GórFanka powraca w Karakorum

RECENZJE / tytuł: „GórFanka powraca w Karakorum” autor: Anna Czerwińska

  • Tytuł: „GórFanka powraca w Karakorum”
  • Autor: Anna Czerwińska
  • Rok wydania: wydanie I / Warszawa 2011 rok
  • Data premiery: Listopad 2011
  • Ilość stron: 224
  • Rodzaj okładki: miękka
  • Ilustracje: tak / kolorowe i czarno – białe
  • Papier: wysokiej jakości papier kredowy
  • Średnia cena: od 26 zł do 32zł (na dzień 09.04.2012)
  • Wydawnictwo: Annapurna
  • Skład książki: klejona
  • Wymiary książki: 145 x 210 mm
  • Numer ISBN: 978-83-61968-10-8

 

Przyznam się że z pewnym niepokojem i niepewnością sięgałem po kolejną część cyklu „GórFanka” Anny Czerwińskiej… podobnie jak z niepokojem ogląda się drugą część danego hitu kinowego, zawsze wówczas bowiem gdzieś w głowie kryje się pytanie czy kolejna z części podoła sukcesowi pierwszej, tudzież trzech wcześniejszych… w tym konkretnym przykładzie czy książka zostanie utrzymana w tym samym niesamowitym lekkim, czasem pikantnym, ironicznym i barwnym stylu, gdzie Pani Anna opowiada w pochłaniający czytelnika sposób historie ze swego jakże bogatego górskiego życia…

Z ulgą więc już po pierwszych kilkunastu stronach stwierdziłem że i ta część w niczym nie ustępuję wcześniejszym, że i w tej znajdziemy tak charakterystyczny język Anny Czerwińskiej, która porywa nas w podróż po swoich wspomnieniach związanych z górami najwyższymi, z Himalajami i Karakorum.

Tym razem autorka zabiera nas w czasy bardziej współczesne, skupiając się na wyprawach w Karakorum, w tym na K2. Anna Czerwińska po tragicznym sezonie 1986 roku, gdy straciła tak wiele bliskich Jej osób na długo rozstała się z tym rejonem. Długo też odkładała powrót do niego, dopiero po kilkunastu latach, gdy stare blizny nieco przyblakły, w 2003 roku autorka ponownie powraca w Karakorum, tym razem podczas wyprawy na Gasherbrum II. Wyprawa ta zakończona sukcesem, na nowo otwarła Ją i dla niej, góry najwyższe, gdzie wkrótce potem powróciła z wyprawami na Gasherbrum I, Broad Peak i K2.

Książka opisuję więc ostanie lata działalności Anny Czerwińskiej, ukazuję ona nam jednak nie tylko szczegóły wypraw współczesnych, ale porównanie z tym jak eksploracja gór najwyższych zmieniała się na przestrzeni minionych lat, co szeroko opisane zostało we wcześniejszych częściach GórFanki. Podczas wyprawy na K2 Anna Czerwińska wspinała się z Dariuszem Załuskim. Toteż gdy Dariusz Załuski zdobył szczyt K2, przekazał Annie Czerwińskiej szczegóły trudów tej wspinaczki, tak powstała krótka, pełna dramatyzmu relacja (autorstwa Dariusza Załuskiego) dołączona do posłowia niniejszej książki.

Książka została wspaniale wydana na wysokiej jakości papierze kredowym, wzbogacona niezwykle licznymi fotografiami, w tym zdjęciami Dariusza Załuskiego. Pozycja ta, jak każda z wcześniejszych części cyklu GórFanka jest wspaniałym klejnotem w polskiej literaturze górskiej i ze wszech miar warta przeczytania.

Przydatne linki:


Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.