głowica Manbily KB-0

SPRZĘT / fotograficzna głowica kulowa marki Manbily model KB-0

  • Typ / nazwa: fotograficzna głowica kulowa
  • Producent: Manbily
  • Model: KB-0
  • Materiały: stop aluminium / metal / tworzywo sztuczne
  • Waga głowicy: 390g
  • Szybko złączka: TAK / metalowa
  • Wymiary szybko-złączki: 58x37mm
  • Blokada szybko-złączki: TAK
  • Udźwig: 15 kg
  • Wysokość: 10cm
  • Średnica kuli: 36mm
  • Obrót wokół osi: 360°
  • Pochylenie kuli w pionie: -45° do +90°
  • Regulacja ruchu kuli: dwa pokrętła:
  • pokrętło regulujące opór ruchu kuli
  • pokrętło blokujące ruch kuli
  • Rozmiar gwintu mocującego głowicę do statywu: 1/4 cala
  • Rozmiar gwintu mocującego szybko-złączkę do aparatu: 3/8 cala
  • Możliwość zmiany / wymiany stopki: TAK
  • Gwarancja: TAK / Chińska 2 lata / krajowa w zależności od miejsca zakupu
  • Kraj pochodzenia: Chiny
  • Data i miejsce zakupu: 20.08.2016 / Chiny – platforma aukcyjna AliExpress
  • Cena w chwili zakupu: 19,89$ / około 77,60zł*
  • Inne: dodatkowy adapter gwintu 1/4 – 3/8 cala, podwójny system zabezpieczający szybko-złączkę przed wypięciem aparatu z głowicy, skala kątowa obrotu poziomego na podstawie głowicy, gumowa wyściółka stopki łączącej z aparatem, dwie poziomice na podstawie szybko-złączki: jedna poziomo i jedna pionowo na pokrętle blokującym szybko-złączkę

Przeznaczenie:

Fotograficzna, statywowa głowica kulowa, przeznaczona do mało i pełno obrazkowych lustrzanek, oraz bezlusterkowców, używanych w zestawie z obiektywami standardowymi, jak i teleobiektywami, gdzie łączna waga zestawu nie przekracza 15 kilogramów. Głowica nadaje się również doskonale do użytkowania z aparatami kompaktowymi, w tym szczególnie z segmentu mega-zoom.

* – przy cenie dolara amerykańskiego równej 3,9zł

Tytułem wstępu…

Po kilku latach wytężonej pracy mojej dotychczas używanej i również recenzowanej na łamach działu SPRZĘT głowicy kulowej WeiFeng model WF-591BH (recenzja <<tutaj>>), przyszła pora na jej wymianę. Decyzję tą przyspieszył również fakt zmiany aparatu, tudzież na model FUJIFILM X-M1, użytkowany z dwoma obiektywami, w tym standardowy 16-50mm, oraz cięższym i znacznie większym – długim zoomem 50-230mm. Właśnie ten ostatni stał się zbytnim wyzwaniem dla starej głowicy WF-591BH, z racji na łączną wagę zestawu, oraz długość tubusu obiektywu FUJINION 50-230mm po jego skrajnym wysunięciu.

Wszyscy fotoamatorzy, wiedzą jak kosztowna bywa ta pasja, dotyczy to również cen nowych głowic, które w zależności od typu, marki, nośności i materiałów z których taką głowicę wykonano, mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a w przypadku profesjonalnych głowic nawet cen sięgających grubo powyżej 1000zł. Nie było więc sprawą łatwą znalezienie taniego modelu, który zapewniłby duży udźwig, a równocześnie był wykonany z dobrej jakości materiałów. Znów na szczęście, powtórzę to co już wiele razy pisałem w innych recenzjach, tam gdzie istnieją bardzo drogie, markowe produkty, zawsze powstaje nisza wypełniana najczęściej przez chińskich producentów.

Znów więc cierpliwie, gdyż ilość ofert może przyprawić o zawrót głowy, przeszukałem chińską platformę internetowej sprzedaży AliExpress, trafiając na interesującą ofertę sprzedaży głowicy o maksymalnym udźwigu aż 15 kg, co doprawdy jest już bardzo dobrym wynikiem, choć oczywiście póki takie produkt nie zostanie faktycznie przetestowany pod tym kontem, jest to wartość wyłącznie teoretyczna.

Rzeczową ofertą była była głowica marki Manbily, model KB-0, który ostatecznie zakupiłem na AliExpress za kwotę 19,89$, czyli około 77,60zł (przy cenie dolara amerykańskiego wynoszącej 3.9zł). Dodam że głowice o takim udźwigu znanych marek mogą kosztować w kraju po kilkaset złotych, a tą którą nabyłem można spotkać na aukcjach allegro, czy w sklepach internetowych za około 150 – 250zł, cena w jakiej udało mi się nabyć model KB-0 była więc nader atrakcyjna.

Jakość i budowa…

Odczekawszy z niecierpliwością, tym razem blisko trzy tygodnie od momentu zakupu, głowica Manbily KB-0 wreszcie, przebywszy kawał świata, trafiła w moje ręce. Zwyczajowo dla większych paczek, kartonik w którym przyszła głowica został nieco poturbowany, acz prócz estetycznego, nie ma to oczywiście większego znaczenia.

Miłym natomiast dodatkiem jest fakt „markowego” opakowania, stwarzającego wrażenie że mamy do czynienia z dobrej jakości produktem. Zwyczajowo już chyba dla niszowych Chińskich marek z trudem, lub wcale nie można znaleźć ich firmowych witryn. W przypadku Manbily szczęśliwe te poszukiwania dały oczekiwany efekt, udało mi się, po dłuższych poszukiwaniach, odnaleźć stronę domową marki, acz dostępną wyłącznie w języku chińskim (link na końcu opracowania).

Zakupiona na Chińskiej platformie handlowej AliExpress głowica Manbily model KB-0 za 19,89$ przyszła w estetycznym robiącym pozytywne wrażenie produktu z wyższej półki opakowaniu.

Po otwarciu kartoniku moim oczom ukazała się sama głowica. Po jej wyjęciu, pierwszą z rzeczy która zwraca uwagę jest bardzo wysoka jakość jej wykonania i… waga. Model KB-0 waży bowiem 390 gramów, co jest nie małą wartością, zważywszy że należy ona do akcesoriów które będzie nam towarzyszyć na każdym wypadzie plenerowym. Trzeba jednak tu dodać że należało się tego spodziewać ze względu na fakt jej dużego maksymalnego udźwigu. Lżejsze modele o podobnym udźwigu wykonuje się z stopów magnezu, te jednak są ultra drogie, model Manbily KB-0 wykonano prawie w całości ze stopów aluminium.

Jedynymi wyjątkami jest obecność tworzywa, tudzież gumy, na okładzinie szybko-złączki, plastykowych poziomic, oraz stalowej śruby mocującej szybko-złączkę do aparatu i dołączonego w pakiecie z głowicą adaptera gwintu 1/4 na 3/8 cala. Całość wykończono na czarny kolor, w tym korpus i podstawę szybko-złączki, jak i ją samą za pomocą odpornego na oddziaływanie mechaniczne malowania proszkowego, natomiast kulę za pomocą powłoki galwanicznej.

Pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy po otwarciu kartoniku i wzięciu do ręki głowicy Manbily KB-0 jest jej wysoka jakość wykonania i… waga, która wynosi aż 390g, co jednak zważywszy na maksymalny udźwig głowicy wynoszący aż 15kg nie powinno dziwić.

Model wyposażono w kulę o średnicy 36mm, również wykonaną ze stopu aluminium, pozwalającą na płynną regulację kąta pochylenia głowicy w zakresie 45° w kierunku pionowym jak i korzystając ze szczerbinki w korpusie o 90°, prócz tego obrót o 360° wokół osi głowicy. Na rynku dostępne są różne typy głowic, od tych wideo, wyposażonych w dwu osiowy mechanizm regulacji położenia za pomocą dźwigienek, przez pistoletowe, po właśnie omawiany typ kulowy. Po latach praktyki przyznam że jest to mój ulubiony typ głowicy, pozwalający na płynna i błyskawiczną regulację kąta pochylenia, przy równocześnie najbardziej zwartym korpusie, pozbawionym długich, wystających rączek jak w głowicach wideo, czy wysokiego masywnego korpusu jak w głowicach pistoletowych. Rozmiar ma bowiem szczególnie duże znacznie jeśli użytkujemy głowicę i statyw w ternie, podczas wielogodzinnych wypadów, w tym również górskich. W przypadku modelu KB-0 wysokość całkowita głowicy, od podstawy do szczytu szybko-złączki to 10cm, nie jest to więc specjalnie dużo zważywszy na jej udźwig i masę, są to raczej wymiary typowe dla tego segmentu głowic, dzięki czemu nie powinniśmy mieć kłopotu ze znalezieniem pokrowca na nasz statyw z założoną głowicą.

Model KB-0 wyposażono w kulę o średnicy 36mm, wykonaną ze stopu aluminium, pozwalającą na płynną regulację kąta pochylenia głowicy w zakresie 45° w kierunku pionowym jak i korzystając ze szczerbinki w korpusie o 90°, prócz tego obrót o 360° wokół osi głowicy.

Rzeczą natomiast odróżniającą ją na tle wielu podobnych głowic, a już z pewnością w tym segmencie cenowym na polskim rynku, jest sama regulacja głowicy KB-0. Model wyposażono aż w cztery pokrętła, z czego trzy znajdziemy w dolnej części korpusu głowicy. Dwa z nich, ulokowane w osi, po przekątnej, nieco wyżej od trzeciego, służą do regulacji samej kuli, jedno blokuje ruch kuli, a drugie jej opór opadania po odblokowaniu. Rozwiązanie to jest naprawdę bardzo dobre, znacznie podnoszące komfort użytkowy, którego często brak tanim głowicom. Dzięki takiemu podwójnemu systemowi regulacji nie musimy się obawiać że nasz ciężki, kilku, a nawet kilkunastu kilogramowy zestaw fotograficzny po odblokowaniu kuli natychmiast ostro opadnie w dół – jeśli tylko oczywiście wcześniej ustawimy odpowiedni opór opadania kuli. To bardzo ułatwia pracę z takim ciężkim zestawem, pozwalając na płynną zmianę konta pochylenia głowicy, bez konieczności bardzo silnego podtrzymywania aparatu.

Trzecie pokrętło, ulokowane bliżej dolnego, zaokrąglonego rantu podstawy głowicy, służy do blokowania ruchu wokół jej osi pionowej. Na podstawie naniesiono również podziałkę milimetrową, wraz z opisem kątów co 30°, natomiast na rancie dodano szczerbinkę określającą ten kąt. Rozwiązanie to sprawdza się dobrze przy wykonywaniu szerokich, wielu klatkowych panoram. W osi wymienionej szczerbinki natrafimy na nazwę marki, oraz modelu Manbily KB-0, wygrawerowanych laserowo w czarnej powłoce głowicy. Pewną irytującym niedociągnięciem w modelu jest brak oznaczeń funkcji pokręteł regulujących kulę, trzeba zapamiętać że patrząc od strony napisu na korpusie, lewe pokrętło służy do regulacji oporu ruchu kuli, prawe zaś do jej blokowania.

zdjęcie po lewej i w środku: Cechą wyróżniającą na tle konkurencji, szczególnie w tym segmencie cenowym jest obecność aż czterech pokręteł w głowicy Manbily KB-0, dwóch służących do regulacji siły oporu opadania i blokowania kuli, kolejnego do blokady ruchu wokół osi i ostatniego służącego do blokowania na podstawie szybko-złączki / zdjęcie po prawej: Głowica Manbily KB-0 zamontowana na kolumnie statywu TRIOPO C-158

Podążając w dół, pod spodem głowicy zobaczymy otwór standardowego gwintu statywowego 1/4 cala, który został wyczerniony galwanicznie, i osadzony w malowanym korpusie. Co ciekawe do zestawu dodawana jest redukcja, umożliwiająca w razie konieczności zmianę rozmiaru gwintu, z 1/4 na 3/8 cala, można ją wykorzystać zarówno do samej głowicy, jak i śruby szybko-złączki.

zdjęcie po lewej: Zaglądając pod spód głowicy zobaczymy pokryty powłoką galwaniczną otwór gwintu statywowego 1/4 cala. / zdjęcie w środku i po prawej: Do głowicy KB-0 dodawana jest redukcja gwintowa umożliwiająca zmianę rozmiaru gwintu z 1/4 na 3/8 cala.

Wróćmy teraz do szczytu głowicy, kula łączy się za pomocą krótkiej kolumny z podstawą szybko-złączki, również w całości wykonanej z dobrej jakości stopów aluminium. Sama podstawa wyposażono została w prosty i skuteczny system blokady szybko-złączki. Jest to ruchoma, dociskana za pomocą kolejnego pokrętła, płytka, dociskająca szybko-złączkę do prowadnic po stronie wewnętrznej podstawy. Podstawę wyposażono również w dwie poziomice, jedną na wspomnianym pokrętle w osi pionowej, oraz drugą w osi poziomej na samej podstawie. Środkowa część podstawy, na której spoczywa szybko-złączka posiada po dwóch stornach przetłoczenia, będące elementem dodatkowego systemu zabezpieczenia przed wysunięciem się aparatu z głowicy po odblokowaniu mechanizmu dociskającego.

Głowicę KB-0 wyposażono w bardzo prosty i bezawaryjny system blokady płytki szybko-złączki – jest to dociskana za pomocą śruby płytka. Model posiada również dwie poziomice, obie ulokowane na podstawie głowicy, jedną na pokrętle dociskająca płytkę, w osi pionowej, oraz drugą na samej podstawie w osi poziomej.

Jest to bardzo proste rozwiązanie oparte na dwóch lekko wystających z szybko-złączki śrubach. Szkopuł jednak w tym że chroni ono nasz sprzęty tylko w sytuacji lekkiego popuszczenia śruby dociskającej szybko-złączkę do szczytu głowicy, już przy nieco większym luzie, wystarczającym by szybko-złączka wyskoczyła z rowków prowadzących na nic się takie zabezpieczenie nie zda… wydaje się tu być znacznie lepszym rozwiązanie zastawane w mojej starszej, już wymienionej głowicy WeiFeng model WF-591BH, oparte o wystający z podstawy, ruchomy trzpień (na sprężynce) oraz odpowiednią wypustkę w szybko-złączce, sprawiający że dopóki nie naciśniemy trzpienia blokady wystającego z boku podstawy szybko-złączki nie ma możliwości by samoczynnie ona wysunęła się z głowicy. Jest to na pewno kwestia o której warto pamiętać podczas użytkowania, szczególnie jeśli tak jak ja wcześniej mieliście głowice wyposażone w blokadę zbliżoną do tej z modelu WF-591BH firmy WeiFeng. W osi podstawy głowicy znajdziemy jeszcze czernioną imbusową śrubę, pozwalającą na stosunkowo łatwą wymianę całej podstawy jeśli zaszłaby taka konieczność.

Drugim systemem mającym za zadanie zapobiegać samoczynnemu wysunięciu aparatu z głowicy po popuszczeniu śruby blokującej szybko-złączkę są dwie kryzy w podstawie głowicy w które wchodzą lekko wystające z szybko-złączki śruby. Wadą takie rozwiązania jest z pewnością to że działa ono wyłącznie gdy śruba zostanie popuszczona lekko, już przy nieco silniejszym poluzowaniu szybko-złączka może wyskoczyć z podstawy głowicy, warto o tym pamiętać by nie doszło do upadku aparatu…

Sama szybko-złączka ma nieco poszerzoną podstawę w stosunku do typowych, jej rozmiary to 58 długości i 37mm szerokości. Nieco większa długość z pewnością działa na plus w przypadku cięższych zestawów fotograficznych, zapewniając większa powierzchnię kontaktu z głowicą. Kostka szybko-złączki posiada sześć perforowanych nakładek z twardej gumy dodatkowy zwieszającej tarcie, a zatem i pewność trzymania na niej aparatu fotograficznego. W części centralnej dodano typowo trzy otwory, dwa poprzeczne i jeden wzdłużny pozwalający na wybranie optymalnego dla mocowania śruby łączącej z korpusem aparatu. Sama śruba wykonana z dobrej jakości stalowego stopu, od dołu zakończona została szerokim łebkiem z poprzecznym metalowym uszkiem umożliwiającym łatwe dokręcenie do aparatu. Prócz tego w dolnej części natrafimy na wspomnienie już dwie, lekko wystające śruby, dodatkowego systemu blokady szybko-złączki.

Wydaje się że znacznie lepszym, acz nieco bardziej narażonym na awarie, jest system zabezpieczający przed samoczynnym wysunięciem z głowicy aparatu, zastosowanym w mojej starszej głowicy WeiFeng model WF-591BH (zdjęcie po lewej i w środku) oparte o trzpień na sprężynce, którego ręczne wciśnięcie dopiero umożliwiało wypięcie szybko-złączki z głowicy, po prawej widok na zamontowaną na głowicy Manbily KB-0 szybko-złączkę.

Podsumowanie – czy warto…

Sam wygląd głowicy KB-0 to oczywiście tylko ta mniej ważna strona zagadnienia, ważną jest natomiast ta z czego została ona wykonana i jak sprawuje się w praktycznym zastosowaniu. Jak już wiemy głowica wykonana została z wysokiej jakości materiałów, w tym stopów aluminium, stali i tworzyw sztucznych. W teorii powinna ona być zdolna do utrzymania ciężaru aż 15 kilogramów, przyznam że nie miałem takiej możliwości by sprawdzić ją pod tak dużym obciążeniem, ale zrobiłem to wykorzystując zestaw:

  • sanki nastawcze FOTGA model SKU062900 / waga 650g
  • aparat FUJIFILM X-M1 / waga 500g / recenzja <<tutaj>>
  • obiektyw FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS / waga 375g / recenzja <<tutaj>>
  • konwerter makro RAYNOX DCR-250 / waga 80g / recenzja <<tutaj>>
  • dodatkowy odważnik ołowiany wagi 1500g / ułożony na korpusie aparatu…

…który łącznie jak łatwo policzyć dał wagę 3105g przy czy należy pamiętać że jest to waga względna, gdyż będzie ona rosła wraz z kątami pochylenia zestawu na głowicy, co jest skutkiem zmiany kierunku oddziaływania masy, w takim zestawie głowica nie wykazywała żadnych, nawet najmniejszych tendencji do samoczynnego opadania, a jej ruchy pozostały gładkie i płynne.

zdjęcia od lewej: Szybko-złączka głowicy KB-0 ma nieco poszerzoną formę, jej długość to 58mm, przy standardowych 50 – 55mm, co ma zapewnić lepszy kontakt z podstawą aparatu, temu samemu sprzyja również obecność na jej wierzchu nakładek z perforowanej gumy. / Płytkę standardowo wyposażono w trzy otwory pozwalające na wybór właściwego dla zamocowania śruby. Patrząc od spodu widać też wspomniane dwie śruby na krawędziach szybko-złączki, wskakujące w rowki na podstawie głowicy i mających przeciwdziałać samoczynnemu wyskakiwaniu płytki z aparatem z głowicy. / Widok boczny płytki ukazujący kształt profilu blokującego płytkę na podstawie głowicy.

Ta ostatnia kwestia zasługuje tu na szczególne wyróżnienie, zdarzało mi się testować tanie głowice, choćby marki Camorck model H030 (recenzję znajdziecie <<tutaj>>) które miały tendencję do nierównej pracy, do przeskakiwania i blokowania, w omawianej głowicy Manbily KB-0 nic takiego nie ma miejsca, głowica cechuje się bardzo wysoką kulturą pracy, mechanizmy prowadzące korpus wokół osi pracują idealnie płynnie, z lekkim zapewniającym precyzję oporem. Podobnie sama kula i jej mechanizm blokady można oceniać wyłącznie jak najlepiej.

Podsumowując, czy warto poświecić około 80zł na zakup głowicy poza naszym krajem, ze świadomością że w razie problemów nie będziemy mieć możliwości łatwego, o ile w ogóle, egzekwowania gwarancji? Uważam że w świetle, często skandalicznie zawyżanych cen głowic w kraju, w tym takich samych, lub podobnych modeli, gdzie różnica w cenie waha się od około 100% do nawet kilkuset procent wzwyż – warto. Głowica Manbily KB-0 cechuje się starannym wykonaniem, połączonym z wysoką precyzją i kulturą pracy, oraz potężnym udźwigiem, znanym z głowic z górnej półki markowych modeli, jeśli więc poszukujecie taniej alternatywy z czystym sumieniem mogę polecić omawianą głowicę.

Głowica fotograficzna Manbily KB-0 wykonana została z bardzo dobrej jakości materiałów, cechuje się potężnym udźwigiem maksymalnym wynoszącym aż 15kg, oraz wysoką kulturą pracy, jej mankamentem jest brak oznaczeń funkcji pokręteł blokujących kulę, oraz nie do końca skuteczny system blokady chroniącej przed samoczynnym wyskoczeniem płytki szybko-złączki z głowicy, reasumując jednak jej wady i raczej drobne niedociągnięcia jest produktem ze wszech miar wartym plecenia, a co ważne kosztującym ułamek ceny głowic markowych.

Zalety:

  • bardzo dobrej jakości materiały
  • precyzja wykonania
  • płynny, z lekkim oporem ruch korpusu
  • bardzo duży udźwig maksymalny
  • przemyślany i skuteczny system regulacji blokady i oporu kuli
  • podwójny system blokady szybko-złączki
  • dwie poziomice
  • szersza szybko-złączka
  • podziałka kontowa na rancie podstawy głowicy
  • wzorowy stosunek ceny do jakości
  • dodatkowo w zestawie redukcja gwintowa

Wady:

  • brak oznaczeń pokręteł regulujących opór i blokadę kuli
  • nieprzemyślany system zabezpieczający przed samoczynnym wysunięciem aparatu z szybko-złączki

Testowana z:

  • aparatem FUJIFILM X-M1 / opis <<tutaj>>
  • obiektywem FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS / opis <<tutaj>>
  • konwerterem makro RAYNOX DCR-250 / opis <<tutaj>>
  • krzyżowe szyny nastawcze do fotografii makro FOTGA SKU062900

Powiązane opracowania w dziale SPRZĘT:

.


tekst, opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 –www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu. Niniejsza recenzja nie powstała na zamówienie firm trzecich, nie była również przez takowe sponsorowana.