kubek termiczny ASTON

SPRZĘT / kubek termiczny marki TERMIO model ASTON

  • Typ / nazwa: kubek termiczny
  • Model: ASTON
  • Dystrybutor: TermoKubki
  • Waga:
    • kubek z korkiem – 365g
    • kubek z korkiem + podstawka z tworzywa* – około 370g
  • Materiały:
    • stal nierdzewna
    • sylikon
    • tworzywo sztuczne (polipropylen)
  • Wnętrze: stal nierdzewna
  • Podstawka: nakładana / tworzywo (wydruk 3D / dostępna osobno)
  • Pokrywka: nakręcana z uszczelką
  • System otwierania: półautomatyczny korek z otworem do picia otwieranym przyciskiem, oraz z profilowanym ustnikiem do picia
  • Izolacja: próżnia techniczna
  • Uchwyt: brak
  • Pojemność: 540 ml
  • Wymiary:
    • wysokość 24cm (wraz z korkiem)
    • średnica u podstawy 8cm
    • średnica u góry 8,7cm
  • Dostępne kolory:
    • korpus i korek czarny plus warianty koloru przycisku otwierającego korek:
      • czarny/zielony
      • czarny/niebieski
      • czarny/czerwony
  • Gwarancja: 24 miesiące
  • Cena sprzedaży na 29.10.2017 / strona dystrybutora: www.termokubki.com.pl / 97,00zł
  • Opcjonalne akcesoria:
    • sweterek na kubek termiczny BEARY – warianty kolorystyczne:
      • fioletowy
      • niebieski
      • czerwony
    • myjka do kubków termicznych i butelek HERRO* / kolor rączki – niebieski
    • podstawka pod kubek termiczny M-PAD* / kolor czarny
  • Konserwacja:
    • kubek termiczny należy myć ręcznie miękką gąbką z dodatkiem łagodnego detergentu
    • korek dopuszcza się do mycia w zmywarkach, przy czym korzystniej dla ich trwałości jest wykonanie tej czynności ręcznie
    • wszystkie akcesoria z drukarki 3D można myć ręcznie lub w zmywarkach

.

Przeznaczenie:

Szczelny, wykonany z wysokiej jakości materiałów kubek termiczny, przeznaczony do podtrzymywania temperatury napojów zimnych i gorących w warunkach domowych, jak i podczas podróży.

.

* akcesoria otrzymane wraz z kubkiem i ujęte w teście

Tytułem wstępu…

Za oknami powoli dogasają ostatnie kolory złotej jesieni… słupki termometrów pikują w dół, nieubłaganie zbliżając nas do chwili gdy z szaf wyjmiemy zimową odzież i ekwipunek, a wśród niego poślednie miejsce na pewno zajmować będą naczynia termiczne, tudzież kubki i termosy. Wszak ciepły napój, szczególnie jeśli mowa o warunkach polowych, wypadach za miasto, szczególnie w góry, to już nie tylko komfort, lecz również nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Okazja to więc bardzo dogodna, choć oczywiście nie tylko z tych związanych z porą roku względów, by przyjrzeć się takiemu właśnie kubkowi.

Nie tak dawno w opublikowanej recenzji innego kubka termicznego, który wylegitymował się wręcz mistrzowskimi właściwościami termicznymi, tudzież modelu OUTER2 (<<recenzja tutaj>>), wspominałem że w kolejce czeka już kolejny do testów, którego ta recenzja dotyczy – model ASTON, oba kubki łączy zaś pochodzenie, tudzież marka TERMIO (sklep internetowy: www.termokubki.com.pl), która to przekazała mi je do testów, za co serdecznie dziękuję.

Wygląd i budowa…

Kubek ASTON, podobnie jak wspomniany wcześniej OUTER2 posiada wiele cech wspólnych pod kątem budowy i designu, stąd wybaczcie że ten ostatni będzie się przewijał, jako punkt odniesienia, w tej recenzji. Wśród cech zbieżnych z cała pewnością należy wymienić ogólny wygląd korpusu kubka, również tu jest to smukła i lekka w swej formie kolumna, co ciekawe kubek ten ma jednak znacznie większą od modelu OUTER2 pojemność, wynoszącą aż 540ml (w stosunku do 450ml OUTER2), co oznacza że gdzieś trzeba było ukryć tą pojemność, projektanci zastosowywali tu sprytne rozwiązanie, nie wpływające negatywnie na lekkość i nowoczesność bryły, ukrywając tą różnicę w większym obwodzie korpusu, oraz zastosowaniu ciemnego malowania.

zdjęcie po lewej i w środku – kubek ASTON podobnie jak model recenzowany wcześniej – OUTER2 na zdjęciu po prawej (<<RECENZJA>>) cechuje się wyważonym, minimalistycznym wzornictwem, doskonale wpisującym się we współczesne trendy, jego charakterystyczną cechą, a równocześnie będący jednym designerskim akcentem kolorystycznym jest duży przycisk korka otwierający otwór do picia.

Średnica korpusu urosła więc odpowiednio do 8cm u podstawy, oraz 8,7cm u góry, co przy wysokości z korkiem 24cm, nadal nie wpływa negatywnie na ogólny charakter wyglądu, a samo wrażenie smukłości podkreśla wspomniane malowanie. Więcej zabieg powiększenia nieco średnicy, z równoczesnym obniżeniem wysokości całego modelu (wysokość kubka OUTER2 to 25,5cm) sprawia wrażenie, potwierdzone empirycznie, pewniejszego, stabilniejszego, trzymania na zróżnicowanych powierzchniach. Całości wyglądu dopełnia korek w takim samym czarnym kolorze, wyposażony jednak w świetnie tu wpisujący się akcent kolorystyczny, w postaci dużego przycisku zwalniającego otwór do picia.

Przycisk ten ma rozmiar 1,8cm szerokości, oraz 3,5cm wysokości i jest jedynym zmiennym elementem w kolorystyce, występują tu warianty kubka ASTON z przyciskiem o barwie: czerwonej, niebieskiej, oraz zielonej. Tak skonstruowany przycisk, pełni rolę nie tylko praktyczną, lecz również designerską, skutecznie przełamuje powagę malowanie kubka, tworząc całościowo bardzo udany projekt, odznaczający się lekkością, a równocześnie budującym wrażenie solidności, z zachowaniem wszystkich cech nowoczesnych kubków termicznych.

Jedyną zmienną w kubku ASTON są warianty kolorystyczne przycisków otwierających otwór korka, mamy tu do wyboru przycisk w kolorze: czerwonym, niebieskim (wersja testowana), oraz zielony / zdjęcia pobrano ze strony sklepu www.termokubki.com.pl który jest ich wyłącznym właścicielem

Wygląd to oczywiście z punktu widzenia jakości i komfortu użytkowania ta mniej istotna sprawa, w trakcie użytkowania z pewnością rzeczami ważniejszymi jest to z czego kubek i jak został wykonany, oraz jak to się przekłada na jego faktyczne osiągi, tudzież zdolności do podtrzymania niskiej, lub wysokiej temperatury napoju. Tą ostatnią kwestią zajmiemy się zwyczajowo w dalszej części recenzji, teraz natomiast nieco więcej o samych materiałach. Kubek ASTON wykonano, już chyba również zwyczajowo dla modeli ze sklepu www.termokubki.com.pl, z wysokiej klasy materiałów i tworzyw, tudzież korpus z stali szlachetnej, korek z trwałego polipropylenu, a uszczelki sylikonu.

Warto tu podkreślić że korpus całościowo zbudowany jest ze stali jako zamknięta, hermetyczna konstrukcja, posiada więc podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się izolator – czynnik mający najważniejszy wpływ na wydajność termiczną kubka, w przypadku modelu ASTON jest to oczywiście wysokiej klasy próżnia techniczna. Niejeden czytelnik może się tu zastanowić skąd mogę wiedzieć jaka jest jej jakość, a wręcz pomyśleć: no tak, typowo reklamowy tekst… faktycznie praktycznej możliwości weryfikacji w ujęciu stricte technologicznym jakości takiej próżni nie mam – natomiast tym co pośrednio określa jej jakość są tu dwa czynniki. Pierwszym jest stosunkowo mała odległość pomiędzy ściankami kubka, druga to dobre wyniki w testach pomiaru zdolności do utrzymania temperatury przez kubek.

Jak przystało na kubek cechujący się wysoką skutecznością termoizolacji model ASTON wykonano z bardzo dobrej jakości materiałów, tudzież korpus ze stali szlachetnej, a korek z polipropylenu, wyposażony w sylikonowe uszczelki. Warto tu zauważyć że korpus posiada podwójne metalowe ścianki, z izolatorem w postaci próżni technicznej.

Jeśli próżnia byłaby niskiej jakości, tudzież mocno zanieczyszczona, w przypadku tak cienkiej poduszki termicznej (małej odległości pomiędzy poszyciem wewnętrznym, a zewnętrznym), kubek absolutnie nie byłby w stanie utrzymywać przez dłuższy, temperatury napoju. W miejscu tym trzeba też jeszcze podkreślić że wynoszącą zaledwie kilka milimetrów poduszką termiczną kubek ASTON nawiązuje do najlepszych modeli na rynku, uznanych marek outdoorowych, przy tym zachowując znacznie lepszy stosunek ceny do jakości i pojemności, warto tu też pamiętać że wszystkie kubki firmy TERMIO objęte są dwuletnim okresem gwarancji. Korpus został bardzo dobrze wykończony, jedyny widoczny szew spajający metal widoczny jest po wewnętrznej stronie.

Jak wspomniałem kubek posiada malowanie w kolorze czarnym, jest to matowa powłoka nanoszona proszkowa, cechująca się elastycznością i dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, przy tym tu bardzo istotna uwaga użytkowa by nasz kubek pozostał tak ładny jak po zakupie nie wolno myć jego korpusu w zmywarkach mechanicznych, takie postępowanie musi prowadzić do uszkodzenia powłoki lakierniczej, nie objętej naturalnie gwarancją. Korpus zawsze należy myć ręcznie, z użyciem łagodnego detergentu i miękką gąbką, jedynie korek można myć w zmywarkach, przy czym korzystniej dla trwałości jego elementów jest wykonywanie tej czynności ręcznie, dotyczy to zresztą nie tylko tego, ale zdecydowanej większości kubków termicznych i termosów na rynku.

Niska grubość poduszki termicznej, tudzież odległości pomiędzy poszyciem zewnętrznym, a wewnętrznym kubka ASTON, połączona z wykazaną w testach skuteczną izolacją oznacza że w modelu zastosowano wysokiej czystości próżnię techniczną. Korpus kubka został połączony bezszwowo, jedyną spoinę widać wyłącznie po stronie wewnętrznej, model posiada trwałe malowanie proszkowe w matowo czarnym kolorze, jeśli chcemy by malowanie to pozostało długo tak estetyczne jak po zakupie, należy pamiętać że nie wolno myć korpusu kubka w zmywarkach mechanicznych.

Spód kubka wykończony również bez widocznych spoin, tworzy integralną część z korpusem. Nie wyposażono go jednak w dodatkową nakładkę z pianki PCV przeciwdziałającą ślizganiu, co jednak nie należy poczytywać za wadę modelu, gdyż nakładki takie stosuje się przede wszystkim w kubkach o bardziej „stacjonarnym” przeznaczeniu, tudzież do użytku w domu, czy biurze. W przypadku modeli o szerszym wachlarzu potencjalnych zastosowań nakładki takie stają się nie tylko niepraktyczne, ale narażone na kontakt z różnego typu podłożem, ulegają szybkiemu uszkodzeniu. Z tego właśnie powodu w dużej grupie kubków podróżnych nie spotkamy takich nakładek. Tu jednak firma TERMIO uczyniła ukłon w stronę użytkowników, umożliwiając zakup takiej podstawki pod kubek, wykonany w technologii druku 3D z tworzywa PLA, którą dzięki uprzejmości firmy dostałem wraz z omawianym kubkiem ASTON. To zresztą nie jedyna nowość wśród dostępnych akcesoriów do kubków w sklepie www.termokubki.com.pl, o czym będzie więcej pod koniec niniejszej recenzji, teraz natomiast chciałbym wspomnieć o innej nowej usłudze jaka pojawiła się we wspominanym sklepie…

zdjęcie po lewej: kubek ASTON nie posiada dodatkowej nakładki z pianki na dnie, co nie jest jednak jego wadą lecz wynikiem kompromisu pomiędzy funkcją, a trwałości, można jednak podobnie jak do innych modeli kubków dostępnych w sklepie www.termokubki.com.pl dokupić do niego osobno nakładaną podstawkę M-PAD wykonaną z tworzywa PLA techniką druku 3D / zdjęcie po prawej: model ASTON sprawdził się znakomicie podczas wieczornych i nocnych wypadów terenowych z aparatem, zapewniając dostęp do gorącego napoju przez długie godziny…

Miła niespodzianka i nowe możliwości…

Tekst ten będzie częściowym powtórzeniem z recenzji kubka OUTER2, więc jeśli już się z nią zapoznaliście wiecie o co chodzi, opisując ogólną budowę kubka ASTON, celowo nie wspomniałem o wygrawerowanym napisie tuż powyżej jego dna, z logiem i adresem sklepu (www.termokubki.com.pl). Nie to bym go nie zauważył, bynajmniej, po prostu takie rzeczy są dość często obecne w różnych modelach kubków, toteż prócz stwierdzenia że bardzo ładnie dopełnia on tu ascetyczną formę kubka nie przyglądałem się mu dłużej.

Dopiero po dłużej chwili, podczas oględzin drugiego z otrzymanych kubków, to jest opisywanego teraz modelu ASTON, doszło do mnie że napisów jest więcej, a ich treść nie jest taka sama. Przyjrzawszy się im z niemałym zdziwieniem stwierdziłem że jest to… adres mojej własnej strony internetowej (www.zyciepisanegorami.pl)! Była to dla mnie bardzo miła niespodzianka jaką dla przygotował dla mnie sklep TermoKubki. Podążając po nitce do kłębka szybko okazało się że firma TERMIO wprowadziła w sklepie możliwość zakupienia dodatkowej usługi personalizacji – grawerunku kubków które u nich nabyliśmy, koszt uzależniony jest od wybranej formy grawerunku:

  • napis – 22 zł
  • logo – 32 zł
  • napis i logo – 39 zł

Niezmiernie miłą niespodzianką ze strony firmy TERMIO – właściciela sklepu www.termokubki.com.pl było wygrawerowanie na korpusie kubka ASTON, podobnie jak i na kubku OUTER2 prócz własnego loga i adresu sklepu, adresu mojej własnej witryny. Pozwoliło mi to również ocenić jakość wykonywanego grawerunku – nowej usługi dostępnej dla wszystkich klientów sklepu TermoKubki…

Szczegółowe zasady i cennik znajdziecie na stronie sklepu <<tutaj>> ze swojej strony pragnę podziękować za tak miłą i efektowną niespodziankę, a potencjalnych nabywców zapewnić o wysokiej jakości usługi. Grawerunek jest wykonany bardzo precyzyjnie, cechuje się również dobrą odpornością mechaniczną, na koniec uwaga ze strony sklepu, standardowo podczas zakupu dowolnego kubka nie ma na nim wygrawerowanego adresu i loga sklepu www.termokubki.com.pl – lecz oczywiście wyłącznie treści zlecane przez klienta.

Po lewej kubek ASTON, po prawej OUTER2, przykłady wykonanych na ich korpusach przez firmę TERMIO grawerunków, oczywiście kupując kubek w ich sklepie www.termokubki.com.pl możemy zażyczyć sobie dowolnego grawerunku, szczegóły dostępne są <<tutaj>>

O tym co jest sercem każdego naczynia termicznego…

Sam korpus kubka, czy to termosu, nawet najlepiej wykonany, nadal nie byłby w stanie zapewnić wysokiej skuteczności termicznej gdyby nie korek który go zamyka. To właśnie podczas jego otwierania powstają największe starty termiczne, a gdy sam w sobie cechuje się niską zdolnością do termoizolacji nasila się tendencja do utraty temperatury napoju. Właśnie z tego względu tak istotnym jest ta część każdego naczynia termicznego, choć zdarza się że producenci tanich modli robią co mogą by odwrócić uwagę od tej właśnie, tak istotnej części naczynia. Podczas swojej już dość długiej praktyki, testując różnego rodzaju termosy, czy właśnie kubki, często spotykałem się z sytuacją gdy dane naczynie poległo na całej linii właśnie przez korek.

Model ASTON idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju podróże, jego duża pojemność wynosząca aż 540ml, szczelny korek, o zmyślnym systemie uniemożliwiającym rozchlapania napoju w trakcie picia czynią korzystanie z niego wyjątkowo komfortowym. Tu autor podczas podróżny do jednej z klinik, oraz już w samej placówce. Kubek ASTON w trakcie przemieszczania troczyłem do plecaka Mil-Tec model Assault Pack II (<<RECENZJA>>) wykorzystując do tego celu standardowy pokrowiec na bidon.

Jak więc jest w przypadku modelu ASTON? Jakiego typu zastosowano tu rozwiązanie? Przyznam że czasem ulegam pokusie zbyt daleko posuniętego polegania na wspomnianym bagażu doświadczenia, zakładając że nie bardzo to czy inne rozwiązanie mnie zaskoczyć… a jednak! W modelu ASTON pojawił się korek o wcześniej nie znanej mi konstrukcji. Z pozoru prosty korek skrywał bowiem w swym wnętrzu ciekawy pomysł konstrukcyjny na rozwiązanie kwestii szczelności, ale po kolei zacznijmy od wyglądu i materiałów…

Korek wykonano z dobrej jakości tworzywa sztucznego, tudzież polipropylenu, a uszczelki z bezbarwnego i barwionego na czarno sylikonu. Swą formą dopełnia on udanego projektu korpusu, cechując się lekką, miękka i łagodnie poprowadzoną na szczycie linią, kontrastującą z masywnym przyciskiem, opisanym w pierwszej części recenzji, zwalniającym otwór do picia. Przycisk jak już wiemy jest też jedynym zmiennym akcentem kolorystycznym w modelu ASTON. Jak można by zakładać, powinien on być zlokalizowany z przodu korka… nic jednak bardziej mylnego rzeczowy przycisk w modelu ASTON znajduje się dokładnie po stronie przeciwnej z tyłu.

Przyznam że korek kubka ASTON okazał się wyjątkowo ciekawą lekcją pokory, zmuszającą mnie do zrewidowania znajomości budowy takowych, gdyż z zastosowanymi w nim rozwiązaniami spotkałem się po raz pierwszy… w korku wykorzystano między innymi zmyślny – odwrócony system otwierania otworu do picia.

Rozwiązanie zaskakujące i intrygujące… sam otwór do picia znajdziemy po stronie przeciwnej w szczycie wspomnianej miękkiej falistej linii. Ta ostatnia oczywiście również nie jest przypadkowa i prócz funkcji estetycznej pełni inną – znacznie ważniejszą, jej obniżenie sprowadza ewentualne krople płynu po napiciu w dół do wyższego rantu chroniąc przed ich rozchlapaniem. Prócz rzeczowego otworu do picia nie natrafimy tam, na spodziewany przecież, kolejny służący zwyczajowo jako odpowietrzający – umożliwiający w ogóle picie. I tu również przyznam przez dłuższą chwilę zastanawiałem się jak ominięto ten problem. Dopiero po rozebraniu korka wszystko stało się jasne…

Pora więc zaglądnąć do jego serca i rozwikłać tą konstrukcyjną zagadkę. Szczęśliwie projektant przewidział możliwość rozłożenia korka, co ma za zadanie oczywiście nie tylko zaspokoić moją ciekawość, ale przede wszystkim ułatwienie utrzymania go w czystości. Pierwsze co zobaczymy od spodu to plastykowy krzyż z serią otworów, oraz strzałkami wskazującymi kierunek otwierania i zakręcania (open/close). Po odkręceniu zgodnie z wytłoczonymi wskazówkami tego elementu wszystko staje się jasne, no prawie, ale o tym za chwilkę… element okazuje się być połączony z kolejnym stanowiącym dźwignię, zakończoną na szczycie sylikonową uszczelką (w czarnym kolorze). To właśnie ta dźwignia odpowiada za zamykanie otworu do picia korka. Jest ona ruchoma, połączona z osadzoną w podstawie którą widać od spodu (element który odkręcaliśmy) z sprężyną.

Korek modelu ASTON zasadniczo składa się z trzech elementów, górnego profilowanego korpusu z otworem do picia, wkręcanej dolnej części skrywającej zmyślny mechanizm otwierający ten ostatni, oraz dużego przycisku z tłoczkiem popychającym, widoczną na wykręconym po prawej elemencie, dźwigienkę otwierającej spust otworu korka.

Samą dźwignię trzeba jeszcze jakość zwalniać by spełniała swoją funkcję i tu właśnie powracamy do rzeczowego przycisku, otóż gdy spojrzymy na niego od wewnętrznej strony korka okazuje się że pełni on funkcję tłoczka podnoszącego i opuszczającego opisaną powyżej dźwignię, otwierając i zamykając otwór do picia. No dobrze ale nadal nigdzie nie widać otworu odpowietrzającego… i tu właśnie reszta tajemnicy budowy korka kubka ASTON staje się jasna, przycisk pełni nie tylko funkcję zwalniającą, ale sam w sobie jest też otworem odpowietrzającym. Konstruktor słusznie zakładał że pijąc pochylamy kubek w kierunku ust, tym samym przycisk zawsze będzie znajdował się ponad linią napoju, wciśnięty zaś otwiera lukę pomiędzy sylikonowym kapturkiem (zamykającym dostęp dla napoju do przycisku) a przyciskiem, dzięki czemu powietrze może napływać do wnętrza kubka wyrównując w nim ciśnienie podczas picia.

Korek ten tak bardzo mnie zaintrygował że w toku wymiany maili ze sklepem www.termokubki.com.pl dowiedziałem się że podobne rozwiązanie kwestii konstrukcji mechanizmu otwarcia otworu do picia, stosowane są w cenionych kubkach termicznych Contigo West Loop, które paradoksalnie pomimo wysokiej oceny, wykazują znacznie gorsze właściwości termiczne od testowanego modelu ASTON firmy TERMIO. Kubek Contigo West Loop o mniejszej pojemności wynoszącej 470ml według specyfikacji na stronie marki utrzymują ciepło przez 5 godzin, co jest znacznie gorszym rezultatem od modelu ASTON, o czym przekonacie się podczas dalszej części lektury. Dodać też tu trzeba że kubek Contigo West Loop jest również droższy o blisko 50% od recenzowanego.

Możliwość pełnego, łatwego rozebrania korka kubka umożliwia jego proste utrzymanie w czystości. Sam mechanizm pomimo swej złożoności zapewnia pełną szczelność, doskonale chroniąc zawartość przed rozlaniem. Po lewej i w środku wykręcony z korpusu korka mechanizm zaślepiający otwór do picia, widoczna profilowana dźwigienka, zakończona sylikonową nakładką, współpracuje z tłoczkiem widocznym po prawej wewnątrz korka. Wciskając przycisk popychamy tłoczek (niebieski po prawej), ten z kolei popycha widoczną na dwóch pierwszych od lewej dźwigienkę otwierając otwór spustowy. Dużym zaskoczeniem był też brak w korku drugiego – odpowietrzającego otworu, który sprytnie ukryto pod przyciskiem otwierającym otwór kubka (w osi niebieskiego tłoczka – zdjęcie po prawej).

Przyznacie chyba sami że rozwiązanie nietuzinkowe i bardzo ciekawe… pod kątem sprawności korek okazał się bardzo skuteczny, choć początkowo trzeba się przyzwyczaić do odwróconej obsługi, tudzież zwalniania i picia jednocześnie, zapewnia on jednak bardzo skuteczną ochronę przez rozlaniem napoju. Nieco przyznam martwi mnie stopień złożoności budowy korka, choć z drugiej strony jego zasada działania nadal pozostaje prosta. Mniemam że kwestię jego trwałości rozwikła dopiero długi czas użytkowania, stąd na dziś mogę tylko stwierdzić że korek zapewnia pełną szczelność, nie pojawiały się też żadne potencjalne problemy z jego działaniem podczas kilkutygodniowego okresu testowego. Pamiętajmy poza tym że kubek i korek objęty jest 24 miesięczną gwarancją, co zapewnia nam dodatkową ochronę w razie ewentualnych problemów.

Czas na dowody…

Pora na bardziej obrazową część recenzji, tudzież realne dowody zdolności do podtrzymania wysokiej, lub niskiej temperatury przez kubek ASTON. Tu jednak od razu pewna uwaga, pierwsze pomiary pod kątem zdolności do utrzymania ciepła wypadły na tyle średnio, choć nadal w czołówce podobnych kubków, że nijak nie współgrało mi to do bardzo dobrze wykonanego, praktycznie niczym nie różniącego się od wcześniej testowanego kubka OUTER2 korpusu, a przecież ten ostatni wylegitymował się znakomitymi wynikami, coś musiało więc pójść nie tak… oczywistym podejrzanym była metoda pomiaru temperatury.

Wspólne nocne testowe wypady z kubkiem ASTON – tu plac Wolności, Bielsko-Biała

Błąd ten spowodowała sama budowa korka, wymuszająca każdorazowe jego wykręcanie i zdejmowanie, potem pomiar, fotografia i ponowne nakręcanie… w tych właśnie tam kilkunastu sekundach, na przestrzeni godzin skumulowanych do kilkunastu pewnie minut dochodziło do sporej utraty ciepła, co mogło mieć właśnie taki negatywny wpływ na końcowy wynik. To zresztą stały problem, gdyż w kubku takim jak OUTER2 istnieje prosta możliwość wprowadzenia czujnika temperatury do wnętrza bez zdejmowania korka, tylko przez otwór do picia, natomiast w korkach pół automatycznych i automatycznych, jak w przypadku ASTON-a, nie jest to już możliwe…

W toku poszukiwań rozwiązania tego problemu, oczywiście bez uszkadzania samego korka, zmuszony byłem ponowić pomiar wymontowując dolną część korka kubka ASTON, tudzież dźwignię otwierającą otwór do picia, a następnie go częściowo zaślepiając, na tyle by wprowadzić weń na pełny czas pomiaru sondę termometru. Szybko okazało się że podejrzenia te były trafne, gdyż usunięcie konieczności zdejmowania korka podniosło wyniki kubka ASTON w kontekście utrzymania wysokiej temperatury o 10 do nawet 15%, spójrzmy teraz na same liczby…

Przeprowadzone testy zdolności do podtrzymania wysokiej temperatury napoju przez kubek ASTON udowodniły jego wysoką jakość wykonania, plasując go w czołówce podobnych modeli

Jak widzimy po korekcie w procedurze przeprowadzania testu kubek ASTON wylegitymował się znakomitymi właściwościami termicznymi w niewielkim tylko stopniu ustępując pola rewelacyjnemu kubkowi OUTER2, a jeśli uwzględnimy fakt że recenzowany teraz ASTON jest pojemniejszy o 90ml, co również ma wpływ na długość utrzymania zadanej temperatury, różnica ta będzie jeszcze mniejsza, reasumując kubek ASTON w swojej zdolności do podtrzymania wysokiej temperatury wykazał się jakością nawiązującą równorzędną rywalizację z najlepszymi kubkami liderów branży outdoorowej.

Jak dobitnie wykazuje to powyższa tabelka ASTON nieznacznie tylko ustępuje modelowi OUTER2, są to więc znakomite wyniki plasujące recenzowany kubek ASTON w ścisłej czołówce naczyń termicznych.

Również w teście zdolności do podtrzymania niskiej temperatury kubek ASTON nie zawiódł legitymując się wysoką skutecznością termiczną…

Podobnie w przypadku pomiaru zdolności do podtrzymania niskiej temperatury napoju ASTON ze swymi osiągami sięga podium, na przestrzeni 12 godzin z początkowej temperatury wynoszącej 7,3°C doszło do jej podniesienia tylko o 5,5°C, do 12,8°C co zważając na pojemność modelu jest wynikiem bardzo dobrym.

Dodatkowe możliwości – akcesoria…

Pora na część, która podobnie jak ta dotycząca usługi grawerunku dostępnej w sklepie www.termokubki.com.pl, będzie w dużej części powtórzeniem tej z recenzji kubka OUTER2, dlatego jeśli już się z nią zapoznaliście możecie przejść dalej, jeśli nie to zapraszam do przeczytania tych kilkunastu zdań o nowych akcesoriach dostępnych w sklepie firmy TERMIO.

podkładka pod kubek M-PAD

W otrzymanym zestawie z oboma modelami kubków znalazłem zamontowane już na ich podstawach podkładki typu M-PAD. W tekście recenzji wspomniałem że kubek ASTON nie posiada podkładki z pianki, co po raz kolejny podkreślam nie jest absolutnie jego mankamentem lecz ukłonem w stronę trwałości, jednak firma TERMIO wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadziła takie podkładki do sprzedaży wykonane technologią drugu 3D, z tworzywa PLA. Akcesoria te cechują się dobrą wytrzymałością mechaniczną, przyjemną fakturą, oraz wysoką precyzją wykonania. Nie jest również problemem utrzymanie jej w czystości, podkładkę można myć zarówno ręcznie, jak i w zmywarkach mechanicznych.

Podkładkę można łatwo założyć i zdjąć, ma ona za zadanie nie tyle zmniejszyć ślizganie kubka co ochronę przed zarysowaniem jego dna, jak słusznie zauważono to na stronie sklepu TermoKubki kubek wyposażony w taką podkładkę można bezpiecznie postawić na dowolnym podłożu bez obawy o uszkodzenie powłoki lakierniczej, czy samego poszycia. Podkładka taka dostępna jest w przeciwieństwie do uchwytu HANDY (omawianego szerzej w recenzji modelu OUTER2) do znacznie większej liczby modeli kubków sprzedawanych w rzeczowym sklepie, gdzie znajdziecie ich pełną listę.

Sklep www.termokubki.com.pl wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oraz pracując nad stałą rozbudową swojej oferty, umożliwia dokupienie do swych kubków szeregu akcesoriów, w tym widocznej powyżej podkładki M-PAD dostępnej również dla modelu ASTON. Podkładka wykonana została z dobrej jakości tworzywa PLA metodą druku 3D.

Inne akcesoria…

Kolejnym dodatkiem który znalazłem w zestawie otrzymanym do testów była praktyczna myjka, dodatek zdawałoby się banalny, jednak niezwykle przydatny, każdy użytkownik kubków termicznych, wszelkiego rodzaju bidonów, czy termosów wie jak ważne dla ich trwałości jest właściwa pielęgnacja tych naczyń – pielęgnacja równie ważna co irytująca… i tu właśnie na scenę wchodzi tak prosty gadżet jak rzeczowa myjka. Ta konkretna składa się z odłączanej rączki i wkładu z gąbką, po ich połączeniu otrzymujemy komfortowe narzędzie do czyszczenia zakamarków kubków termicznych, oczywiście myjkę tą możemy również nabyć w sklepie TermoKubki.

Jednym z dostępnych akcesoriów jest bardzo przydatna myjka do kubków termicznych i termosów…

Powyższe kilka dodatkowych akcesoriów nie wyczerpuje oczywiście listy dostępnych w rzeczowym sklepie, są jeszcze wśród nich wspomniany uchwyt HANDY do kubka OUTER2 i OUTER2 MINI, sweterek na kubek dostępny w kilku wariantach kolorystycznych, oraz inne, tu jednak by nie przedłużać samej recenzji odsyłam do strony sklepu www.termokubki.com.pl…

 

Wśród akcesoriów do kubków dostępnych w sklepie www.termokubki.com.pl znajdziemy również sweterki, pasujące również do modelu ASTON, dostępne w czterech wersjach kolorystycznych / zdjęcia pobrano ze strony sklepu www.termokubki.com.pl który jest ich wyłącznym właścicielem

Od faktografii do praktyki – czyli testy terenowe…

Pora odejść od rozważań powstałych w domowym zaciszu i opowiedzieć o wnioskach będących pokłosiem wspólnych wypadów terenowych z kubkiem ASTON. Tym razem nieco inaczej niż zazwyczaj, większość testów miało miejsce nie w warunkach górskich, ale podczas codziennego miejskiego użytkowania, podróży, oraz wypadów z aparatem na późno wieczorne i nocne wypady do zabytkowej części miasta Bielska-Białej.

Podczas późno wieczornych i nocnych wypadów z aparatem, tudzież do zabytkowej części miasta Bielsko-Biała, kubek ASTON okazał się wyjątkowo komfortowy w użytkowaniu, zapewniając dostęp do gorącego napoju przez długie godziny. Jedna uwaga dotyczyła konieczności przełamania wcześniejszych przyzwyczajeń obsługi korka, ze względu na specyficzne rozwiązanie w nim zastosowane, przy czym uczucie to szybko zostało zastąpione przez zachwyt jego funkcjonalnością i pomysłowością.

Podczas wszystkich wypadów kubek sprawował się znakomicie, oferując bardzo istotny o tej porze roku dostęp do gorącego napoju. Testowany w zakresie temperatur od 2°C do 4,5°C gwarantował utrzymanie gorąca przez kilka godzin, tudzież średnio dla najwyższych wartości około 4, a umiarkowanie ciepłego do ośmiu, pamiętajmy tutaj że mowa o warunkach cechujących się niskimi temperaturami zewnętrznymi. Pomimo niepodważalnych zalet termicznych, jak wiemy model ASTON wypadł nieco słabiej od testowanego wcześniej kubka OUTER2, również podczas testów warsztatowych miałem nieco kłopotów z rzetelnym pomiarem zdolności do podtrzymania wysokiej temperatury. Reasumując wszystkie obserwacje, zarówno te warsztatowe, jak i właśnie terenowe, można stwierdzić że z duża dozą prawdopodobieństwa że za gorsze wyniki termiczne odpowiada właśnie sam korek, generujący mimo wszystko większe straty ciepła niż konstrukcje bardziej zwarte, bez skomplikowanego systemu otwierania, różnicę tą szacowałbym gdzieś na poziomie 10% w stosunku choćby do wspomnianego kubka OUTER2. Jest to zresztą dość typowa przywara takich korków, acz jest to skutek przewidzianej dla niego funkcji.

Po lewej bohater akcji – kubek ASTON podczas nocnych eskapad po centrum Bielska-Białej z aparatem, po prawej główna uliczka 11 Listopada zabytkowego centrum miasta.

Pod kątem użytkowym warto tu wspomnieć ponownie o odmiennym sposobie otwierania korka, czynność ta wymaga równoczesnego wciskania przycisku, oraz picia. Początkowo przyznam to dość nietypowe rozwiązanie sprawiało mi nieco kłopotów, zdarzało się że zapomniałem trzymać przycisk, to znów zwyczajowo dla bardziej typowych rozwiązań odwracałem korek przyciskiem w stronę ust… wszystko to jednak wyłącznie niuanse wynikające z braku obycia, które szybko minęły, zastąpione pochwałą dla takiego pomysłowego, szczelnego rozwiązania.

Korek jest wyjątkowo ergonomiczny, dobrze wyprofilowany, wygodny w użytkowaniu. Dostrzegłem też dodatkowy sens w fakcie że przycisk otwierający otwór dla napoju stawia dość duży opór – zabezpiecza to go przed przypadkowym wciśnięciem na przykład w torbie, choć jest to pamiętajmy wyłącznie częściowe rozwiązanie tego problemu gdyż zasadniczo kubek nie posiada blokady spustu. Warto o tym pamiętać by uniknąć niemiłej niespodzianki podczas jego transportu. Nie poczytuję tego jednak jako jego wady, gdyż model ASTON nie został zaprojektowany stricte do użytkowania w warunkach terenowych, gdzie jest przenoszony dajmy na to w plecaku, lecz raczej jako kubek podróżny, podczas wypadów za miasto, lub napełniany i używany już na biwaku.

Po lewej ulica 11 Listopada w centrum Bielska-Białej, po prawej kubek ASTON na Placu Wolności

Inną zaletą takiej budowy mechanizmu otwierającego otwór do picia jest całkowita eliminacja ryzyka oblanie się napojem choćby podczas podróży. W przeciwieństwie do innych korków, gdzie zamknięcie spustu wymaga dodatkowej czynności, bez względu czy to poprzez ponowne wciśnięcie guzika (korki automatyczne), czy też zamknięcia jego górnej pokrywy (korki pół automatyczne jak w modelu OUTER2), w przypadku kubka ASTON puszczenie przycisku automatycznie odcina dostęp przenoszonego napoju do otworu. Podczas korzystania z kubka, właśnie w trakcie podróży samochodem miałem okazję przekonać się o tym empirycznie, to ważna zaleta modelu, tu też warto wspomnieć że kubek ASTON pasuje do większości uchwytów samochodowych.

Podsumowanie…

Pora podsumować wszystkie poruszone w recenzji wątki… przyznam że kubek ASTON był bardzo „ciekawym przypadkiem testowym”, od początku przypadła mi do gustu jego smukła, nowoczesna bryła, skrywająca pojemność aż 540ml, wzornictwo świetnie wpisujące się w nowoczesne trendy obecne w podobnych modelach renomowanych marek. Na duży plus zasługuje również wysoka jakość materiałów z jakich model ASTON wykonano, oraz staranne wykończenie.

Kubek ASTON doskonale spisał się w zróżnicowanych typach zastosowań, od podróży, przez spacery, po wielogodzinne wypady z aparatem w niskich temperaturach, jego forma zapewnia komfort użytkowy, a korek wysoką szczelność, tu po lewej dwa mosty na rzece Białce w centrum miasta Bielska-Białej, pierwszy prowadzący do centrum handlowego Wokulski, drugi do galerii handlowej SFERA II / po prawej kubek ASTON pod modem handlowym Klimczok w centrum Bielska-Białej

Intrygujący w jego przypadku okazał się sam korek, z pomysłowym systemem otwierania otworu do picia, oraz ukrytym otworem odpowietrzającym. Przyznam że była to dla mnie bardzo pouczająca i interesująca lekcja. Korek pomimo złożonej budowy zapewnia wysoką szczelność, oraz częściową ochronę przed samoczynnym jego otwarciem, oraz co równie ważne jest w pełni rozbieralny co umożliwia łatwe utrzymanie go w czystości. Ze względu jednak na pojemność kubka, oraz właśnie dość złożoną budowę korka, cechuje się on nieco gorszą zdolnością do utrzymania wysokiej temperatury, przy czym uzyskane rezultaty nadal plasują go w samym szczycie kubków o podobnej pojemności, a biorąc pod uwagę cenę kubka ASTON, znacznie niższą od modeli znanych marek outdoorowych, finalnie skutkuje to wzorowym stosunkiem ceny do jakości.

Podsumowując jeśli poszukujecie wszechstronnego kubka, o dużej pojemności, trwałego, oraz wygodnego w użytkowaniu, dedykowanego do użytkowania w zróżnicowanych warunkach w tym przede wszystkim podróżach, model ASTON będzie bardzo trafnym wyborem.

.

Zalety:

  • skuteczna termoizolacja
  • wysokiej jakości materiały
  • nowoczesny i atrakcyjny wygląd
  • wysoka jakość wykonania
  • dwa lata gwarancji
  • duża pojemność
  • pomysłowy i szczelny korek
  • wzorowy stosunek cena / jakość
  • niska waga własna
  • dobrej jakości, odporne na czynniki mechaniczne malowanie

Wady:

  • brak

Uwagi:

  • początkowo możliwa problematyczna obsługa korka

Szczegółowe testy kubka, zarówno te warsztatowe, jak i praktyczne dowiodły jego wysokiej funkcjonalności, komfortu, szczelności, oraz dobrej termoizolacji, jeśli więc poszukujecie podobnego modelu dedykowanego do zróżnicowanych zadań, o dużej pojemności, oraz wykonanego z wysokiej jakości materiałów – polecam kubek ASTON…

Recenzje innych modeli kubków dostępnych w sklepie TermoKubki:

.

Przydatne linki:

.

do testów dostarczyła firma TERMIO

autor serdecznie dziękuję za udostępnienie do testów

kubka termicznego ASTON

.

strona sklepu:

www.termokubki.com.pl

.

Przetestowane przeze mnie modele kubków Termio – klikając wybrany model zostaniecie Państwo przeniesieni do sklepu online marki – polecam…


tekst, opracowanie i zdjęcia z wyłączeniem wariantów kolorystycznych modelu, oraz dodatkowych akcesoriów (pobranych ze strony sklepu www.termokubki.com.pl): Sebastian Nikiel

Informacja prawna – zgodnie z przepisami polskiego prawa, niniejszym informuję że wszystkie wyrażane na łamach tej strony, jak i stronach opisów do których prowadzi, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo linii danego modelu produktu. Opisy te mają na celu wyłącznie charakter informacyjny i nie są ofertą handlową.


 

 

 

2 myśli na temat “kubek termiczny ASTON

    1. Serdecznie dziękuję 🙂 cieszę się bardzo że tekst się podobał. Pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.