Sławkowski Szczyt

Beskid Śląski / Stary Smokowiec – Slavkovska Vyhliadka – Slavkovska Vyhliadka – Slavkovska Vyhliadka – Stary Smokowiec

Trasa:

Stary Smokovec (Stary Smokowiec) – Rozcestle pod Slavkovskym Stitom (Rozstaje pod Sławkowskim Szczytem) 1356m n.p.m – Slavkovska Vyhliadka 1531m n.p.m – Śtrbavy Hreben (Sławkowski Grzebień) – Kralovsky Nos (Królewski Nos) 2273m n.p.m – Sedlo Pod Nosem (Królewska Przełęcz) – Królewskie Wrótka – Slavkovsky Stit (Sławkowski Szczyt) 2452m n.p.m – Królewskie Wrótka – Sedlo Pod Nosem (Królewska Przełęcz) – Kralovsky Nos (Królewski Nos) 2273m n.p.m – Slavkovska Vyhliadka 1531m n.p.m – Rozcestle pod Slavkovskym Stitom (Rozstaje pod Sławkowskim Szczytem) 1356m n.p.m – Stary Smokovec (Stary Smokowiec)

Szlaki:

Kraj: Słowacja

Pasmo: Tatry Wysokie

Cel:

  • Sławkowski Szczyt 2452m n.p.m

Czasy przejść:

  • Stary Smokowiec – Rozstaje pod Sławkowskim Szczytem – 1 godzina 30 minut / szlak:
  • Rozstaje pod Sławkowskim Szczytem – Slavkovska Vyhliadka – Sławkowski Grzebień – Królewski Nos – Królewska Przełęcz – Królewskie Wrótka – Sławkowski Szczyt – 3 godziny 45 minut / szlak:
  • Sławkowski Szczyt – Królewska Przełęcz – Królewski Nos – Sławkowski Grzebień – Slavkovska Vyhliadka – Rozstaje pod Sławkowskim Szczytem – 2 godziny 45 minut / szlak:
  • Rozstaje pod Sławkowskim Szczytem – Stary Smokowiec – 1 godzina 10 minut / szlak:

Łączny czas przejścia trasy:

  • 9 godzin 10 minut

Start:

  • centrum Starego Smokowca

Meta:

  • centrum Starego Smokowca

.

Opis i charakterystyka trasy:

Sławkowski Szczyt – jeden z siedmiu udostępnianych dla turystyki, szczytów powyżej 2000 metrów, w Słowackich Tatrach Wysokich. Szczyt obecny od wielu wieków w legendach i podaniach ludowych, a przez długi czas uważany za najwyższy ze szczytów tatr. Jak głosi podanie, szczyt miał być dawniej wyższy o około 300 metrów (miałby wówczas 2752 m n.p.m.) jednak uległ on obniżeniu w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, które jakoby nawiedziło go w 1662 roku. Dowodem na jego wystąpienie miały być zbocza masywu, pokryte rumoszem i złomem skalnym, oraz sama forma szczytu, z charakterystycznym ściętym wierzchołkiem. I choć oczywiście współczesne badania geologiczne nie potwierdziły tej hipotezy, szczyt o dużych walorach krajobrazowych, oraz poznawczych, ze wszech miar wart odwiedzenia.

Trasę zaczynamy, jak w przypadku szlaku do Śląskiego Domu (ze Starego Smokowca), od dotarcia do centrum miasta – Stary Smokowiec, w rejon węzłów szlaków, zlokalizowanego powyżej stacji elektryczki (elektrycznej kolejki między miastowej). Tam wchodzimy na zaczynający się tu, szlak niebieski, który poprowadzi nas od początku do końca, aż na Sławkowski Szczyt i z powrotem. W literaturze można natrafić również na inną możliwość, która może być rozsądną alternatywą dla osób słabej przygotowanych fizycznie, lub po prostu chcących skrócić szlak. Możliwość ta dotyczy wyjazdu kolejką szynową na Siodełko (Hrebienok), dalej podążając za czerwonymi znakami dojście do miejsca przecięcia ze szlakiem niebieskim w rejonie Rozstai Pod Sławkowskim Szczytem (około 30 minut), następnie podążając już za niebieskimi znakami. Opcja ta skraca szlak o około godzinę.

zdjęcia od lewej – Widok na panoramę Słowackich Tatr Wysokich, ze Sławkowskim Szczytem (po lewej) oraz Łomnice, widziany z wioski Nowa Lesna. / …prowizoryczne śniadanie przed startem na szlak w Starym Smokowcu.

Poniższy opis dotyczy wariantu podążania od początku do końca za niebieskimi znakami. Mijając ostatnie zabudowania Starego Smokowca, szlak podąża przez pierwsze kilkanaście minut wzdłuż toru naziemnej kolejki szynowej na Siodełko. W miejscu tych szlak będzie prowadził głównie otwartym terenem. Następnie odbije w lewo, wkrótce wprowadzając nas do świerkowego lasu. Na tym odcinku szlak będzie się niezbyt ostro, jednak nieustająco piął do góry, powoli nabierając wysokości.

W dalszym przebiegu szlak będzie prowadził w większości lasem. Po około godzinie doprowadzi nas do miejsca wypływu źródeł, które ze względu na ich ilość (niektóre okresowo) nazywane jest Pięć Źródeł. Dalej szlak zakręcając w lewo, następnie lawirując, trawersując zalesiony stok, doprowadzi nas do węzła szlaków. W miejscu tym z naszym szlakiem przecina się szlak czerwony, wspomniany powyżej, prowadzący z Siodełka do Śląskiego Domu. Dotarcie w ten rejon powinno nam zając nie więcej niż 1 godzinę 30 minut.

Ruszając dalej, szlak zakręca lekko w prawo, wyprowadzając nas na krawędź granicy lasu. Pojawi się kosodrzewina. Szlak trawersując zbocza Sławkowskiego nadal będzie kierował się w prawo, trzymając się w pobliżu granicy drzew. Coraz częściej świerki, będą ustępować kosodrzewinie, która w końcu zdominuje pejzaż. Kilkanaście minut później szlak wyprowadzi nas skraj Sławkowskiego Grzebienia, na widokową skałę noszącą dawniej nazwę Maksymilianka 1530 m n.p.m. (Słowacka nazwa: Slavkovska Vyhliadka). Znajduję się tam niewielka platforma widokowa z metalową barierką, zabezpieczająca nas przed około kilkudziesięcio metrową przepaścią. Roztacza się z niej majestatyczny widok na masyw Łomnicy (2634 m n.p.m.), Dolinę Staroleśną, Czerwoną Ławkę (2352 m n.p.m.), oraz Lodowy Szczyt (2462 m n.p.m.). Równocześnie jest to ostatnie miejsce do którego możemy „legalnie” i bezpiecznie dojść podczas zaleganie pokrywy śnieżnej, w okresie zimowego zamknięcia szlaków słowackich tatr wysokich.

Z platformy szlak zakręca ponownie w lewo, kierując się na wiodący ku szczytowi, Sławkowski Grzebień. Początkowo ścieżka będzie wiodła zakosami, wśród kosówki, po rumoszu skalnym, dalej wyprowadzając na poprzerastane kępami traw, osypiska skalne i piarżyska. Odcinek ten ze względu na znaczne nachylenie, tendencje do osuwania, oraz ruchome głazy jest dość męczący. Warto zwrócić uwagę na fakt, że szlak którym podążamy prowadzi nas kolejno poprzez wszystkie, dobrze tu widoczne piętra roślinne, aż do piętra wysokogórskiego.

Znajdziemy się w pobliżu ostrza grani Sławkowskiego Grzebienia. Tu jednak szlak odbije w lewo, przechodząc na południowe zbocza grani, by po chwili prowadzać po rumoszu skalnym, wyprowadzić nas z powrotem na krawędź grzebienia. Tu otworzą się ponownie przed nami wspaniałe widoki na tatry wysokie i Dolinę Staroleśną. Panorama stopniowo będzie poszerzać swój zakres, wraz z nabieraniem przez nas wysokości.  Szlak wznosząc się, prowadząc wśród skał, to będzie opuszczał zasadnicze ostrze grani, skręcając na południe, to znów na nie powracał.

Po ostatnim z zakrętów na południe, szlak zakręci w prawo, kierując nas na charakterystyczny skalny garb, noszącego nazwę Królewski Nos – 2273 m n.p.m. (Kralovsky Nos). Jest to mało wybitna formacja skalna, po przejściu której zejdziemy na płytkie siodło – Królewską Przełęcz. Od chwili wejścia na Królewski Nos, otwiera się przed nami widok na nasz główny cel – Sławkowski Szczyt. Widok ten tworzy złudne wrażenie bliskości szczytu. Wrażenie to będzie nam towarzyszyć podczas większości dalszej drogi, gdy tym czasem z miejsca tego czeka nas jeszcze około 40 – 50 minut, żmudnego podchodzenia, wśród rumoszu skalnego i ogromnych znacznie zerodowanych bloków skalnych. Zanim dotrzemy do samego szczytu musimy pokonać po drodze z Królewskiej Przełęczy, kolejne siodło noszące nazwę – Królewskie Wrótka.

Mijając Królewskie Wrótka, czeka nas już krótki, szczytowy odcinek, wzdłuż zasadniczego grzbietu Sławkowskiego. Początkowo szlak przechodzi znacznie na prawą, północną stronę grzbietu, ponownie otwierając przed nami niezwykle obszerną panoramę na tatrzańskie szczyty, by po chwili zakręcić w lewo, wracając w przebiegu do linii głównej masywu. Chwilę potem docieramy na właściwy szczyt Sławkowskiego – 2452 m n.p.m.

zdjęcia od lewej: Platforma widokowa na skale Maksymiliance (Slavkovska Vyhliadka) – 1531m n.p.m / Przerwa na wspinaczkę 😉 / Podejście pod Królewski Nos (Kralovsky Nos) – 2273 m n.p.m.

Widok ze szczytu, w kierunku Tatr Wysokich, należy do jednego z najokazalszych, z wszystkich jakie możemy zobaczyć z pośród udostępnianych dla turystów słowackich szczytów, powyżej 2000 metrów. Jest to możliwe głównie dzięki znacznemu oddaleniu masywu Sławkowskiego od głównych wierzchołków tatr wysokich. Panorama obejmuję swym zasięgiem (patrząc w prawo) pierwszoplanowo: wierzchołki otaczające Dolinę Staroleśną w tym: Staroleśny, Świstowy, Jaworowe Szczyty, Pośrednia Grań, Lodowy, Czerwona Ławka, na drugim palnie: Śnieżny, Łomnica, Baranie Rogi. W odleglejszym planie, na wprost, Rysy, bardziej po lewej Mała Wysoka, oraz ograniczający znacznie widok na Tatry Zachodnie masyw Gerlacha. W kierunku przeciwnym, część Doliny Wielickiej, oraz Dolinę Sławkowską, a przy dobrej widoczności dostrzeżemy również zabudowę Popradu. Bliżej „Drogę Wolności” (szosę) wijącą się u podnóża Tatr, oraz rozsiane wzdłuż niej kolejne podtatrzańskie miejscowości, od Tatrzańskiej Łomnicy, aż po Szczyrbskie Jezioro.

Sławkowski Szczyt (Slavkovsky Stit) 2452m n.p.m

Ze szczytu powracamy tą samą trasą którą tu weszliśmy. Dotarcie na Sławkowski ze Starego Smokowca, w wariancie opisanym przez mnie powinno nam zająć około 5 godzin 15 minut. Zejście z oczywistych względów jest nieco krótsze, powinniśmy je pokonać w około 4 godziny (3 godziny 55 minut według czasu przewodnikowego).

Dostępność trasy:

Trasa od Slavkovskiej Vyhliadki (platforma widokowa na skale Maksymilianka) dostępna jak inne szlaki powyżej linii schronisk w Słowackich Tatrach, w okresie od 15.06. – 31.10. Szlak pozbawiony trudności technicznych, bez drastycznej ekspozycji. Czyni go to właściwym dla młodszych turystów, oraz turystyki rodzinnej, należy tu jednak pamiętać że jest to szlak o dużej deniwelacji i licznych długich podejściach, przez co nużący,  wymagający dobrego przygotowania kondycyjnego.

Ostrzeżenia:

Szlak o bardzo dużej deniwelacji wysokości (Stary Smokowiec 990 m n.p.m. – Sławkowski Szczyt 2452 m n.p.m.) wynoszącej 1462 m, co sprawia że jest męczący, wymagający dobrego przygotowania kondycyjnego od turysty. Ze względu na brak cieków wodnych powyżej granicy lasu, należy zabrać ze sobą odpowiednio duży zapas napojów. Od momentu wyjścia ponad granicę lasu, trasa pozbawiona szybkiej możliwości odwrotu, wiodąca otwartymi stokami i graniami skalnymi, w związku z czym zawsze należy zabierać ze sobą dodatkową ciepłą, oraz przeciwdeszczową odzież. Ze względu na powyższe, oraz długość ogólną szlaku, warto pamiętać o sprawdzeniu wcześniej prognozy pogody.

Przydatne:

Ze względu na fakt że akcje ratunkowe, oraz jakakolwiek forma pomocy medycznej w górach jest na Słowacji płatna – wskazane jest aby przed wyjazdem w Tatry Słowackie wykupić dla siebie i rodziny dodatkowe ubezpieczenie pokrywające w razie nieszczęśliwego wypadku, koszty akcji, w przeciwnym przypadku może nas spotkać przykra niespodzianka, gdy zostaniemy poproszeni o uiszczenie rachunku za taką akcję. Rachunku który może być bardzo wysoki. Dlatego zachęcam do jej wykupu. Większość z towarzystw ubezpieczeniowych oferuje tego typu usługę, należy jednak zwrócić uwagę na realną wysokość do jakiej towarzystwo ubezpieczeniowe zgadza się pokryć koszt udzielenia nam pomocy, oraz w jakiego typu działalności górskiej jest ona ważna.

Sam korzystam ze sprawdzonego przeze mnie towarzystwa ubezpieczeniowego Elvia. Oferują oni bardzo atrakcyjną cenę za ubezpieczenie, oraz elastyczność warunków w zależności od rodzaju działalności w górach, wszystkie formalności można załatwić w kilka minut w sieci, a polisa jest ważna niezwłocznie po dokonaniu i zarejestrowaniu przelewu, od dnia przez nas wskazanego. Polisę można wykupić nawet na jeden dzień, a gwarantowany w niej dodatkowy pakiet usług, w tym ubezpieczenie bagażu, sprawia że jest ona dobrą propozycją dla ludzi aktywnych.

Elvia: www.elvia.pl

.

Przydatne linki:

.

Ważne telefony:

  • Horska Służba (Słowackie Górskie Pogotowie Ratownicze) – 18 300

.


opis trasy:  Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt

ilość stron: 1  /  aktualizacja: 30.05.2017 / opracowanie: Sebastian Nikiel

W opracowaniu wykorzystano fotografię pochodzące z zasobów Wikipedii. Udostępniane w ramach publicznej licencji o prawach autorskich GNU Free Documentation License wersja 1.2, lub nowsza. Dziękuję autorom za ich udostępnienie. Niniejszych zdjęcia, oraz zawarte w artykule materiały wolno rozpowszechniać, kopiować, oraz tworzyć dzieła pochodne, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych, oraz zachowaniem informacji o autorze i ich pochodzeniu. Autorzy zdjęć: ToSter

Informacja: autor dokłada wszelkich starań aby opis danej trasy był jak najbardziej wiarygodny i szczegółowy, przy czy nie ponosi odpowiedzialności za zmiany danych zawartych w opisie, to jest dostępności punktów gastronomiczny, kolejek, typu i jakości oznakowania szlaków oraz ich przebiegu i tym podobnych, jak i skutków złej oceny własnych umiejętności i przygotowania fizycznego, oraz zmian charakterystyki szlaku ze względu na panujące warunki pogodowe.

Informacje prawne: cytaty i informacje o opisywanych obiektach, lub miejscach, wykorzystano w opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego omówienia poruszanych wątków, pozostających w związku z jego głównym tematem.

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org