kubek Promis TMF-C06

SPRZĘT / kubek termiczny Promis TMF-C06

  • Typ / nazwa: kubek termiczny
  • Model: TMF-C06
  • Producent: Promis
  • Waga: 250 g (wraz z pokrywką)
  • Materiały: stal nierdzewna / tworzywo sztuczne
  • Wnętrze: tworzywo sztuczne
  • Pojemność: 450 ml
  • Pokrywka: nakręcana / zdejmowana z tworzywa z otworem do picia
  • System otwierania: automatyczny korek z otworem do picia
  • Izolacja: powietrze
  • Uchwyt: brak
  • Gwarancja: producenta / dwa lata
  • Cena zakupu / producenta: 19,90zł
  • Inne: spód wyposażony w piankową (tworzywo sztuczne) stopkę przeciwdziałającą ślizganiu kubka / logo producenta i grafika grawerowana na kubku
    Dostępne kolory: srebrny + czarna pokrywka

Przeznaczenie:

Lekki o dużej pojemności kubek termiczny, przeznaczony do podtrzymywania temperatury napojów zimnych i gorących w warunkach domowych, oraz podczas podróży.

Tytułem wstępu…

Prosty model kubka termicznego, polskiej firmy Promis specjalizującej się w sprzedaży polskich i zagranicznych marek produkujących sprzęt AGD, ale też mającej w swej ofercie produktu własne, jak choćby omawiany kubek model TMF-C06. Pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy w jego przypadku jest estetyczne, tu typowe dla marki Promis, opakowanie, kolejną wysoka estetyka i jakość wykonania kubka. Model posiada popularny, jednobryłowy kształt, bez zewnętrznego uchwytu, co z pewnością ułatwia przewożenie go w uchwycie samochodowym. Kolejną cechą która zwraca uwagę po wzięciu do ręki to niska waga kubka wynosząca 250g, pojemność modelu to 450ml.

Od wyglądu, szczególnie w przypadku kubków termicznych, ważniejszą wykładnią ich jakości jest oczywiście zdolność do termoizolacji, wynikająca z jego budowy, oraz użytych materiałów. W przypadku kubka TMF-C06 mamy do czynienia pod tym względem z mariażem dobrej jakości materiałów, oraz ascetycznego rozwiązania technologicznego. Model posiada bardzo prostą budowę, składa się z zewnętrznej okładziny, wykonanej z szczotkowanej stali, oraz wewnętrznego kubka wykonanego z tworzywa sztucznego. Obie warstwy łączą się ze sobą za pomocą śrubki, ulokowanej w jego podstawie i przykrytej okładziną ze sprężystej pianki, dobrze przeciwdziałającej ślizganiu się kubka po zróżnicowanych powierzchniach.

zdjęcie po lewej i w środku: Kubek Promis TMF-C06 posiada smukłą jednobryłową formę, wyposażono go w podstawkę z miękkiego pianki, przeciwdziałającej ślizganiu / zdjęcie po prawej: model posiada prostą budowę, zewnętrzny płaszcz ze stali szczotkowanej, oraz wewnętrzny z tworzywa sztucznego, wadą takiego rozwiązania jest brak pełnej szczelności izolatora, którym tu jest powietrze…

Konstrukcja tego typu ma poważne wady, gdyż pomimo teoretycznej obecności warstwy rozdzielającej obie części, tudzież wkładu od poszycia zewnętrznego, nie są one szczelne, co oznacza że izolacją jest zwykłe, o temperaturze otoczenia powietrze… ten właśnie czynnik sprawia że zdolność do długotrwałego utrzymywania niskiej, lub wysokiej temperatury napoju jest raczej mierna, choć nie ekstremalnie niska, mieści się raczej w przeciętnej dla takiego typu kubków. Na korzyść modelu działa fakt że producent nie kłamie w tej kwestii i wyjątkowo rzetelnie podaje wartości zdolności termoizolacji, które według specyfikacji wynoszą 2 – 4 godzin. Pokrywa się to bardzo dobrze z moimi własnymi testami gdzie spadek temperatury od wartości początkowej wynoszącej 90,3°C plasował się średnio na poziomie 25°C w ciągu godziny, z tym że największy spadek występował pomiędzy pierwszą a drugą godziną, a najwolniejszy pomiędzy czwartą, a piąta. Użyteczna wartość temperatury, powyżej 45°C utrzymywała się tylko przez około trzy godziny. Nie jest to wynik zły, porównywalny z innymi tanimi kubkami testowanymi, lecz z pewnością też nie jest wybitny, zważając na fakt że testy prowadzony był w temperaturze pokojowej bliskiej 20°C, co oznacza że w przypadku użytkowania w niskich temperaturach na zewnątrz, zdolność do podtrzymania ciepła przez kubek Promis TMF-C06 byłaby znacznie niższa… nie sprawdzi się on więc w tej roli podczas górskich, czy terenowych wojaży zimą, lub jesienią, ale z pewnością już może okazać się wystarczający podczas użytkowania w warunkach domowych, lub okazjonalnych terenowych, lecz raczej w temperaturach powyżej 15°C. Również i tu producent nie kłamie i takie właśnie wytyczna mu granice użytkowania, zastrzegając również że kubek nie zapewnia pełnej szczelności, co wynika z informacji zakazującej jego transportu w pozycji pochylonej.

właściwości termoizolacyjne:
czas: temperatura:
+ 0 (start / temperatura początkowa) 90,3°C
+ 60 minut 63,8°C
+ 150 minut 47,4°C
+ 210 minut 40,3°C
+ 270 minut 35,2°C
+ 330 minut 31,4°C
temperatura otoczenia 19,8°C

Kubek Promis TMF-C06 – test zdolności do utrzymania ciepła napoju, zdjęcia od góry od lewej: start, + 60 minut, + 150 minut, + 210 minut, + 270 minut, + 330 minut

Prócz typu izolatora, oraz budowy kubka, kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na zdolność do utrzymania ciepła, ale też i komfortu użytkowania, jest funkcjonalność i budowa zakrętki. W przypadku kubka TMF-C06 mamy do czynienia z dość popularnym rozwiązaniem, jest to nakręcany korek z tworzywa sztucznego, wyposażony w otwór do picia, otwierany za pomocą zlokalizowanego po środku przycisku, który zwalnia zaślepkę otworu do picia. System tego typu sprawdza się generalnie poprawnie. Kolejnym i równie ważnym elementem są uszczelki, tu zastosowano dobrej jakości uszczelki sylikonowe. Można by pomyśleć że skoro kubek wyposażono w dobre uszczelki, oraz nakręcany korek nie powinno być problemów z jego szczelnością, co akurat ważkie ma znacznie podczas transportu, na tym polu jednak mam dość spore zastrzeżenia…

Po pierwszym napełnieniu kubka i potrząśnięcia nim szybko okazało się że model najzwyczajniej… przecieka w rejonie uszczelki pod korkiem. Nieco skonsternowany zdjąłem korek wytarłem starannie uszczelki i gwint, po czym ponownie dokręciłem, jednak już nie do końca. Tym razem próba wypadła pomyślnie, kubek zachował pełną szczelność. Po bliższych oględzinach szybko okazało się że sprawcą pierwotnego przecieku są właśnie uszczelki, które jeśli zbytnio zostaną uciśnięte odkształcają się i przepuszczają napój. Wniosek jest tu oczywisty by korek nakręcać starannie, oraz z wyczuciem, nie dokręcając go na siłę.

Model wyposażono w popularny typ automatycznego korka z tworzywa sztucznego, oraz dobrej jakości sylikonowe uszczelki, te ostatnie jednak mogą sprawiać kłopoty podczas zakręcania, czynność tą trzeba wykonać starannie by uszczelka pod korkiem nie uległa odkształceniu.

Po lewej korek w pozycji zamkniętej, po prawej otwartej

Podsumowanie…

Z pewnością kubek Promis TMF-C06 nie jest modelem zapewniającym bardzo długie utrzymywanie temperatury napojów, nie jest też szczególnie odporny mechanicznie, a i ze szczelnością mogą pojawiać się problemy… z pewnością jest to jednak model bardzo rzetelnie i uczciwie opisany przez samego producenta, nie próbującego wmawiać klientom zalet których on nie posiada, jest to prosty, funkcjonalny model kubka, przeznaczony do codziennego użytkowania, przede wszystkim w warunkach domowych, oraz okazjonalnych na świeżym powietrzu. Model ma też i ważne zalety, wśród których jest z pewnością estetyka, wykonanie, niska waga, pojemność i przede wszystkim niska cena.

Zalety:

  • dobry stosunek jakości do ceny
  • duża pojemność
  • stabilność
  • staranne wykonanie
  • rzetelny opis cech przez producenta
  • niska cena
  • niska waga

Wady:

  • problematyczna szczelność

Przydatne linki:

strona marki:

www.promis.pl

 

.


tekst ,opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 –www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu. Niniejsza recenzja nie powstała na zamówienie firm trzecich, nie była również przez takowe sponsorowana.