kubek MUGSY

SPRZĘT / kubek termiczny MUGSY

  • Typ / nazwa: kubek termiczny
  • Model: MUGSY
  • Dystrybutor: TermoKubki
  • Waga: 300g (wraz z pokrywką)
  • Materiały: stal nierdzewna / tworzywo sztuczne
  • Wnętrze: stal nierdzewna
  • Pojemność: 450ml
  • Pokrywka: nakręcana z zaworkiem upustowym i ruchomą zaślepką
  • System otwierania: manualny korek, wykonany z tworzywa, wyposażony w uszczelki i uchylaną klapkę skrywającą otwór do picia
  • Podwójne ścianki: TAK
  • Izolacja: próżnia techniczna
  • Uchwyt: brak
  • Gwarancja: 24 miesiące
  • Kolor: ciemno zielony
  • Inne warianty kolorystyczne: TAK / kawowy, stalowy (bez malowania)
  • Cena sprzedaży / strona dystrybutora (www.termokubki.com.pl):
    • ciemno zielony – 59,00zł
    • kawowy – 64,50zł
    • stalowy (bez malowania) – 48zł
    •  
  • Do testów dostarczyła firma TermoKubki.com.pl

Przeznaczenie:

Lekki, wykonany z wysokiej jakości materiałów, o dużej pojemności, kubek termiczny, przeznaczony do podtrzymywania temperatury napojów gorących, jak i zimnych, w warunkach domowych, oraz podczas podróży.

Tytułem wstępu…

Po niedawnej recenzji innego nadesłanego przez sklep TermoKubki, modelu kubka termicznego – T-READY (recenzję znajdziecie <<tutaj>>), czas przetestować kolejny z kubków termicznych z ich oferty, tym razem model o nazwie MUGSY i pojemności 450ml. Przyznam tu na wstępie że model ten startuje do testu z trudnej pozycji, świeżo bowiem mam w pamięci rewelacyjne wręcz parametry termoizolacji kubka T-READY, który dosłownie zmiażdżył pod kątem zdolności do utrzymania temperatury transportowanego napoju, inne kubki, w tym renomowanych producentów. Z niełatwej więc pozycji przyszło kubkowi MUGSY startować w szranki, serdecznie zapraszam do lektury recenzji jak w tej rywalizacji poradził sobie wymieniony model, jak wypadł na tle innych kubków dostępnych na rynku, oraz jakie są jego mocne i słabe strony.

Wygląd i budowa…

Otrzymany przeze mnie model kubka termicznego MUGSY posiada malowanie w kolorze ciemnej, wojskowej zieleni, co ważne jest to malowanie proszkowe, które jest znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, od standardowych powłok malarskich. Kubek posiada prostą, wręcz ascetyczną budowę, jest to jednorodna smukła metolowa forma lekko rozszerzająca się ku górze, zwieńczonej pozornie cienkim, wkręcanym korkiem. Pozornie gdyż po jego wyjęciu – wykręceniu, szybko okaże się że wcale taki mały to on nie jest, o tym jednak więcej będzie poniżej gdy przyjrzymy się jego budowie.

MUGSY nie posiada żadnego uchwytu, w praktyce jednak nie tylko nie jest to wada, lecz zaleta, jako że jego wyeliminowanie zniosło również konieczność stosowania połączenia pomiędzy poszyciem kubka, a uchwytem, a takie punkty zawsze fatalnie wpływają na szczelność w ujęciu zdolności do termoizolacji. Model trzyma się w ręce wygodnie, co ważne, co potwierdziły przeprowadzone testy, nawet napełniony wrzątkiem, poszycie nie nagrzewa się na tyle by uczynić jego trzymanie niekomfortowym.

Kubek termiczny MUGSY cechuje się prostym, nowoczesnym designem.

Na wyróżnienie zasługuje również fakt, który pośrednio określa klasę kubka, że również wnętrze modelu wykonano z szczotkowanej stali, pomiędzy płaszczem zewnętrznym, a wewnętrznym znajduje się przestrzeń z próżnią techniczną, pełniącą rolę izolatora. To sprawdzone i najlepsze w chwili obecnej rozwiązanie, umożliwiające uzyskanie wysokich parametrów termicznych. Cecha ta jest bardzo istotna z punktu widzenia użytkownika, gdyż znacząco rozszerza spektrum możliwych zastosowań, jest to równocześnie cecha odróżniająca MUGSY od modeli wyposażonych w płaszcz wewnętrzny z tworzywa sztucznego, łączonego śrubą w dnie z poszyciem zewnętrznym. Również na spodzie kubka nie natrafimy na żadne widoczne ślady łączeń, blach została szczelnie i dokładnie spasowana na zakładką. Modelu MUGSY nie wyposażono w popularną podkładkę z pianki EVA na dnie, przeciwdziałającą ślizganiu się kubka, trudno to jednak poczytywać za jego wadę, wszak również taka podkładka ma swoje wady, wśród których jest tendencja do nasiąkania wodą, a z czasem kruszenia i odklejania, powoduje ona również kłopoty przy myciu i jest dość wrażliwa na oddziaływanie mechaniczne. Zważając na potencjalne „terenowe” zastosowanie modelu MUGSY brak takiej podkładki zdaje się być jak najbardziej trafioną decyzją, acz trzeba zachować nieco większą uwagę użytkując go na śliskich powierzchniach, jak choćby blat kuchenny. Kubek MUGSY dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych, omawianym ciemno zielonym, kawowym i stalowym (bez malowania).

Model MUGSY wykonano z wysokiej jakości materiałów, kubek posiada podwójne ścianki, a samo połączenia, widoczne wewnątrz zostało precyzyjnie wygładzone, podobnie dół nie posiada żadnych widocznych, naruszających integralność płaszcza połączeń, wszystko to zapewnia bardzo dobrą izolację transportowanego napoju.

Omówiliśmy zasadniczą część kubka, czas na jego mniejszy element, ale o równie wielkiej wadze – korek, bowiem to właśnie, co zawsze podkreślam, one są prawdziwą bolączką wszystkich bez wyjątku termosów i kubków, to bowiem korek ma najwalniejszy wpływ na szczelność, utrzymanie ciepła (lub zimna) napoju, oraz komfort użytkowy danego modelu, inaczej mówiąc na nic nawet najbardziej wymyślny kubek, czy termos, jeśli wyposaży się go w słabej jakości korek. Kubek MUGSY wyposażono w ciekawie rozwiązany, wykonany z dobrej jakości tworzyw sztucznych korek. Jest to prosta i skuteczna konstrukcja, osobiście lubię takie rozwiązania, im bowiem konstrukcja jest prostsza tym mniej podatna będzie na usterki i w tym przypadku przepuszczanie cieczy.

Kubek wyposażono w prosty, szczelny, wkręcany, wykonany z dobrej jakości tworzyw korek. Profil klapki korka osłaniający otwór do picia i odpowietrzający, wyposażono dodatkowo w sylikonowe uszczelnienie, doskonale dopasowane do ich kształtu.

Oceniając korek z zewnątrz wydaje się że ma on bardzo małe rozmiary, że jest wyjątkowo płytki, wrażenie to jednak szybko mija po jego wykręceniu, gdy okazuje się że blisko 2/3 jego wysokości znajduje się wewnątrz kubka MUGSY. Korek co ważne jest wkręcany, nie wciskany, rozwiązanie takie zawsze zapewni znacznie lepszą szczelność, szczególnie w przypadku transportu, tudzież użytkowania w terenie. Ten właśni gwint zajmuje ponad połowę wysokości korka, jego górna, widoczna po wkręceniu część, najważniejsza z punktu widzenia komfortu użytkowania, wyposażona jest w prosty mechanizm zamykający otwór do picia, oraz drugi odpowietrzający – jest to uchylna klapka, wykonana z takiego samego jak całość tworzywa. Na klepce, po stronie wewnętrznej, dodano silikonowe uszczelki, dopasowane kształtem do otworów które ma zamykać. Pomyślano również o tak wydawałoby się mało istotnym detalu jak blokada klapki w pozycji otwartej, po jej skrajnym odchyleniu do tyłu, wpasowuje się ona w specjalnie wyprofilowany rant, uniemożliwiając samoczynne opadanie, co znów przyda się podczas użytkowania terenowego, szczególnie jadąc samochodem.

Klapkę zamykającą otwory do picia i odpowietrzający, otwiera się poprzez odciągnięcie haczyka z rantu korka, element ten zapewnia dobrą szczelność i dobrze chroni przed samoczynnym otwarciem klapki podczas transportu kubka, jednak jego otwarcie wymaga użycia nieco siły. Tylna część korka została tak wyprofilowana by po odciągnięciu klapku blokowała się w powstałym rancie.

Dolny część krawędzi korka, tuż poniżej rantu korka, wyposażono w grubą, sprężystą uszczelkę, w kolorze samego korka, uszczelka ta doskonale uszczelnia połączanie pomiędzy korkiem, a kubkiem – pod jednym ważnym warunkiem, o czym należy pamiętać – że został on dokręcony z właściwą siłą, ściślej aż uszczelka lekko się rozpłaszczy, uszczelniając połączenie. Po właściwym zakręceniu, oraz zabezpieczeniu klapki w pozycji zamkniętej, korek podczas testów, dość nawet brutalnych, podczas wielokrotnego z siłą wstrząsania, otwierania, zamykania i znów wstrząsania, korek okazał się zapewniać bardzo wysoką szczelność, ani razu nie doszło do wycieku, nawet małego, w związku z czym kubek ze spokojnym sumieniem mogę zarekomendować do użytku nie tylko w warunkach domowych, lecz także w podróży, oraz podczas wypadów terenowych.

zdjęcie po lewej: Pod rantem zewnętrznej części korka kubka MUGSY znajdziemy grubą, sprężystą uszczelkę zapewniającą szczelne połączanie z kubkiem. / zdjęcia w środku i po prawej: Korek kubka MUGSY jest konstrukcją prostą, bez żadnych podatnych na usterkę elementów, co wróży jego długą bezawaryjną pracę…

Bo materiały i budowa to tylko faktografia – czyli faktyczna zdolność do termoizolacji…

Czasem bywa tak że nawet po najlepiej wykonanym, z wysokiej jakości materiałów kubku, czy termosie, po którym możemy się spodziewać że zapewni nam on najwyższą szczelności i skuteczność do termoizolacji, w testach praktycznych dany model skrajnie nas rozczaruje, pomimo że są to produkty znanych marek… jak było w przypadku kubka MUGSY? Przyznam się że z pewną dozą niepewności i obaw podchodziłem do tej części testu, mając w pamięci niedawny rewelacyjny wynik kubka T-READY, który zmiótł konkurencje pod tym względem, okazując się zapewniać doskonałą termoizolację.

Jako że jednak testu takiego przecież pominąć nie wolno, wszak to on właśnie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości kubka, przystąpiłem do wielogodzinnych, trwających łącznie ponad 11 godzin, testów zdolności do utrzymania zarówno ciepła, jak i zimna przez kubek MUGSY. Dodatkowo, jednak to już jakoby poza samym zasadniczym testem, zmierzyłem temperaturę napoju po 21 godzinach, poniżej w tabeli znajdziecie szczegółowe wyniki testów, tu świadczącymi o zdolności do utrzymania ciepła napoju.

kubek  MUGSY pomiar zdolności do podtrzymania temperatury napoju
l.p. GODZINA POMARU / + GODZIN TEMPERATURA:
1 20:30 / START 94,9 °C
2 21:30 / +1 godzina 80,4 °C
3 22:30 / +2 godziny 69,1 °C
4 23:30 / +3 godziny 62,3 °C
5 24:30 / +4 godziny 57,1 °C
6 1:30 / +5 godzin 51,8 °C
7 2:30 / +6 godzin 48,7 °C
8 3:30 / +7 godzin 48,0 °C
9 4:30 / +8 godzin 43,3 °C
10 5:30 / +9 godzin 40,3°C
11 6:30 / +10 godzin 38,8°C
12 16:30 / +21 godzin 27,6 °C
TEMPERATURA OTOCZENIA 21°C

Test zdolności kubka MUGSY do utrzymania wysokiej temperatury napoju wypadł pomyślne, znacznie lepiej niż w przypadku wielu kubków o porównywalnej cenie.

Jak widać kubek MUGSY pomimo moich obaw w kontekście wcześniejszego testu, wypadł doprawdy nieźle, nieco gorzej od modelu T-READY, wciąż jednak znacznie lepiej od przeciętnych wyników kubków o porównywalnej cenie, przekraczając nawet wartości osiągane przez niektóre markowe modele jak EKSJO marki Fjord Nansen, czy kubek ze średniej półki TMF-C06 marki Promis, tak jak w poprzednim teście, poniżej zamieszczam dane porównawcze kubka MUGSY i dwóch wymienionych modeli innych producentów, plus testowany niedawno model T-READY.

DANE PORÓWNAWCZE TERMOIZOLACJI DLA RÓŻNYCH KUBKÓW
l.p. GODZINA POMARU / + GODZIN MARKA / TEMPERATURA:
    PROMIS model TMF-C06 FJORD NANSEN model EKSJO T-READY MUGSY
1 +1 godzin 90,3°C 92°C 95,4 °C
94,9 °C
2 +2 godzin 63,8°C 80°C 86,7 °C 80,4 °C
3 +3 godzin 47,4°C 55°C 80,9 °C
69,1 °C
4 +4 godzin 40,3°C 46°C 76,0 °C 62,3 °C
5 +5 godzin 35,2°C 38°C 71,8 °C 57,1 °C
6 +6 godzin 31,4°C 29°C 67,1 °C 48,7 °C
TEMPERATURA OTOCZENIA: 19,8°C 18,0°C / 19,0°C 21°C 21°C

Jak widać z powyższego zestawienia kubek MUGSY podobnie jak T-READY, pomimo że wypadł nieco słabiej, nadal znacząco przebija inne modele kubków, zapewniając bardzo wysoką zdolność do utrzymania ciepła napoju, czas teraz na odwrotny test zdolności do utrzymania niskiej temperatury transportowanego napoju, wszak w lecie, gdy żar leje się z nieba, niewielu z nas pomyśli o spożywaniu gorącego napoju… ten test przeprowadzony został na próbie blisko 8 godzin, co bardzo ważne, w warunkach wysokiej temperatury otoczenia bo wynoszącej aż 26,5°C, podczas których model okazał się doprawdy bardzo dobrze radzić sobie z utrzymaniem niskiej temperatury, co ciekawe zdolnością nawet skuteczniejszą niż do utrzymywania ciepła…

kubek  MUGSY pomiar zdolności do podtrzymania temperatury napoju
l.p. GODZINA POMARU / + GODZIN TEMPERATURA:
1 13:45 / START
9,8°C
2 14:45 / +60 minut 11,1°C
3 15:45 / +120 minut 12,4°C
4 17:15 / +210 minut 14,2°C
5 18:30 / +285 minut 15,3°C
6 20:00 / +375 minut 16,2°C
7 21:30 / +465 minut 17,3°C
TEMPERATURA OTOCZENIA 26,5°C

Równie istotną, a często zaniedbywaną w testach przez producentów jest zdolność kubka do utrzymania niskiej temperatury i tu model MUGSY wypadł bardzo dobrze.

MUGSY w ternie – czyli testy praktyczne…

Tak dobrze wykonany, z wysokiej jakości materiałów kubek, o doskonałych parametrach termoizolacji, oraz przede wszystkim szczelny aż się prosił o to by przetestować go nie tylko w warunkach domowych, lecz również terenowych. Stąd kubek MUGSY towarzyszył mi podczas kilku wypadów z aparatem w pobliskie mi zielone tereny, na wielogodzinne „foto-łowy”, odwiedził też ze mną dwukrotnie szlaki Beskidu Śląskiego, gdzie akurat ze względu na panujące srogie upały, w temperaturze powyżej 31°C kubek zapewniał mi dostęp do zimnego napoju, chłodzącego moje przegrzane ciało na górskich szlakach.

Kubek MUGSY towarzyszył mi podczas dwóch wypadów w góry, wówczas jako że panowały bardzo wysokie temperatury model transportował zimny, orzeźwiający napój, z zadania tego wywiązał się on znakomicie. Tu po lewej kubek MUGSY w schronisku na Szyndzielni, po prawej autor w schronisku na Koziej Górce (Beskid Ślaski).

W każdym z tych testów model okazał się bardzo komfortowy w użytkowaniu, oraz zapewniający bardzo dobrą ochronę zarówno wysokiej, jak i niskiej temperatury, w tym drugim przypadku, o czym pisałem już powyżej nawet nieco skuteczniejszą. Jednym mankamentem, choć nie jest to absolutnie żadna wada konstrukcyjna, lecz po prostu szczegół wymagający przyzwyczajenia, jest konieczność użycia dość dużej siły do otwarcia klapka zamykająca otwór do picia. Równocześnie jednak właśnie ten opór jest skutecznym zabezpieczeniem przed samoczynnym jej otwarciem, gdy kubek spoczywa w plecaku, lub torbie.

Tak jak omawiany wcześniej model T-READY, również kubek MUGSY towarzyszył mi podczas „foto-wypadów” w pobliskie zielone tereny, gdzie udostępnił mi gorącą kawę podczas oczekiwania na zachody słońca, oraz porannych wędrówek łąkami i polami…

Drugim z górskich wypadów podczas których kubek MUGSY miał okazję cieszyć mnie przenoszonym zimnym napojem był wypad w Beskid Śląski, na Malinowską Skałę, tego dnia kubek przeszedł prawdziwy chrzest bojowy, gdyż temperatura powietrza skończyła do blisko 35°C (w cieniu!), również wówczas na przestrzeni około 5 godzin kubek zachował niską temperaturę napoju. Tu od lewej: widok z Malinowskiej Skały w stronę Doliny Zimnika, po prawej autor na Malinowskiej Skale.

Podsumowanie…

Dobra zdolność do utrzymania wysokiej temperatury napoju, jeszcze lepsza w przypadku utrzymywania temperatury niskiej, świetne wykonanie z wysokiej jakości materiałów. Proste, nowoczesne wzornictwo, połączone z równie prostym – jednak szczelnym i wygodnym korkiem, do tego spora pojemność, trzy warianty kolorystyczne i niska waga własna – oto kubek MUGSY… jaka więc może być moja opinia po ustaleniu wszystkich tych faktów? Cóż nie zdziwi zapewne że jest ona jak najlepsza, model wykazał się nieco gorszą co prawda zdolnością do utrzymania ciepła, niż wcześniej testowany kubek T-READY, wciąż jednak wykazuje on skuteczność o wiele wyższą od przeciętnej innych kubków, czasem znacznie droższych. Jeśli więc poszukujecie uniwersalnego kubka o dużej pojemności, do użytku zarówno w domu, podróży samochodem, czy wypadów w teren, model MUGSY z całą pewnością będzie dobrym wyborem.

zdjęcia od lewej: Pierwszy wypad z kubkiem, tu autor na szczycie Szyndzielni (Beskid Śląski) / „foto-wypad” wodospad na potoku Barbara, w Dolinie Wielkiej Łąki w Wapienicy

Zalety:

  • bardzo dobra termoizolacja
  • podwójne ścianki
  • wielogodzinna zdolność do utrzymania wysokiej temperatury napoju
  • wielogodzinna zdolność do utrzymania niskiej temperatury napoju
  • wysokiej jakości materiały
  • prosty, bezawaryjny, funkcjonalny i szczelny korek
  • wysoka jakość wykonania
  • wzorowy stosunek cena / jakość
  • duża pojemność
  • niska waga
  • prosty, nowoczesny design
  • długi okres gwarancji (24 miesiące)

Wady:

  • brak

Uwagi:

  • wymagające użycia siły otwarcie klapki otworu do picia

Przydatne linki:

.

do testów dostarczyła firma:

autor serdecznie dziękuję sklepowi TermoKubki

za udostępnienie do testów kubka termicznego MUGSY

.


tekst ,opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu. Niniejsza recenzja nie powstała na zamówienie firm trzecich, nie była również przez takowe sponsorowana.