Rabka – Stare Wierchy – Turbacz – Kowaniec

Gorce / Rabka Zdrój – Bacówka na Maciejowej – Stare Wierchy schronisko PTTK – Turbacz – Kaplica Papieska – Kowaniec

Trasa:

Rabka Zdrój / stacja PKP – Maciejowa 815m n.p.m. – Bacówka PTTK na Maciejowej 852m n.p.m. – Jaworzyna Ponicka 995m n.p.m. – Stare Wierchy Schronisko PTTK 980m n.p.m. – Obidowiec 1106 m.n.p.m. – Rozdziele 1198m n.p.m. – Turbacz 1310m n.p.m. – Schronisko PTTK pod Turbaczem 1283m n.p.m. – Kaplica Papieska – Bukowina Miejska 1143m n.p.m. – Kowaniec przystanek PKS

Szlaki:

kraj: Polska 

pasmo: Gorce

ilość dni: dwa

Cel:

  • Bacówka PTTK na Maciejowej 852m n.p.m
  • Stare Wierchy Schronisko PTTK 980m n.p.m.
  • Turbacz 1310m n.p.m.

Czasy przejść:

  • dzień I
    • Rabka Zdrój – Maciejowa – czas przejścia: 1 godzina 30 minut / szlak:
    • Maciejowa – Bacówka na Maciejowej – czas przejścia: 20 minut / szlak:
    • Bacówka na Maciejowej – Jaworzyna – Stare Wierchy schronisko PTTK – czas przejścia: 1 godzina 5 minut / szlak:
    • Stare Wierchy schronisko PTTK – Obidowiec – czas przejścia: 45 minut / szlak:
    • Obidowiec – Rozdziele – czas przejścia: 1 godzina 10 minut / szlak:
    • Rozdziele – Turbacz – schronisko PTTK pod Turbaczem – czas przejścia: 45 minut / szlak:
  • dzień II
    • Schronisko PTTK pod Turbaczem – Kaplica Papieska na polanie Wisielakówka – czas przejścia: 15 minut / szlak:
    • Kaplica Papieska na polanie Wisielakówka – Bukowina Miejska – czas przejścia: 30 minut / szlak:
    • Bukowina Miejska – Kowaniec przystanek PKS – czas przejścia: 1 godzina / szlak:

Łączny czas przejścia trasy:

  • dzień I
    • 5 godzin 35 minut
  • dzień II
    • 1 godzin 45 minut

Dystans:

  • dzień I
    • Rabka Zdrój – Maciejowa – dystans: 4,4
    • Maciejowa – Bacówka na Maciejowej – dystans: 1,2
    • Bacówka na Maciejowej – Jaworzyna – Stare Wierchy schronisko PTTK – dystans: 3,6
    • Stare Wierchy schronisko PTTK – Obidowiec – dystans: 2,3
    • Obidowiec – Rozdziele – dystans: 2,5
    • Rozdziele – Turbacz – schronisko PTTK pod Turbaczem – dystans: 1,9
  • dzień II
    • Schronisko PTTK pod Turbaczem – Kaplica Papieska na polanie Wisielakówka – dystans: 1,3
    • Kaplica Papieska na polanie Wisielakówka – Bukowina Miejska – dystans: 2,4
    • Bukowina Miejska – Kowaniec przystanek PKS – dystans: 3,9

Łączny dystans:

  • dzień I
    • 16 km
  • dzień II
    • 7,6 km

Start:

  • Rabka Zdrój – stacja PKP

Meta:

  • Kowaniec – gmina obok Nowego Targu / pętla autobusowa PKS

.

Opis i charakterystyka trasy:

Naszą trasę rozpoczynamy od dotarcia przed budynek stacji PKP w Rabce Zdrój. Czerwony szlak którym będziemy się poruszali przez pierwszą połowę trasy należy do głównego szlaku beskidzkiego, przebiega on tuż przed budynkiem stacji PKP. Przed głównym wejściem do stacji, na placu znajduje się charakterystyczny pomnik dedykowany „Dzieciom Świata” tam też znajdziemy pierwsze czerwone znaki. Udajemy się za nimi na drugą stronę jezdni, dalej brukowaną drogą do pod górę, w kierunku miejskiego parku zdrojowego. Niedługo potem trafimy na tablicę z informacjami turystycznymi.

Znajdują się tam również opisy szlaków, w tym naszego czerwonego. Szlak prowadzi nadal poprzez piękny park, obok fontanny, oraz pomiędzy drewnianymi budynkami dawnych sanatoriów i domów zdrojowych. Szlak wijąc się po parkowych ścieżkach, przeprowadzi nasz do kolejnej asfaltowej drogi. Idziemy nią za znakami kilkadziesiąt metrów, po czym należy przejść jezdnię, oraz skręcić w lewo w kolejną drogę prowadzącą ostro do góry. Po prawej miniemy spory budynek Górnośląskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci.

zdjęcia od lewej: przed budynkiem stacji PKP w Rabce Zdrój na tle pomnika dedykowanego „Dzieciom świata” / …pard zdrojowy w Rabce Zdrój

Droga będzie nadal się wznosić, szlak będzie nas wiódł meandrami, kilka razy skręcając, aż opuści definitywnie drogę brukowaną i przejdzie w drogę gruntową. Przez pewien czas będziemy jeszcze poruszać się pomiędzy zabudowaniami, przez cały czas pod górę, powoli nabierając wysokości. Po około 30 minutach znajdziemy się na bardzo widokowym odcinku szlaku, prowadzącym otwartymi polami rolnymi, w kierunku pobliskiego lasu i wzniesienia. Gdy tam dotrzemy czeka nas wyczerpujące podejście pod Tatarów (710 m.n.p.m.) po którym szlak da nam trochę odetchnąć.

Po kilkuset metrach szlak znów wyrwie pod górę. Na tym odcinku definitywnie opuścimy już cywilizację. Będziemy poruszać się głównie poprzez lasy świerkowe i mieszane, przeplatane mniejszymi i większymi polanami. Kolejne podejście wyprowadzi nas na Maciejową 815 m.n.p.m., dotarcie tu powinno nam zająć jakieś 1 godzinę i 30 minut. Po kilkunastu minutach łagodnego podejścia opuścimy las i dotrzemy do rozległej polany Przysłop, na skraju której stoi Bacówka PTTK na Maciejowej (852 m.n.p.m.). Bacówka, zbudowana w podobny sposób do popularnych Moskalówek (bacówek takich jak te na Rycerzowej i Krawcowym Wierchu), posiada bardzo stylowe i ciepłe wnętrze, doskonałą kuchnię, co zapewne zawdzięcza miłej obsłudze i gospodarzowi obiektu. Przy dobrych warunkach pogodowych widać z niej piękną panoramę na Tatry i Babią Górę.

…opuszczając centrum Rabki Zdrój, podążając w stronę bacówki na Maciejowej szlak prowadzi wzdłuż polnej drogi pośród malowniczych pól i łąk

Z bacówki wyruszamy kontynuując wypad czerwonym szlakiem. Czeka nas teraz podejście pod Jaworzynę Ponicką 995 m.n.p.m. Z niej pozostało nam około 20 minut do Przełęczy Pośrednie (918 m.n.p.m.) skąd po kolejnych kilkunastu minutach dotrzemy na kolejną rozległą polanę na której stoi schronisko PTTK Stare Wierchy (980m m.n.p.) W miejscu tym krzyżuje się kilka szlaków. W schronisku, panuję prawdziwie górska atmosfera, pomimo jego bliskości do cywilizacji i czasem przypadkowych gości. Odbywa się też tam wiele cyklicznych imprez górskich, warto w nim na chwilę przysiąść.

Bacówka PTTK na Maciejowej 852 m n.p.m.

Kiedy już zdecydujemy się na dalszą drogę, ruszamy dalej czerwonym szlakiem, wraz z którym przez pewien czas będzie podążał szlak zielony. Czeka nas teraz sporo podejść, z których pierwsze zaraz na starcie ze Starych Wierchów wyprowadzi nas po około 45 minutach na szczyt Obidowiec 1106 m.n.p.m., na którym nasz szlak rozstanie się ze szlakiem zielonym. Stąd stopniowo nabierając wysokości, zdobywając po drodze kilka szczytów: Giecka, Kocurka, zbliżamy się do podejścia do szczytu Rozdziele 1198 m.n.p.m. Po jego osiągnięciu czeka nas chwila oddechu, będziemy szli przez względne wypłaszczenie. Dotarcie do tego miejsca powinno nam zająć około 1 godziny i 10 minut.

Niedługo potem dotrzemy do miejsca skąd doskonale widać już masyw Turbacza. Porasta go charakterystyczny zniszczony las świerkowy, w którym prowadzi się nasady i prowadzi równocześnie prace wyrębowe. Widok robi przygnębiające, jednak i niezwykłe wrażenie. Ostro wznoszący się stok, nad którym górują martwe ostańce drzew. Tutaj też krzyżuje się mnóstwo ścieżek, dróg zrębowych i dojazdowych do schroniska pod Turbaczem, tutaj też przyjdzie nam podjąć decyzję czy kontynuujemy trasę bezpośrednio poprzez szczyt Turbacza, czy jednak omijamy go skracając pozostały odcinek szlaku o 25 minut i unikając męczącego podejścia pod Turbacz.

zdjęcia od lewej: Schronisko PTTK Stare Wierchy 980m m.n.p. / …ostatnie podejście pod szczyt Turbacza

Zapewne większość z nas ruszy dalej na Turbacz, w końcu to on był głównym naszym celem, jednak muszę tutaj przestrzec że odradzam osobom nie znającym tych terenów bezpośredni atak na szczyt w złych warunkach pogodowych, przy złej widoczności. Jest to spowodowane faktem że podejście które nas czeka wiedzie w znacznej części przez zniszczone połacie lasu, gdzie bardzo trudno odnaleźć szlak, sprawę dodatkowo pogarszają liczne ścieżki i drogi zrębowe krzyżujące się ze szlakiem, może to łatwo doprowadzić do sytuacji w której stracimy orientację i zgubimy szlak. Jeżeli właśnie w takich mglistych warunkach znaleźliście się w tym miejscu, o wiele łatwiej będzie Wam podejść za ścieżką rowerową (również oznakowana na czerwono) do miejsca gdzie skrzyżuje się ona ze szlakami zielonym, niebieskim i żółtym, które zaprowadzą Was wprost do schroniska PTTK pod Turbaczem.

Schronisko PTTK pod Turbaczem i malownicze hale za nim…

W schronisku można spokojnie odpocząć i zostawiając zbędny bagaż, na lekko podejść na szczyt Turbacza, co nie powinno zająć więcej niż 20 – 25 minut. Od tej strony podejście jest nieporównywalnie lżejsze, prowadzi obok drewnianej chatki muzeum Turystyki Górskiej, lasem świerkowym, oraz już blisko szczytu martwym lasem który widzieliśmy wcześniej. Dla pozostałych którzy mieli szczęście i trafili w murowaną pogodę, lub znają te tereny pozostaje mocno dające w kość podejście pod szczyt Turbacza. Może ono zająć około 40 – 50 minut.

Początkowo szlak poprowadzi wspomnianym lasem, jednak szybko wyprowadzi nas na otwartą przestrzeń, gdzie często będziemy zmuszeni manewrować pomiędzy ściętymi lub połamanymi drzewami. Na odcinku tym raczej nie spotkamy się ze znakami, pozostaje nam intuicja i droga na azymut. Powinniśmy się kierować cały czas do góry, kierując się lekko w lewo w kierunku widocznego za koroną drzew szczytu. Po dłuższej walce ponownie wejdziemy w zdrowszy las, gdzie z powrotem pojawią się znaki, będziemy już wówczas bardzo blisko szczytu. Po kilku kolejnych minutach znajdziemy się na szczycie.

Sam szczyt Turbacza 1310 m.n.p.m. w pewnym stopniu rozczarowuje, można by się spodziewać czegoś więcej po mocnym podejściu niż to co tam zastajemy…w większości szczyt jest porośnięty drzewami nie pozostawiając zbyt wiele aby dostrzec jakiś widok, na środku stoi stary betonowy obelisk i to właściwie wszystko. Ze szczytu schodzimy czerwonym szlakiem kierując się do schroniska PTTK Turbacz 1283 m.n.p.m. Zejście początkowo o znacznym spadku szybko przechodzi w łagodny deptak, powoli sprowadzając na do wymienionego schroniska. Jest to ten sam szlak, który opisywałem przy wariancie dojścia wpierw do schroniska, a potem na szczyt. Samo schronisko jest dużym obiektem, o bardzo charakterystycznym wyglądzie, zbudowane z drewna i kamienia. Posiada ponad 100 miejsc noclegowych o stosunkowo umiarkowanych cenach. Z tarasu przed schroniskiem w pogodny dzień można dostrzec piękną panoramę na Podhale, Pieniny, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. W pewnym stopniu wynagrodzi nam to marne widoki ze szczytu. W okolicy schroniska znajduje się największy węzeł szlaków w całych Gorcach.

zdjęcia od lewej: Szczyt Turbacza 1310m n.p.m. / wschód słońca widziany z okien Schroniska pod Turbaczem

Miejsce to ciszy się dużą popularnością ze względu na stosunkowo łatwy dostępność, oraz jego umiejscowienie przy szlaku Papieskim. Ze schroniska mamy wiele możliwości zejść, ja proponuję kontynuowanie trasy szlakiem żółtym, który pozwoli nam odwiedzić Kaplicę Papieską na polanie Wisielakówka. Powinniśmy dotrzeć do niej po około 15 minutach. W miejscu tym w małej kaplicy w drugą niedzielę sierpnia rokrocznie odbywa się Święto Gór. Jest to również piękny punkt widokowy.

Dalej szlak prowadzi nas partiami grzbietowymi, głównie poprzez rozległe polany i hale na kolejny bardzo widokowy szczyt Bukowina Miejska 1143 m.n.p.m., dojście tu powinno nam zająć około 30 minut. Od samego schroniska pod Turbaczem szlak prowadzi nas łagodnie w dół, ta tendencja utrzyma się już do samego końca naszej trasy. Szlak będzie nas prowadził lasem świerkowym, coraz częściej przechodzącym w liściasty, przeplatany pięknymi, charakterystycznymi przecież dla Gorców polanami i halami.

…zejście z Turbacza w kierunku Kowańca

Po około 1 godzinie szlak wyprowadzi nas pomiędzy zabudowaniami gminy Kowaniec, gdzie klucząc pomiędzy budynkami doprowadzi nas do pętli autobusowej, obok kościółka, na której znajduje się przystanek PKS. Jeżdżą stamtąd dość regularnie PKS do Nowego Targu, skąd łatwiej o dalsze połączenie. Tak kończy się nasz szlak, trasa piękna i zapewne warta odwiedzenia, prowadząca nas w większości skrajem Gorczańskiego Parku Narodowego.

Dostępność trasy:

Trasa dostępna przez cały rok, przy każdych warunkach pogodowych. Zimą mogą się przydać rakiety.

Ostrzeżenia:

W złych warunkach pogodowych, lub podczas załamań pogody należy zachować dużą ostrożność w okolicy masywu szczytowego Turbacza. Od strony Rozdziale z której prowadzi czerwony szlak, masyw porasta zdewastowany las świerkowy i mieszany, w którym prowadzi się często roboty wyrębowe. Szlak przecina gęsta sieć dróg zrębowych, mogących utrudnić orientację, mogą one spowodować pobłądzenie, tym bardziej że szlak nie jest w na tym odcinku najlepiej oznakowany, znaki pojawiają się rzadko, oraz mogą wprowadzać w błąd.

W zimie trzeba się liczyć z trudnymi warunkami na tym odcinku, zalecam wówczas raczej pominięcie szczytu Turbacz i zakończenie trasy w schronisku pod Turbaczem, skąd dużo łatwiej i bezpieczniej można dostać się w ciągu 25 minut na szczyt.

.

Przydatne linki:

Ważne telefony / e-mail:

  • GOPR numer alarmowy: 985 lub 601 100 300
  • międzynarodowy numer ratunkowy: 112
  • Bacówka PTTK na Maciejowej: 696 590 538 / 18 44 757 29
  • Schronisko PTTK na Starych Wierchach: 888 915 846
  • Schronisko PTTK pod Turbaczem: +48 18 266-77-80 / 602 118 889

.


opis trasy:  Rabka Zdrój – Bacówka na Maciejowej – Stare Wierchy schronisko PTTK – Turbacz – Kaplica Papieska – Kowaniec

ilość stron: 1  /  aktualizacja: 18.08.2017 / opracowanie: Sebastian Nikiel

Informacja: autor dokłada wszelkich starań aby opis danej trasy był jak najbardziej wiarygodny i szczegółowy, przy czy nie ponosi odpowiedzialności za zmiany danych zawartych w opisie, to jest dostępności punktów gastronomiczny, kolejek, typu i jakości oznakowania szlaków oraz ich przebiegu i tym podobnych, jak i skutków złej oceny własnych umiejętności i przygotowania fizycznego, oraz zmian charakterystyki szlaku ze względu na panujące warunki pogodowe.

Informacje prawne: cytaty i informacje o opisywanych obiektach, lub miejscach, wykorzystano w opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego omówienia poruszanych wątków, pozostających w związku z jego głównym tematem.

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org