Dolina Małej Łąki – Przysłop Miętusi – Dolina Strążyska

Polskie Tatry Zachodnie / Dolina Małej Łąki – Przysłop Miętusi – Przełęcz w Grzybowcu – Dolina Strążyska

Trasa:

Gronik – Dolina Małej Łąki – Przysłop Miętusi 1187m n.p.m. – Wielka Polana Małołącka – Przełęcz w Grzybowcu 1311m n.p.m. – Dolina Grzybowiecka – Strążyska Polana 1205m n.p.m. – Dolina Strążyska – Polana Młyniska – parking (Droga pod Reglami)

.

Szlaki:

kraj: Polska 

pasmo: Polskie Tatry Zachodnie

Cel:

  • Przysłop Miętusi 1187m n.p.m.
  • Wielka Polana Małołącka
  • Dolina Strążyska

Czasy przejść:

  • Gronik – Dolina Małej Łąki – Przysłop Miętusi – czas przejścia: 55 min / szlak:
  • Przysłop Miętusi – Wielka Polana Małoącka – czas przejścia: 15 minut / szlak:
  • Wielka Polana Małołącka – Przełęcz w Grzybowcu – czas przejścia: 35 minut / szlak:
  • Przełęcz w Grzybowcu – Dolina Grzybowiecka – Strążycka Polana – czas przejścia: 40 minut / szlak:
  • Polana Strążyska – Dolina Strążyska – Polana Młyniska – czas przejścia: 35 minut / szlak:

Łączny czas przejścia trasy:

  • 6 godzin

Start:

  • Gronik – droga na Kiry

Meta:

  • parking przed wejściem do Doliny Strążyskiej – w rejonie „Drogi Pod Reglami”

.

Opis i charakterystyka trasy:

Piękny i lekki szlak w Tatrach Zachodnich, prowadzący nas przez dwie urokliwe doliny tatrzańskie, z których szczególnie jedna zasługuje na wyróżnienie – Dolina Małej Łąki. Dolina ta odwiedzana dużo rzadziej niż inne topowe doliny Tatr Zachodnich, jak choćby: Dolina Kościeliska i Chochołowska, zapewni nam o wiele więcej przestrzeni niż jej gęsto zapchane ludźmi, większe krewniaczki. Jedna z najmniejszych dolin z pośród walnych dolin Tatrzańskich, licząca zaledwie 5,4 km długości i 5,7 km kwadratowego powierzchni, jest jedyną w całości wyżłobioną przez wodę w warstwach skała osadowych.

zdjęcia od lewej: wejście do Doliny Małej Łąki / nad Potokiem Małołąckim

Nasz szlak zaczynamy przy skręcie z szosy prowadzącej z Zakopanego do Kir, na wysokości Gronika. Zjazd ten prowadzi w szutrową drogę kierująca nas do Gajówki Mała Łąka. Znajduje się tam parking, oraz wejście z kasami do TPN-u i Doliny Małej Łąki. Po załatwieniu formalności w kasie ruszamy żółtym szlakiem. Szlak początkowo prowadzi nas odcinkiem leśnym, przez las mieszany z przewagą świerków, obok potoku Małołąckiego.

…w drodze na Przysłop Miętusi

Po około 20 minutach łagodnego wznoszenia, czeka nas pierwsze, niezbyt długie podejście, wyprowadzająca nas na skrzyżowanie szlaków poniżej Rapasiowej Turni (1044 m.n.p.m.). W miejscu tym zachęcam do nadłożenia trochę drogi i skręcenia w szlak niebieski, prowadzący nas na Przysłop Mięstusi (1187 m.n.p.m.). Podejście do tego punktu zajmie nam jedynie 30 minut. Z Przysłopu schodzimy czarnym szlakiem na Wielką Polanę Małołącką, co nie powinno nam zająć więcej niż 15 minut. W momencie w którym wejdziemy na polanę otworzy się przed nami zapierający dech w piersiach widok na duży fragment głównej grani Czerwonych Wierchów w tym od wschodu: Giewontem, reglami Grzybowca, Kopą Kondracką Od strony zachodniej granice doliny wytyczają: Grzbiet Małołączniaka, Wielka Turnia, Hruby Regiel. Dodatkową ciekawostką Doliny Małej Łąki jest to że w jej górnym rejonie zamknięcia znajduje się najdłuższa i najgłębsza jaskinia Polski – Jaskinia Wielka Śnieżna.

Po lewej – zejście z Przysłopu Miętusiego na Wielką Polanę Małołącką tu widocznej po prawej

W centralnej części doliny, w której właśnie wyprowadził nas szlak, i gdzie znajduje się Wielka Polana Małoącka, zobaczymy od strony południowej imponujące urwisko Wielkiej Turni. W miejscu tym znajduję się również węzeł szlaków turystycznych. Rejon ten wygląda szczególnie atrakcyjnie wiosną gdy zaczynają kwitnąć Krokusy, występujące tu bardzo licznie, oraz jesienią gdy przekwitają wrzosy. Gdy już nacieszymy oczy tym niezwykłym pięknem ruszamy dalej czarnym szlakiem, kierując się na Przełęcz w Grzybowcu 1311 m.n.p.m. Szlak po wyprowadzeniu nas z doliny wchodzi w las świerkowy, poprzecinany niewielkimi polanami i przesiekami, z towarzyszącym nam widokiem na północne urwisko Giewontu.

Dolina Małej Łąki widziana z rejonu Wielkiej Polany Małołąckiej

W pogodne dni można zauważyć nawet tłoczących się na jego szczycie ludzi. Szlak w przeważającej części prowadzi umiarkowanie pod górę, aż po około 20 minutach wyrwie ostro do góry, aby po kolejnych 25 minutach mozolnego podejścia doprowadzić nas na Przełęcz w Grzybowcu. W miejscu tym szlak czarny przecina się ze szlakiem czerwonym prowadzącym z Doliny Strążyskiej na Giewont. My kierujemy się w stronę przeciwną, wraz ze szlakiem czerwonym schodząc Doliną Grzybowiecką na Strążyską Polanę. Z Przełęczy w Grzybowcu powinniśmy tam dotrzeć po około 35 minutach zejścia.

zdjęcia od lewej: szlak z Doliny Małej Łąki na Przełęcz w Grzybowcu, w tle widoczny masyw Giewontu / zejście z Przełęczy w Grzybowcu w stronę Doliny Grzybowickiej

I znów szlak wyprowadzi nas w centralnej części tym razem Doliny Strążyskiej. Tej tatrzańskiej doliny raczej nie trzeba chyba nikomu rekomendować, należy ona bowiem do jednej z najczęściej odwiedzanych, co oznacza że w sezonie letnim musimy liczyć się tutaj ze sporym towarzystwem. Dolina niewielka, licząca 3 km długości i 4 km powierzchni. W przeważającej części zalesiona, choć z pomiędzy porastających jej stoki świerków widać wystające imponujące turnie. Od zachodu jej granice wytyczają: Grzybowiec i Łysanki z Samkową Czubą, od wschodu natomiast: Sarnia Skała i Suchy Wierch. Dolina, która w swym wyższym piętrze rozdziela się na dwie mniejsze (Małą Dolinkę i Wielką Równień) kończy się u samym stóp głównego wierzchołka Giewontu, którego szczyt dominuje w krajobrazie, części południowej doliny.

zdjęcia od lewej: posiłek na Strążyskiej Polanie / …wejście do Doliny Strążyskiej – Polana Stare Młyniska

W miejscu w którym wyprowadza nas szlak, na Polanie Strążyskiej, stoją dwa drewniane szałasy, bufet w którym możemy się posilić, toalety, oraz duży głaz nazwany przez dawnych turystów Sfinksem. Po odpoczynku, podążając za czerwonym szlakiem, pozostaje nam spokojne zejście doliną, wzdłuż Strążyskiego Potoku w kierunku jej wylotu w rejonie Polany Stare Młyniska gdzie znajduje się leśniczówka, dalej wejście do doliny, kasy TPN i parking na który dojeżdżają prywatne BUS-y z Zakopanego.

Dostępność trasy / ostrzeżenia:

Szlak dostępny przez cały rok. W zimie należy się jednak liczyć z możliwymi trudnościami (zaspy, nieprzetarty szlak), podczas podchodzenia pod przełęcz w Grzybowcu. Szlak przebiega poza głównymi ternami zagrożonymi bezpośrednio zejściem lawin.

.

Przydatne linki:

.

Ważne telefony / e-mail:

  • TOPR telefon alarmowy w górach: +48 601 100 300
  • międzynarodowy numer ratunkowy: 112
  • Tatrzański Park Narodowy / informacja turystyczna: (+48) 18 20 23 300, (+48) 18 20 63 799

.


opis trasy:  Dolina Małej Łąki – Przysłop Miętusi – Przełęcz w Grzybowcu – Dolina Strążyska

ilość stron: 1  /  aktualizacja: 03.08.2017 / opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja: autor dokłada wszelkich starań aby opis danej trasy był jak najbardziej wiarygodny i szczegółowy, przy czy nie ponosi odpowiedzialności za zmiany danych zawartych w opisie, to jest dostępności punktów gastronomiczny, kolejek, typu i jakości oznakowania szlaków oraz ich przebiegu i tym podobnych, jak i skutków złej oceny własnych umiejętności i przygotowania fizycznego, oraz zmian charakterystyki szlaku ze względu na panujące warunki pogodowe.

Informacje prawne: cytaty i informacje o opisywanych obiektach, lub miejscach, wykorzystano w opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego omówienia poruszanych wątków, pozostających w związku z jego głównym tematem.

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org