Procesor MTK6260A Brak danych
Liczba rdzeni 1 2
Taktowanie 533Mhz 1GHz
RAM 64mb 512mb
ROM 128mb 4GB
Aparat 2.0Mpx 2.0Mpx
Wielkość ekranu 1,55 cala 1,63 cala
Rozdzielczość ekranu 240x240px 320x320px
Typ ekranu pojemnościowy TFT / LCD Super AMOLED
Slot kart pamięci TAK / do 32GB NIE
Slot kart SIM TAK / micro SIM NIE

Smartwatch GV09 jest przedstawicielem produktów reprezentujących kompromis pomiędzy jakością, wydajnością, a ceną, co dobrze ilustruje powyższe zestawienie, stąd wzbierając produkt tańszy, trzeba być świadomym jego ograniczeń wynikających z tegoż kompromisu.

Wpadki się zdarzają…

W chwili rozpoczęcia pisania tej recenzji, a nie wiedząc jeszcze o tym jak złożone będzie to zadanie, by nakreślić jak najpełniejszy obraz smartwatcha GV09, w tekście nie miały się znaleźć żadne niuanse wynikające z jakości wykonania prócz nieszczęsnego złego złożenia kamerki, jako że wszystko przecież działało prawidłowo… tak było to czasu gdy w sposób zupełnie niezawiniony z mojej strony, nagle poczułem że smartwatch zjeżdża mi z nadgarstka… szczęśliwie byłem w bluzie i zegarek zatrzymał się wewnątrz rękawa.Okazało się że pękł pasek… zadziwiające zważając na miejsce uszkodzenia, a był nim rejon mocowania do koperty. I znów wyszła na jaw zupełnie nierozumiana przeze mnie skomplikowana konstrukcja i nietypowe mocowania do kopert takich pasków. Nie wiadomo dlaczego, z jakich powodów, prócz chyba celowego utrudnienia wymiany takiegoż paska, posiadają one niestandardowe tulejki, łączniki, jak i szerokości. Gdyby były to rozwiązania klasyczne, znane ze zwykłych zegarków sportowych wymiana takiego paska byłaby drobiazgiem nie nadwyrężającym kieszeni… tu jednak mamy z paranoidalną sytuacją gdy pasek do markowego smartwatcha może kosztować nawet… kilkaset złotych! Za kawałek gumy, sprzączkę, lub inny system zapięcia… jest to kolejny dobry przykład naginania ceny do marki, nijak mającej się do wartości produktu. Niestety nie inaczej jest w przypadku modelu GV09, którego mocowanie do koperty składa się aż z czterech elementów, dwóch krótkich metalowych trzpieni, plastikowego, profilowanego uchwytu, w którym zaciskany jest po włożeniu w szczelinę koperty sam pasek, a następnie blokowany trzpieniami. Co gorsza również szerokość okazała się niestandardowa, jako że wynosi aż 27mm przy kopercie i 22mm przy sprzączce.

Poirytowany że przez taki drobiazg smartwatch został „uziemiony” rozpocząłem poszukiwania zamiennika, szybko okazało się że jest to nie lada problem, znów więc wyszła na jaw mała dbałość o klienta już po zakupie zegarka, brak aplikacji, kłopoty ze spolszczeniem, oraz brak części… wreszcie udało mi się takie paski znaleźć za cenę od 12 do 15$, czyli niewiele niższa od ceny całego smartwatcha, wychodzi więc na to że korzystniej jest kupić drugi, dysponując już jednym w charakterze „dawcy części”…

Pomimo że model GV09 został starannie i z dobrej jakości materiałów wykonany, w moim akurat egzemplarzu doszło do niezawinionego przeze mnie, samoczynnego zerwania się paska… usterka zdawałoby się banalna i potencjalnie łatwa do usunięcia, okazał się nie lada kłopotem… szybko bowiem wychodzi na jaw całkowity brak serwisu dla tego typu produktów. W trakcie poszukiwań nowego paska okazało się że ich cena może być taka sama, a nawet wyższa od ceny samego smartwatcha…

Dodać też uczciwie trzeba że uszkodzenie to było wynikiem nie tyle złej jakość materiałów, co niskiej jakości montażu (jak w przypadku kamerki), na szczęście póki co sprawę załatwił klej „kropelka”, co nie zmienia jednak faktu że takie rzeczy mieć miejsca nie powinny…

Wrażenia z użytkowania – podsumowanie…

Model GV09 poza usterką paska, która nie wpływała na funkcjonalność samego smartwatcha, służy mi bezawaryjnie i bezproblemowo od kilku miesięcy. Zdarzało się że był narażony na lekki deszcz, jak i na „opalanie” podczas sierpniowych upałów. Użytkowałem go zarówno w górach, nad jeziorem, jak i w mieście. Dotychczas nigdy też nie zaskoczył mnie poważnym „zawieszeniem”, nie wymagał resetu (przez wyjęcie baterii), bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich zdań telekomunikacyjnych. Model ten z całą pewnością nie jest wolny od wad, lecz oceniając go pamiętajmy że mamy do czynienia z kompromisem, co wiąże się z koniecznością akceptacji pewnych niuansów, jak wolniejsza praca, mniejsza wydajność, problemy z serwisem.

Podsumowując jednak jego zalety, wśród których najpierwszą jest symboliczna wręcz cena, która z pewnością będzie spadać wraz z pojawianiem się nowszych modeli, dobrą jakość materiałów, design, oraz ogólną funkcjonalność, z całą pewnością smartwatch jest godną rozważenia alternatywą dla bardzo drogich modeli sygnowanych logami znanych marek.

Pomimo niemiłej usterki paska, oraz problematycznej funkcjonalności aparatu fotograficznego, smartwatch GV09 ze swoją płynną pracą, wieloma użytecznymi trybami, dobrym wykończeniem i eleganckim designem wart jest rozważenia zakupu. Model bezproblemowo służy mi podczas wypadów w góry, jak i w codziennym miejskim użytkowaniu, biorąc jednak pod uwagę problematyczny serwis, może warto dołożyć i zakupić ten sam smartwatch GV09 jednak sprzedawany pod marką OVERMAX model Touch, gdyż wówczas ewentualne implikacje wynikające z podobnej, lub innej awarii, spadają na serwis firmy sprzedającej.

Zapewne brak tu jeszcze stwierdzenia czy go więc polecam? W chwili obecnej, co nader jest powszechną praktyką, o czym często klienci nie wiedzą, model ten został „przejęty” przez markę OVERMAX, która sygnując go swoim logiem, wprowadziła go na rynek pod nazwą Touch. Na jego pokładzie znajdziemy dokładnie te same podzespoły, takie samo pozostało również wzornictwo, zmienił się jedynie oczywiście cena… średnia cena rynkowa tego modelu to kwota od 220 do 300zł i tu kryje się odpowiedź na pytanie czy polecam model GV09.

Tak oczywiście polecam, acz jeśli stać nas na wydanie 150zł więcej, warto zakupić go pod szyldem marki OVERMAX, gdyż pomimo że otrzymujemy dokładnie ten sam produkt, zmartwienie serwisu i gwarancji przestaje być naszym problemem, a staje się firmy mającej swoje punkt serwisowe na terenie polski, warto więc dla spokoju ducha wybrać ten właśnie wariant.

Zalety:

  • niska cena
  • bardzo dobry stosunek jakość / cena
  • niska waga
  • atrakcyjny design
  • dobrej jakości materiały
  • stabilna i względnie szybka praca urządzenia
  • wydajny procesor
  • slot kart pamięci
  • slot kart micro SIM
  • funkcja samodzielnego telefonu
  • szeroki wachlarz dodatkowych funkcji
  • wydajna bateria 450 mAh
  • szybki czas ładowania
  • łatwe parowanie
  • folia ochronna na ekran
  • obsługa najnowszej wersji bluetootha
  • w większości poprawna współpraca z urządzeniami z systemem Android od wersji 2.3

Wady:

  • brak pełnego spolszczenia
  • zdalna obsługa spustu migawki tylko dla rozdzielczości zdjęcia w jakości 1920x1080px
  • kłopot ze zdobyciem zamiennego paska
  • niedbałe złożenie elementów zegarka (może dotyczyć tylko tego egzemplarza)
  • brak serwisu
  • słuchawki o niskiej jakości dźwięku

Zapraszam do oglądnięcia krótkiego klipu przedstawiającego obsługę i funkcję smartwatcha, oraz jego specyfikację techniczną.

.

Data i miejsce zakupu:

  • 10.05.2015, online – platforma handlowa AliExpress

Cena w chwili zakupu:

  • 21$ (około 80zł dla ceny dolara 3,8zł)

Opracowania powiązane:

Przydatne linki:


SPRZĘT / smartwatch GV09 / strona 1/2

tekst ,opracowanie i zdjęcia (z wyłączeniem wariantów modeli, kolorystycznych, oraz screenów aplikacji): Sebastian Nikiel

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu. Niniejsza recenzja nie powstała na zamówienie firm trzecich, nie była również przez takowe sponsorowana.